Gdzie jesteś » Forum » Natura » Poznajemy ptaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Poznajemy ptaki

Ozz 13:55, 18 lis 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Wiewiórki w tym parku są tak wycwanione, że nie chciały czasem już brać orzechów nie obranych z łupin! No to postanowiłam się zaprzyjaźnić z sikorkami, które choć płochliwe chętniej patrzyły na takie danie
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Bogdzia 18:11, 18 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
marzena napisał(a)
Saxon, myślę, że chyba masz rację.., troche dokladniej posprawdzałam, pewnie to myszołów...
ale, może niech się jeszcze wypowie Bogdzia, nasza główna ornitolożka


Nie podejmuje sie rozstrzygac co to jest bo choc zdjęcia piekne to za mało widac cech po których się rozpoznaje gatunki np kolor oczu żółty czy ciemny, ogon prążkowany czy nie, skrzydła krótsze czy dłuższe, nogi opierzone do końca czy nie.Dużo łatwiej by było poznac gdyby było widac przód. a ja az tak dobrym znawcą nie jestem żeby miec pewnośc. Zdjęcia bardzo mi się podobają.

____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Bogdzia 18:14, 18 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Gardenarium napisał(a)
Robisz piękne zdjęcia Saxon, jeśli posiadasz inne ptaki zapraszamy do ich prezentowania.
Dziękuję w imieniu Ogrodowiska.





Rzeczywiście piękne.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Bogdzia 18:28, 18 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Ozz napisał(a)
Do ,,Mikro" też przylatuja o dziwo licznie ptaki - często sroki, sikorki i gołąb co kradnie poziomki. Po niebie fruwa mnóstwo jeżyków co oczyszczają atmosferę z komarów Mus chwycić za aparat i udokumentować.

W sprawie szpaków i ich ubarwienia w ,,kropki" - z tego co pamiętam to jest to cecha ptaków młodych, że na końcach piór mają jasne końcówki - ,,ścierają się" one z wiekiem i po tym też można poznać czy mamy do czynienia z młodzikiem czy dorosłym.

To dorzucam foto z Warszawskich Łazienek:


Fajne zdjęcie Ozz ale w Łazienkach ptaki przyzwyczajone do ludzi i karmirnia i tam można cuda z nimi robic.Co do upierzenia szpaków to przepraszam ale nie masz racji , młode szpaki są czarno-szare taki spopielały kolor . W kropki są szpaki w okresie poza godowym tzn jesienią i wczesną wiosną zanim nie zaczna działac hormony.Potem nabierają koloru czarnego z teczowymi odblaskami (samce) i mają też cętki ale bardziej brazowe. Mam zdjęcia zrobione w każdym z tych okresów ale zeby je znaleźc conajmniej dzien musiałabym posiedziec.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Ozz 19:04, 18 lis 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
To ciekawe, znaczy coś musiało mi się poprzestawiać, bo jakiś znajomy ptasiarz o nich opowiadał, że z wiekiem im się ścierają te kropki
Dzięki za poprawę, muszę się doedukować i poprawić.

No i wszystko jasne na temat szpaków - to dorosłe mają kropki, a ,,ścierają" się im do wiosny
,,Młode szpaki różnią się od starych brakiem jasnego plamkowania i jaśniejszym, brązowym ogólnym tonem ubarwienia. Stary ptak jesienią ma pierś, grzbiet, głowę i szyję nakrapianą białymi „perełkami", które do wiosny ulegają wytarciu. Ubarwienie szpaka jest wtedy czarnobrązowe z metalicznym połyskiem.''

Coś dzwoniło tylko nie w tym kościele

To dopytam o kolejną kwestię - jak wiadomo, szpaki, to nieprzejednani zjadacze czereśni, ale podobno jak się np. założy dla nich w sadzie budkę i para się tam zaaklimatyzuje, to straty w czereśniach są mniejsze... po prostu ,,gospodarze" przeganiają intruzów ze swojego terytorium. Prawda li to może być?
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Bogdzia 17:25, 19 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Hania Andrus pisała że tak jest ale ja nie mam takich obserwacji wiec nie mogę tego potwierdzic.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
monteverde 21:11, 22 lis 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
To wstawię zdjęcia mojego kowalika inaczej bargiela
oczywiście jak kowalik je to żaden ptak mu nie przeszkadza, bo od razu wszystkich przepędza a dziób ma ostry
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Justyna 13:19, 23 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
chi chi, nie wiedziałam, ze kowaliki są takie ostre
interesujący gość
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Bogdzia 23:57, 04 gru 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Kilka dzisiejszych zdjęc kowalika.







____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
monteverde 00:42, 05 gru 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Bogdziu masz śliczne zdjęcia, ja mam za slaby aparat a tu rozpoznany przez Bogdzię dzwoniec nowy gość w mojej stołówce
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies