Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 09:04, 18 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Makusia

Tak, to on. Usuń do zdrowej tkanki lub wytnij i zasmaruj maścią Betadine albo roztworem jodynowym. Można użyć Preparat Viflo Chitozol Silver, a wiosną powtórka i oprysk Miedzianem a podczas rozwijania pąków kwiatowych Curzate Cu. Należy opryskać także sąsiednie drzewa, gdyż bakteria łatwo się przenosi.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
libra 09:35, 18 sie 2017


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Mam problem z hortensjami bukietowymi. Byłam pewna, że znów poraził je grzyb, zastosowałam Topsin, ale efektów brak, zmiany postępują. Może to nie grzyb? Podejrzewałam przypalenie przez słońce, ale w zacienionych miejscach zmiany także się pojawiają chociaż w wyraźnie mniejszym stopniu. Już drugi rok z rzędu nie mogę się cieszyć pięknymi kwiatami hortensji czy mogłabym prosić o pomoc w rozpoznaniu wroga?


Makusia 09:58, 18 sie 2017


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Walerku wyjaśnij mi jeszcze:

"usuń do zdrowej tkanki lub wytnij" znaczy:usunąć mam tą żywicę lub wyciąć gałęzie? Część gałęzi przycinałam i na niektórych właśnie z przycięcia zaczęła wychodzić żywica.

Niezależnie, czy usunę żywicę, czy wytnę gałęzie mam jodyną (taką z apteki?) zasmarować lub maścią?

Czyli z przeciwgrzybowych teraz niczym już nie pryskać?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Mazan 11:23, 18 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Makusia

Poproszę o powiększenie kwiatów z 2 fotki oraz z 3 liści z obu stron.

Przycięłaś zbyt mało i pozostały bakterie 'na rozmnożenie' dlatego napisałem "do zdrowej tkanki". Nie pozostawiaj opadłych liści pod drzewem - tam są bakterie. Jeżeli jest to krótkopęd wytnij w całości i nie żałuj RJ. Smaruj conajmniej dwukrotnie co 2 tygodnie, w przeciwnym razie "hodowla" się rozrośnie i zaatakuje wszystkie pestkowe, także ozdobne.
Jeżeli masz Curzate Cu opryskaj nim żeby ran po cięciu nie zainfekował grzyb.

Podałem RJ gdyż dezynfekuje podobnie do miedzi tylko silniej, a podany chitozan silver to nanosrebro - ma te same właściwości tylko jest droższy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Makusia 12:07, 18 sie 2017


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Walerku zadanie odrobię dzisiaj po pracy- postaram się zrobić dokładne zdjęcia.

Przyznam, że wiśnie ciełam w ogóle nie przez wygląd na chorobę, tylko jako cięcie letnie, a żywice zauważyłam przy okazji. Ona wycieka na dość grubym konarze (tzn. wiśnia jest karłowa więc nie jest to mega drzewo, ale tam..gdzie żywiąc jedna z głównych gałęzi).

Liście zebrałam spod drzewa- staram się na bieżąco zbierać te, które opadają. Obok mam grusze jeszcze nie cięta i czereśnie- też jeszcze nie cięta...
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Mazan 12:44, 18 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Makusia

Przy okazji sprawdź odczyn gleby hortensji.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 12:45, 18 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Makusia

Przy okazji sprawdź odczyn gleby hortensji.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Makusia 12:54, 18 sie 2017


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Walerku,

hortensje to nie moje, ale jak chcesz, to sprawdzę Ph
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
mkasia 13:46, 18 sie 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Mazanie,

przychodzę do Ciebie w imieniu sasiadow, kupili ok 3 miesiace temu pieknego klona i umiera w oczach. Pomoz proszę, jak go ratowac?



Mazan 15:41, 18 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mkasia

Zetnij jedną z gałązek bezlistną i zobacz czy w wątku Choroby klonów jest coś podobnego lub daj fotkę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies