Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Rustykalne wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Rustykalne wariacje

marcin162 21:39, 03 cze 2013


Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 46
Witam,

zdecydowanie początkujący ze mnie forumowicz ale ogrodnik nie od dziś.
Poszukuję porad jak ogarnąć temat rustykalnego ogrodu, wiem że to nie łatwe.
Ogród nie jest duży, a raczej jego cześć przed domem przeznaczona na rośliny ozdobne: szerokość: 18m długość: 10m.

W części od odgrodzenia rosą bzy i 2 świerki, porządku raczej tu brak ale z tego co wiem nie jest on szczególnie potrzebny.

w centralnej części jest grusza która raczej średnio owocuje, ale jesienią ładnie się przebarwia na żółto i czerwono.

w pasie bezpośrednio przyległym do elewacji są posadzone krzewy: forsycja, tamaryszek i tawuła.

zaraz pod krzewami są posadzone piwonie ale nieco zaniedbane nie kwitną, na przemian z tulipanami.

W tym roku wygospodarowałem trochę miejsca na rabatę z różami ale upodobałem sobie odmiany w bielach żółciach i pomarańczach, bez wszechobecnej czerwieni.

Co dalej... mam problem: a konkretnie z utrzymaniem ciągłości kwitnienia ogrodu: od początku:
- krokusy
- tulipany,
- łubin
- dzwonki...
- potem zdaje się rudbekia i chyba potem koniec...

Nie wiem czy do tego czasu zdążą zakwitnąć mieczyki, dość późno posadzone.
Jeszcze w zanadrzu mam rośliny jednoroczne: nemezje, astry tytoń ozdobny gazanie i nagietki.

Nieco gorzej radzi sobie w ogrodzie hortensja wielkokwiatowa i coś słabo rośnie.

Ogólny kierunek jest taki aby jak najwięcej było bylin i krzewów stale rosnących uzupełnianych jednorocznymi w razie potrzeby.

W planie są wysokie rabaty z naparstnicami i ostróżkami i może do tego orliki może do tego malwy i słoneczniki, jednym słowem sielsko ale już nie w tym roku niestety...

Pozdrawiam i czekam na sugestie co dodać, może jakaś mała architektura... może drabinki z pnączami?
____________________
Marcin162 - Rustykalne wariacje
GorAna 22:18, 03 cze 2013


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16016
Witam
Przydałoby się jakieś zdjęcie, tak trudno coś doradzać radzę dużo oglądać pokazywane tutaj przez nas ogrody a inspiracja sama przyjdzie
Najlepiej samemu zdecydować, co się Tobie najbardziej podoba i odzwierciedla Twoją "duszę"
Życzę owocnej lektury
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Gardenarium 22:41, 03 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z rustykalnych ozdób zrób sobie obeliski i podpory z gałązek leszczyny lub brzozy, wykorzystaj stare garnki i inne naczynia na rosliny kwitnące. Kosze z wikliny, kule z wikliny połóż na rabatach.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/233-podpory-naturalne-dla-roslin

Jeżówki, szałwie omszone, astry bylinowe, kocimiętki, lawenda, róże.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin162 19:07, 04 cze 2013


Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 46
no i znalazło się zdjęcie, co prawda z zeszłego roku ale w sumie chyba w miarę obiektywnie pokazuje co się dzieje w sezonie letnim, mam nadzieje że z każdym sezonem będzie lepiej, znaczy bardziej bogato.

Muszę powiedzieć że jak patrzę na inne zdjęcia ogrodów to są one tak idealne że aż głupio mi dodawać takie zdjęcie... nie mam ładnych chodników, idealnego trawnika i innych szlachetnych materiałów, ale w sumie tego chciał bym uniknąć, no może ładny trawnik nie zaszkodzi

____________________
Marcin162 - Rustykalne wariacje
Debra 20:42, 04 cze 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Może drewniane płotki?
Zajrzyj do mnie, okoliłam takim niskim płotkiem rabatkę z krzewami.

Z krzewów w ogrodzie rustykalnym to ja widzę Rokitniki, głogi, tarninę, dekoracyjne o każdej porze roku, a zima jagódki dla ptaków.

Jaśminowce - szybko rosną.

Słoneczniki, ale też Słoneczniczek szorstki, jeżówki, rudbekie.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
majkamaj 07:31, 07 cze 2013


Dołączył: 15 sty 2012
Posty: 110
Znajdź miejsce na liliowce - kwitną bardzo długo
____________________
Pozdrawiam, Marzanna
BASIA8 12:06, 29 lip 2013


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Witaj Marcinie
Ja w rustykalnym ogrodzie widziałabym:
- orliki
- dalie
- malwy
- łubiny
Będzie kolorowo i swojsko
Pozdrawiam i zapraszam do Doliny Muminków.
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
marcin162 21:26, 03 mar 2014


Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 46
W tę sobotę zaskoczyły mnie krokusy, już kwitną u mnie niestety strasznie marne...
pomału tulipany się pokazują, ostatniej jesieni dosadziłem jakieś 70 cebulek więc za miesiąc powinno być kolorowo
____________________
Marcin162 - Rustykalne wariacje
marcin162 21:38, 03 mar 2014


Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 46
A tu małe wspomnienie ostatniego sezonu ogrodowego:



____________________
Marcin162 - Rustykalne wariacje
marcin162 22:40, 02 kwi 2014


Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 46
Nareszcie ciepło się zrobiło, poczyniłem małe zakupy cebulowe. Ale pomału zaczynam się obawiać nad tym że ogród zostanie zdominowany tego typu roślinami... chyba trochę bylin zawsze by się przydało.
Jak widać dzwonki już mam, rudbekie i łubiny też gdzieś się zadomowiły. jesienią dosadziłem jeżówki
i ostróżki, ciekawe jak sobie poradzą...
Przyznam że szukam jakiejś liściastej rośliny okrywowej, która poradzi sobie na nasłonecznionym terenie,
i raczej średniej glebie.

Może jakieś propozycje?

____________________
Marcin162 - Rustykalne wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies