Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

gorpaw 10:20, 23 lut 2018

Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 15
Bardzo Pani dziękuję za fachową odpowiedź.
A czy na trawnik można sypać ?
Gardenarium 11:49, 25 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
daj sobie spokój z trawnikiem. Popiól się nie rozpuści i będzie leżał jak śmieć na trawniku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
raczkowsky 12:18, 26 lut 2018

Dołączył: 26 lut 2018
Posty: 4

Witam Państwa,
od jakiegoś czasu śledzę to forum i często korzystam z porad bardziej doświadczonych użytkowników. Pojawił się problem, któremu chce jakoś zaradzić.

W 2014r. w ogródku przy bloku posadziłem tuje (sprzedawca mówił, że to szmaragd). Moim zamysłem było stworzenie zielonej ściany w celu zyskania odrobiny intymności. Zasilam je dolistnie pinivitem oraz nawożę podłoże nawozem do tui florovit. Wszystkie przetrwały i wyglądają na zdrowe, choć miewały i gorszy okres. Niestety rosną wąskie i smukłe. Widząc zaistniałą sytuację w 2015, 2016, 2017 ciałem je z góry. Jednak tuje nadal się nie łączą, a mają już powyżej 180-190cm. Odległość sadzenia 60cm. Niestety nie znałem się na sadzonkach i te najcieńsze mają tylko jedną łodygę.

Jest to mój pierwszy ogród.
Czy coś zrobiłem źle?
Czy istnieje szansa na poprawę sytuacji i bardziej bujne przyrosty boczne tak by uzyskać efekt ściany?
proszę o wskazówki. Poniżej zdjęcia z datami.

2014r.- rok posadzenia


2017r.- ostatnie lato



2017r.- zbliżenie


Wiolka5_7 13:07, 26 lut 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20499
A może je przenawoziłeś ? i dlatego wybujały...ja swoje nawoziłam pinivitem tylko na początku, raz je wyrównałam górą i właśnie wtedy bardzo poszły w szerz,a do góry trochę....też mam posadzone co 60cm od pnia do pnia. Tuje nie lubią duzego nawozenia,tylko wodę...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
raczkowsky 13:41, 26 lut 2018

Dołączył: 26 lut 2018
Posty: 4
Myślę, że powodem nie jest przenawożenie. Nawożone były dwa razy w sezonie. Raz koniec marca, później koniec czerwca. 2015, 2016 nawóz doglebowy, 2017 dolistny + magnez do gleby. Stężenie pinivitu mniejsze niż podawał producent. Nowe pędy zdrewniały, nic im nie było na jesień.
Wyglądają Pani na chore? przenawożone?

Wiolka5_7 14:22, 26 lut 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20499
To nie wiem czemu tak słabo rosną w szerz...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gardenarium 14:27, 26 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prawdopodobnie sadzonki robione były z wierzchołków i dlatego są takie smukłe. Jedynie czas może im pomóc, nic więcej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
raczkowsky 15:28, 26 lut 2018

Dołączył: 26 lut 2018
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
Prawdopodobnie sadzonki robione były z wierzchołków i dlatego są takie smukłe. Jedynie czas może im pomóc, nic więcej.

Sugeruję Pani bym zostawił je w spokoju i nie ciął w najbliższych sezonach?
Znajomy polecił mi bym ciął je ostrym nożykiem na bokach, by pobudzić wzrost boczny. Jednak powstrzymałem się przed cięciem boków. Czy mogłaby Pani wypowiedzieć się na ten temat?
Gardenarium 16:08, 26 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Równaj wierzchołki, nie ścinaj z boków. Cięcie wierzchołka powoduje że rosną bardziej na boki, a nie cięcie boków

Nie ścinaj boków. Taka moja rada. Równaj wierzchołki.
Cięcie boków powoduje ograniczenie w rozrastaniu na boki, daje zwartą ścianę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
raczkowsky 16:34, 26 lut 2018

Dołączył: 26 lut 2018
Posty: 4


Dziękuję za radę. Tak też myślałem. Pod koniec lipca pokaże tu zdjęcia. Mam nadzieję, że tuje nabiorą masy i zbliża sie do siebie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies