Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co z tym skalniakiem...?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co z tym skalniakiem...?

Gardenarium 22:19, 16 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do tego dla zapełnienia pól można dodać zimozieloną trzmielinę jedną odmianę ale w dużej ilości np. 20-30 szt.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:22, 16 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz dać wersję bardziej bylinową ale będzie najkrócej atrakcyjna.

Inną wersją całoroczną jest ekran z cisa i rózne rośliny zimozielone liściaste (irgi, trzmieliny, żurawki w różnistych kolorach i pachysandra, no i kule albo obwódki bukszpanowe.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nieszka 22:31, 16 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Sebek napisał(a)
Szczerze to zdecydowałbym się na podkłady kolejowe, jeśli chcesz się zasłonić - niech będą do wysokości kostki. Wtedy mogłabyś posadzić ekran z cisa, a przed nim hortensje i miskanty - lub tylko jedno

OJ chyba nie do końa precyzyjnie się wyraziłam. Miałam na myśli rośliny takie wyższe niż obecne płożące skalniakowe...Nie chodziło mi o mocne osłonięcie się tylko o wyciągnęcie troszkę tej skarpy roślinami w górę.
Tak wstępna wizja rabaty to miało być coś w stylu śródziemnomorskim...lawendy, róże, cyprysiki i jałowce...
Ale zdaje się że rzucacie nowe interesujące światło na mój taras
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
alinak 22:40, 16 lut 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
hm. rzeczywiście zrozumiałam że chcesz się zasłonić trochę na tarasie . no jeżeli chcesz sadzić to co narysowałaś . to uwzględnij że tak ci się zmieści 1 jałowiec. 1 cyprysiki może 2 róże . może mi się wydaje , ale ta rabata jest dosyć wąska?. uwzględnij też wysokość roślin , bo np . rozchodnik wyrysowałaś za cyprysikiem . lawendę w środku ....to zniknie w buszu
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
nieszka 22:43, 16 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
alinak napisał(a)
jak wykroisz trawnika trochę to zniwelujesz spad . skarpę masz nie dużą , więc nie będzie problemu.
piszesz że chcesz osłonić taras , ale tymi roślinami z rysunku nie zasłonisz nic . to wszystko średnie wielkości.
koło miskantusa dałabym thuje zwykłą . jakąś kosodrzewinę wysoką ona da trochę cienia .
cyprysik groszkowy jest wysoki i zasłoni rozchodnik mimo spadu. , ale dobrze się skomponuje z thują ( może być ten żółty). tak ogólnie to powinnaś się zdecydować czy to ma być rabata bylinowa i wtedy dać tylko szkieletowe krzewy,czy raczej iglakowa , bo wtedy ta lawenda ???. może na okrywowe do przodu dać azalie japońskie lub wrzośce ,golterię ,. jeżówki pasują do iglaków , ale dodałabym trawę średnią lub niską dla rozluźnienia dołem

No trawnik musze zdecydowanie wykroić i nadać rabacie kształ koła bardziej. Wtedy rzeczywiście i spadek będzie mniejszy.
Jak już pisalam wczesniej Sebkowi chodziło mi o rośliny nieco wyższe w porównaniu ze malutkimi które teraz tam są
Myślę raczej nad rabatą bylinową ze szkieletowymi krzewami. Jakimś mały drzewkiem np miłorzębem.
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
nieszka 22:51, 16 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Gardenarium napisał(a)





Trzeba się zdecydować na styl. Może być iglakowo-trawiasto- wrzosowy, wtedy coś na pniu, do tego plamy z wrzosów po 20-30 szt jednego koloru, do tego trawy miskanty i turzyce albo rozplenice.

Możesz skorzystać z tego zestawu



Miskanty Variegatus, Morning Light, kosodrzewiny, berberysy, wrzośce i wrzosy posadzone plamami. Iglaczki karłowe, nawet też cyprysik groszkowy Filifera Aurea Nana 3 szt. Na samym dole może być pachysandra.



Danusiu, to bardzo słoneczny taras jest i myślałam o stylu lekko śródziemnomoskim i w sumie pasowały mi do niego te moje głazy
Cyprysiki groszkowe też są w tych planach.
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
nieszka 23:14, 16 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Kiedyś znalazłam taką skarpę na ogrodowisku z podkładów kolejowych... Tylko obawiam się czy operujące na moim tarasie słońce nie wpłynie na możliwość ulatniania się zapachu z podkładów.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/737-prosze-o-pomoc-brak-pomyslu
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
ewalm 23:43, 16 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Nieszko, ale tak regularnie ułożone kamienie nie będą dobrze wygladały
jeśli ma być trochę śródziemnomorsko i lubisz swoje kamienie, to możesz ułożyć je nieregularnie w takie niby naturalne głazowizko - u góry zgrupowac a resztę "rozsypać" w stronę dołu rabaty, tak jakby same zaczeły się staczać w jednym kierunku, po skosie
i posadzić jałowce kolumnowe udajace cyprysy, kosodrzewinę,róże okrywowe, lawendę i niskie byliny kwitnące, z tych zadarniających i słońcolubnych

____________________
Ogródek na trzy lata
goniak 08:17, 17 lut 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
nieszka napisał(a)

Może ktoś ma pomysł jak przerobić moją skalniakową skarpę przy tarasie?
W tej chwili rosną tam same byliny i kilka niskich iglaczków. Pomyślałam że ją troszkę powiększę, zaokrąglę bardziej i podzielę na dwa poziomy obkładając kamieniami. No ale pewności żeby tak zrobić nie mam. Myslałam również aby zamiast kamini ułożyć podkłady kolejowe.


Te kamienie zupełnie tu nie pasują
Podkłady kolejowe przy samym tarasie to chyba też nie najlepsze rozwiazanie
Tę rabatę pociagnęłabym aż za róg nadając jej miękki, zaokrąglony kształt, podsypałabym ziemi i wykończyła kamieniem w formie murka oporowego. Trudno narzucać rodzaj kamienia, bo to w znacznym stopniu zależy od pojemności portfela . Myślę, że mógłby to być nawet piaskowiec.
Na krańcu rabaty, z prawej strony posadziłabym jakieś soliterowe drzewko szczepione na pniu. W zależnosci od upodobań może to być buk czerwony pendula, modrzew pendula, miłorząb kulisty, brzoza youngii....
Samą rabatę obsadziłabym niższymi trawami, kolorową szałwią lekarską i omszoną, jakąś różyczką miniaturową, karłowymi iglaczkami... wybór jest ogromny
Przy samym murku dałabym floksy szydlaste, jałowca płożącego Golden Carpet, który miękko spłynie po kamieniach i inne byliny poduchowate.
Wybór oczywiście należy do Ciebie
____________________
Małgosia mój zielony świat
nieszka 09:06, 17 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
ewalm napisał(a)
Nieszko, ale tak regularnie ułożone kamienie nie będą dobrze wygladały
jeśli ma być trochę śródziemnomorsko i lubisz swoje kamienie, to możesz ułożyć je nieregularnie w takie niby naturalne głazowizko - u góry zgrupowac a resztę "rozsypać" w stronę dołu rabaty, tak jakby same zaczeły się staczać w jednym kierunku, po skosie
i posadzić jałowce kolumnowe udajace cyprysy, kosodrzewinę,róże okrywowe, lawendę i niskie byliny kwitnące, z tych zadarniających i słońcolubnych


Ewalm czyli masz na myśli żeby pozbyć się tych ułożonych wokół tylko zostawić te niby spadające w dół? W sumie leniwcom którym się nie chce iść do schodów było by łatwiej wchodzić na taras
A pozbycie sie kamieni wokół ma swoje dobre strony bo cieżko wykaszać wogół nich i kanty też za dobrze nie wyglądają
Hmm... muszę przemyśleć. Zwłasza że nie daleko mam oczo w którym są też zwykłe otoczaki...
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies