Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród dla roślin o mocnych nerwach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród dla roślin o mocnych nerwach

Gabisia 15:38, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Antraknoza groźna dla platanów
(Szkółkarstwo 2009 nr 1, s.46-47)

Antraknoza powodowana przez grzyb Apiognomonia veneta (stadium konidialne Discula platani) jest jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób platana. Patogen poraża również buki, lipy, dęby, klony, jesiony i kasztanowce.

Objawy

Wiosną na młodych liściach platanów pojawiają się wzdłuż nerwów zielonożółte przebarwienia, z czasem brunatniejące. Nekrotyczne plamy stopniowo się powiększają, liście więdną, całe brunatnieją, zwijają się i zamierają. Opadają pod koniec wiosny lub latem. Niekiedy przebarwienia pojawiają się najpierw na ogonkach liściowych, co również prowadzi do obumierania i opadania liści. Nekrotyczne plamy występują także na pędach, a jeśli obejmą cały obwód pędu, jego część znajdująca się powyżej zamiera. Na starszych chorych okazach, rosnących na miejscu stałym, obserwuje się dodatkowo zrakowacenia pędów oraz ich deformacje.

Rozwój choroby

Wiosną na obumarłych pędach lub w miejscach zrakowaceń grzybnia D. platani formuje skupienia zarodnikowania konidialnego. Uwalniane zarodniki, będące głównym źródłem choroby, rozpryskiwane z kroplami wody (np. podczas deszczu lub deszczowania) infekują rozwijające się liście i pędy. Konidia najlepiej kiełkują na zwilżonych liściach, przy temperaturze otoczenia 20°C. W takich warunkach dochodzi do infekcji w ciągu 6 godzin. Z chorych liści poprzez ogonki liściowe grzybnia może wrastać do pędów, powodując ich zamieranie. Na obumarłych tkankach na górnej stronie liści formowane są drobne, brązowe, lekko wypukłe nad powierzchnię acerwulusy - skupienia zarodnikowania konidialnego grzyba D. platani. Z kolei na dolnej stronie powstają kuliste, drobne, czarne otocznie - owocniki stadium doskonałego grzyba A. veneta, a w nich worki i dwukomórkowe zarodniki workowe. Uwalniane wiosną zarodniki workowe są rozprzestrzeniane z prądami powietrza.

Temperatura powietrza 15-16°C w okresie pękania pąków i pojawiania się nowych pędów sprzyja rozwojowi patogena. Dochodzi wtedy także do zamierania pędów. Z kolei infekcja liści i pojawianie się na tych organach objawów antraknozy następuje przy temperaturze 16-20 st.C oraz częstych opadach deszczu. Latem przy wysokiej temperaturze i suszy, rozwój patogena jest zahamowany.
Zapobieganie i zwalczanie

Jesienią należy usuwać i palić opadłe liście, aby zniszczyć źródło wiosennych pierwotnych infekcji. Podczas wegetacji, szczególnie wiosną, trzeba unikać zwilżania roślin przy podlewaniu. Powinno się usuwać chore liście, a porażone pędy wycinać nad silnym bocznym odgałęzieniem. Jeśli choroba występowała w poprzednim sezonie, należy opryskiwać rośliny, począwszy od chwili rozwijania się liści, a następnie po 10-dniach lub po stwierdzeniu objawów antraknozy wykonać zabieg 2- lub 3-krotnie, co 7-10 dni stosując przemiennie środki: Bravo 500 SC, Domark 100 EC, Discus 500 WG, Eminent Star 312 SE, Topsin M 500 S.C.

Małgorzata Kołaczyńska-Janicka
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:42, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
As 226 - dziękuję i trzymaj mocno
Juziu - cieszę się, że się przydało!
Lorka - proszę bardzo
Ewuniu - lubię ja zaglądasz
Jazzy - na oczy to świetlik lub okłady z rumianka
Ziele - chyba miniaturki, choć wysoko już urosły, nazwy niestety nie pamiętam….
Nicol - cieszę się, że pomocne.
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:47, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Madzenka napisał(a)
Gabi oddawaj moja Young Lycidas została druga?

Skad wiesz, ze masz antraknozę? Miałas kropki? Nie wyglada mi to na nic innego tylko żółknięcie po przesadzeniu i zmianie warunkow

Ani Goethe ani Ascot jeszcze u mnie nie kwitną, za sucho było.

Szkoda ze nie wiedziłam że będziesz jechac, poprosiłabym Cie o moja YL


Marzenko, ja tą YL przypadkowo znalazłam
A Ty swoich nie odbierałaś jeszcze??
Pani K. ma w tym roku całe stoły i zaplecze angielek!

Wiem,że to ta choroba bo usychają mi jedynie młode listki.
Ja sadziłam bez liści przecież.
Gdyby miały odchorowywać, to robiłyby to wcześniej i na całości chyba…
No cóż, przestanie padać i będę lać te wszystkie świństwa….

Następnym razem, jak będę jechać, to zdzwonię do Ciebie.
Buziak!
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:48, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Karabela napisał(a)


ale się uśmiałam - nie tylko róże mamy te same ale zrobiłyśmy dziś ten sam bukiet do tego samego wazonu tylko mój biały,
ściskam



Mi ten wazon nie pasuje do róż - zbyt nowoczesny….
Muszę sobie specjalny jakiś sprawić
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:49, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Malgosik napisał(a)


faktycznie piękna
zwróciłam już na nią uwagę u innych, ale dopiero u Ciebie widać pokrój krzaczka


Kupuj koniecznie
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:49, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
nicol21 napisał(a)
i z tego wrażenia o zestawieniu róż to nie napisałam że ogródek śliny! Piękne masz zestawienia Mlask od buziaka :*


I buziak ode mnie!
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:50, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
atena35 napisał(a)
I co z Platanem?


Tosinko - bendem ratować.
Ale zła jestem!
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:55, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
makkasia napisał(a)
Gabisiu mój Goethe nawet nie ma pączków, w ogóle większość moich róż zaatakowała bruzdownica i pożarła szczyty pędów czyli pąki się nie wytworzyły na szczęście wszystkie moje róże powtarzają kwitnienie.

Mam podobne doświadczenie z golasami i bankowo będę kupowac róże w donicach np Old Port kupiony przed miesiącem kwitnie przepięknie i to pierwsza róża, która u mnie kwitnie
Gabisiu masz takie poczucie harmonii i piękna, że bombonierka z różami powaliła mnie a zestawienie z szałwiami i przetacznikami (chyba) i stipą mistrzostwo świata

Trzymam kciuki za platany i cisy - mam nadzieję, że Twoje obawy się nie sprawdzą.
A jeśli chodzi o przypalanie to w tamtym roku Gospel i Ascot też mi przypalało w duży upał przesadziłam je na stronę południową zachodnią dostają słońce dopiero po 14-tej i było lepiej. Może jak trochę wydorośleją to będą mniej podatne na przypalanie
ściskam


Ojej, wstrętna bruzdnica! Zaraz sprawdzę jak toto wygląda.
Tak, te różowe to przetaczniki - nowe "First love"
Ja też będę przesadzać jak im tam będzie za gorąco.
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 15:58, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
noemi napisał(a)
Ale tu róziowo i ślicznie W odmianach się już pogubiłam … szkoda, że ogrodnik tak krótko kwitnie… ciągle czuję ten cudny zapach …

p.s.

a były kropki na platanach ? bo Marzenka już trzeci raz pyta


Madziu - niedługo Ci jednego kwiata ogrodnika przywiozę!
Pamiętasz jak się na początku zapierałam, że u mnie różu nie będzie never ever??

Marzenka pyta, a ja nie wiem, bo jak opadają to całe zółto-brazowe som….
Zaraz pozbieram listki i obfocę.
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Gabisia 16:00, 09 cze 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Pszczelarnia napisał(a)
Platan jest silnym drzewem, dużym i mocnym. Będzie walczył, byle w korzeniach miał dobre "stosunki wodne".

A zestawienie róż najlepsze! Jak miło się czyta takie nazwy i widzi te kwiaty!


Mało wiem o tych jego stosunkach, bo cały podsadzony zielskiem….
Ale sadzony był wysoko i w dobrej ziemi, hm…..
Myślałam nawet, że on tak żółknie przez to, że podlałam hortensje nawozem.

Buziaki Pszczółeczko!
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies