Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co z tym skalniakiem...?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co z tym skalniakiem...?

nieszka 09:19, 17 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
goniak napisał(a)


Może ktoś ma pomysł jak przerobić moją skalniakową skarpę przy tarasie?
W tej chwili rosną tam same byliny i kilka niskich iglaczków. Pomyślałam że ją troszkę powiększę, zaokrąglę bardziej i podzielę na dwa poziomy obkładając kamieniami. No ale pewności żeby tak zrobić nie mam. Myslałam również aby zamiast kamini ułożyć podkłady kolejowe.


Te kamienie zupełnie tu nie pasują
Podkłady kolejowe przy samym tarasie to chyba też nie najlepsze rozwiazanie
Tę rabatę pociagnęłabym aż za róg nadając jej miękki, zaokrąglony kształt, podsypałabym ziemi i wykończyła kamieniem w formie murka oporowego. Trudno narzucać rodzaj kamienia, bo to w znacznym stopniu zależy od pojemności portfela . Myślę, że mógłby to być nawet piaskowiec.
Na krańcu rabaty, z prawej strony posadziłabym jakieś soliterowe drzewko szczepione na pniu. W zależnosci od upodobań może to być buk czerwony pendula, modrzew pendula, miłorząb kulisty, brzoza youngii....
Samą rabatę obsadziłabym niższymi trawami, kolorową szałwią lekarską i omszoną, jakąś różyczką miniaturową, karłowymi iglaczkami... wybór jest ogromny
Przy samym murku dałabym floksy szydlaste, jałowca płożącego Golden Carpet, który miękko spłynie po kamieniach i inne byliny poduchowate.
Wybór oczywiście należy do Ciebie

Ale masz na myśli sposób ich ułożenia czy żeby je wogóle wyrzucic? Bo jakbym robiła murek to chyba muszą zostać takie własnie.Tylko do murka to powinnam dołorzyć jeszcze jedną ich warstwę chyba?? Wokół oczka i w środku mam ten rodzaj i jakbym dała teraz jakiś piaskowieć to by chyba mi sie mocno gryzły...
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
goniak 11:21, 17 lut 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Jak wspomniałam wcześniej absolutnie nie narzucam rodzaju kamienia
Jeśli chcesz użyć ten obecny to należałoby go odpowiednio spasować, tak, aby stworzył murek, no i oczywiście podwyższyć całość. Potrzeba więc sporo kamienia aby było z czego dobierać poszczególne elementy.
Wydaje mi się jednak, że piaskowiec w jasnej kolorystyce pasowałby fakturą i kolorem do elewacji na domu. Przed domem widziałam też kostkę w odcieniach żółci
____________________
Małgosia mój zielony świat
ewalm 11:41, 17 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
tak, nieszko
miałam na myśli bez tych dookoła
____________________
Ogródek na trzy lata
Gardenarium 13:13, 17 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.ogrodowisko.pl/watek/246-skarpa-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zegrzynka 13:21, 17 lut 2012


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 117
Hej,
Widze podobny problem tarasowy jak u mnie choć u mnie wiecej cienia. Ja myślałam żeby zamiast zwykłych otoczaków naokoło wykończyć dół cegłą która została mi z budowy tarasu. Nie wiem tylko czy mój M. podejmie się murowania..no i nie wiem jaką zaprawe wybrać i jak się za to zabrać.
W kompozycji roślinnej nie doradze bo sama mam dylemat - mysle że przy tarasie dobrze jest postawić na coś ozdobnego cały rok. A byliny tylko uzupełniająco. No ale to moje przemyślenia.
Trzymam kciuki - może coś się wykluje na przedwiośniu - pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam - Monika
bociek 18:09, 17 lut 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
goniak napisał(a)

Podkłady kolejowe przy samym tarasie to chyba też nie najlepsze rozwiazanie


Goniak, a czemu nie? Pytam z czystej ciekawosci a nie zlosliwosci.
Ja mam od poczatku podklady kolejowe i uwazam, ze swietnie sie sprawdzaja w ogrodzie, stad ciekawi mnie Twoja opinia.....

Nieszka, zgadzam sie z wiekszoscia, ten skalniak slabo tam pasuje. Jesli chcesz zostawic kamienie to osobiscie poradzilabym Ci ustawienie tam kilka wiekszych kamieni, a nawet glazow i jeszcze w dwoch trzech innych zakatkach ogrodu, zeby miec spojnosc, ale zrezygnowalabym z typowego skalniaczka. Ale ja zawsze powtarzam, ze sie nie znam, bo gdybym miala zielone pojecie to tym samym nie mialabym chaosu u siebie
Co do roslin to Danusia dala Ci mistrzowska kompozycje a Danusi warto sluchac

____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
EwaG 18:50, 17 lut 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Witam,
tak po kilkukrotnym odwiedzeniu Twojej skarpy stwierdzam, że w sumie możesz ja poprawić niewielkim kosztem, ale duzym nakładem pracy. Co do kamieni to jak poprzednicy średnio pasują do charakteru Twojego ogrodu. Ale wydaje mi sie, że jeżeli usuniesz te głazy z obwódki, zostawisz parę wyżej, dosypiesz ziemi tak aby skarpa tworzyła łagodny stok od góry tarasu do trawnika (ze wwszystkich stron), to efekt będzie zdecydowanie lepszy. I dodać trzeba kilka akcentów idących w górę np. cisy wąskokolumnowe, ew. jałowiec o bardzo wąskim pokroju np. 'Compressa' (który ja bardzo lubię bo przypomina cyprysy).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
nieszka 00:52, 18 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Dziewczyn, strasznie się cieszę ze zadałam Wam pytanie Pomogłyście mi bardzo! Już chyba wiem co zrobię Pozbędę się tych kamienie dookoła, powiększę, dosypię ziemi, ułoże kilka kamienie w środku i nasadę zupełnie nowych roślin - krzewów, jakieś drzewko niewiekie i byliny pomiędzy. Zadnych skalniakowych
Jak już wytyczę granicę rabaty, obmierzę jej wielkość i naniosę rośliny pozwolę je sobie z Wami skonsultować. Będę chciała zachować styl sródziemnomorski
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
nieszka 00:56, 18 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Zegrzynka napisał(a)
Hej,
Widze podobny problem tarasowy jak u mnie choć u mnie wiecej cienia. Ja myślałam żeby zamiast zwykłych otoczaków naokoło wykończyć dół cegłą która została mi z budowy tarasu. Nie wiem tylko czy mój M. podejmie się murowania..no i nie wiem jaką zaprawe wybrać i jak się za to zabrać.
W kompozycji roślinnej nie doradze bo sama mam dylemat - mysle że przy tarasie dobrze jest postawić na coś ozdobnego cały rok. A byliny tylko uzupełniająco. No ale to moje przemyślenia.
Trzymam kciuki - może coś się wykluje na przedwiośniu - pozdrawiam

Ja też w pierwszej wersji pomyślałam o jakiś murowaniu z tym że chciałam tam zrobić palisadkę betonową ale jak M. usłyszał to stwierdził że to strasznie sztucznie będzie wyglądało i nie wyraził zgody.
A jaką Ty masz tą cegłę?
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
nieszka 01:00, 18 lut 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
bociek napisał(a)


Podkłady kolejowe przy samym tarasie to chyba też nie najlepsze rozwiazanie


Goniak, a czemu nie? Pytam z czystej ciekawosci a nie zlosliwosci.
Ja mam od poczatku podklady kolejowe i uwazam, ze swietnie sie sprawdzaja w ogrodzie, stad ciekawi mnie Twoja opinia.....

Nieszka, zgadzam sie z wiekszoscia, ten skalniak slabo tam pasuje. Jesli chcesz zostawic kamienie to osobiscie poradzilabym Ci ustawienie tam kilka wiekszych kamieni, a nawet glazow i jeszcze w dwoch trzech innych zakatkach ogrodu, zeby miec spojnosc, ale zrezygnowalabym z typowego skalniaczka. Ale ja zawsze powtarzam, ze sie nie znam, bo gdybym miala zielone pojecie to tym samym nie mialabym chaosu u siebie
Co do roslin to Danusia dala Ci mistrzowska kompozycje a Danusi warto sluchac


I nie masz z nich żadnych nieprzyjemnych zapachów?? Ja to mam strasznie czuły nos i obawiam się że jak tylko bym coś poczuła to następnęgo dnia podkładow by już nie było
Tak zrobię, wyrzucę te kamienie i zostawie kilka bo rzeczywiscie często mi się pojawiają w innych miejscach
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies