Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

stefan_jotek 11:13, 23 lut 2016

Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)
Smaragd.

Zalezy nam tez zeby tuje tworzyly dosc wysoko bo na 2-2,5m gesta sciane. chcielibysmy kupic ponad metrowe i zeby mialy szybki przyrost, aby jak najszybciej załonic ogrod. Czy w takim wypadku Smaragd jest lepszy od takiego kornika? Z gory dziekuje za wyjasnienie.
Gardenarium 22:39, 24 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
stefan_jotek napisał(a)
Witam
poszukuje dla rodziców tuji, konkretnego rodzaju do ogrodu. Chcieliby przede wszystkim odgrodzic sie od sąsiadów. Ze wzgledu na wiek rodzicow, fajnie by było gdyby nie trzeba było przy nich bardzo duzo robic w roku.
Z tego co czytalem najlepiej chyba Kornik albo Aureospicata. Ogrod nie jest duzy, powiedzmy powierzchnia kwadratu o bokach okolo 15metrow. Co polecacie, bede wdzieczny za jakas pomoc.


stefan_jotek napisał(a)

Zalezy nam tez zeby tuje tworzyly dosc wysoko bo na 2-2,5m gesta sciane. chcielibysmy kupic ponad metrowe i zeby mialy szybki przyrost, aby jak najszybciej załonic ogrod. Czy w takim wypadku Smaragd jest lepszy od takiego kornika? Z gory dziekuje za wyjasnienie.


Ogród nie jest duży, rodzice są w podeszłym wieku, chcesz żeby nic nie robić.

Odpowiedź brzmi : "Smaragd" ani Kórnik ani Aureospicata nie będą odpowiednie bo za duże, za szerokie i za rozlazłe, jeśli z nimi nic nie robisz.

Czy rodzice wejdą na drabinę aby je przycinać? Czy rodzice kupią spalinowe nożyce szpalerowe aby je przycinać na wysięgniku? Czy raczej pozwolą tujom zarosnąć na półtora metra albo więcej wszerz? Czyli ogród zarośnie jak jakieś chaszczowisko.

A więc przyjmij radę do serca i sadź Smaragd co 60 cm i nie kombinuj
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomster 16:51, 25 lut 2016

Dołączył: 14 paź 2015
Posty: 2
Witam,mam pytanie,otóż mam posadzone w rzędzie tuje szmaragd sadzone w odległości ok 100-120 cm oraz tuje kurnik sadzone co 80-90 cm.Zastanawiam się czy dokupić jeszcze szmaragdów i posadzić miedzy nimi,chciałbym uzyskać z nich ścianę oddzielającą mnie od sąsiada i jeśli już dokupię to czy mogę miedzy szmaragdami które mają ok. 80cm posadzić tuje o wys. ok.1m-1,2m? Oraz czy taka odległość miedzy tują kurnik (80-90cm) wystarczy aby szybko utworzyły gęstą ściankę (aktualnie mają do 80cm wys.)? Dziękuje i pozdrawiam.
Gardenarium 17:55, 25 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pomiędzy Smaragdami sadż Smaragdy, a nie inne tuje o innym pokroju.

Nie przeszkadza że będą na przemian wysokie i niższe, dorosną, zrównają się niedługo.

Pomiędzy Kórnikiem (piszemy przez "ó" nie przez "u" to nie kurnik dla kur tylko Kórnik - miejscowość) odległość jest dobra - może nie tak szybko utworzy gęstą ściankę, ale utworzy.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stefan_jotek 11:39, 26 lut 2016

Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)




Ogród nie jest duży, rodzice są w podeszłym wieku, chcesz żeby nic nie robić.

Odpowiedź brzmi : "Smaragd" ani Kórnik ani Aureospicata nie będą odpowiednie bo za duże, za szerokie i za rozlazłe, jeśli z nimi nic nie robisz.

Czy rodzice wejdą na drabinę aby je przycinać? Czy rodzice kupią spalinowe nożyce szpalerowe aby je przycinać na wysięgniku? Czy raczej pozwolą tujom zarosnąć na półtora metra albo więcej wszerz? Czyli ogród zarośnie jak jakieś chaszczowisko.

A więc przyjmij radę do serca i sadź Smaragd co 60 cm i nie kombinuj

Dwa czy trzy razy w roku to i ja moge podjechac przyciac thuje. Glownei chodzi o to aby szybko odslonic sie od sasiadow gesta sciana i tyle. Wiadomo zawsze w ogrodze trzeba cos robic wiec sila rzeczy i rodzice beda musieli przycinac nawet nozycami cyz czyms.
Chodzi o szybki efekt szybki przyrost ktorej feektem bedzie jednolita sciana, jak to wyglada przy smaragdzie? bo czytalem ze dosc wolno zarasta.
Gardenarium 11:58, 26 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najszybszy efekt osiągniesz gdy posadzisz Smaragd wysokości 160 cm i co 60 cm. Czyli duże i gęsto.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Porzeczka 16:45, 27 lut 2016

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 11
Witam To mój pierwszy post, i jako nowa ogrodniczka mam milion pytań, ale staram się doszukiwać odpowiedzi na własną rękę na Waszym forum.

Chciałabym dopytać jednak o parę szczegółów. Potrzebuję odgrodzić się od wścibskich oczu na odcinku ok 6 metrów. Naczytałam się o zaletach Tuji Aureospicata, jednak nigdzie nie mogę ich znaleźć w okolicy Warszawy (oprócz sadzonek). W szkółce niedaleko mają Szmaragdy, doczytałam już, że to też dobry wybór.

Konkretne pytanie: tujki są duże, ok 2 metrów- czy takiej wielkości tuje potrzebują specjalnej troski po przesadzeniu? Czy musi być specjalna ziemia lub nawóz? Kiedy najlepiej (miesiąc ) będzie je u nas posadzić? Problemem jest też fakt, że tuje będą na działce rekreacyjnej- przebywamy na niej jedynie weekendami, więc możemy mieć problem z codziennym podlewaniem jeżeli będzie to niezbędne.

Pozdrawiam!
Gardenarium 18:23, 27 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W okresie początkowym podlewanie codzienne jest potrzebne a tak duże tuje wymagają tego bezwzględnie. Zaniedbanie narazi cię na straty, bo tuje w okresie suszy gdyby była, mogą się nie przyjąć. Wieczorem można zraszać od góry.

Sposób postępowania i powodzenie zależy od materiału szkółkarskiego. Kopane takie duże to ryzyko, najlepiej sadzić takie ze 100% korzeni, czyli uprawiane w doniczkach, albo chociaż przesadzane w zeszłym roku do doniczek. Wtedy ryzyko jest najmniejsze.

Ziemia jest potrzebna, do iglaków, albo próchnica kwaśna wymieszana z ziemią rodzimą. Odchwaszczenie pasa gdzie sadzisz i wyściółkowanie korą.




Sadzenie, najpierw duże doły i podsypanie żyzną ziemią lekko kwaśną (próchnica kwaśna, conitorf, kompost/torf kwaśny







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Porzeczka 21:20, 27 lut 2016

Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 11
Dopytam o korzenie. Czy koniec marca będzie dobrym terminem na zasadzenie?
Karol99 13:13, 28 lut 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jak najbardziej.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies