Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród pod chmurką

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pod chmurką

Chmurka 12:02, 20 cze 2013

Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 28
Dzień dobry wszystkim! O portalu ogrodowisko dowiedziałam się z programu „Maja w ogrodzie”. A było to około rok temu i właśnie od tego czasu tutaj zaglądam. Czytam artykuły, podglądam Wasze ogrody i czerpie inspirację. Nigdy jednak nie miałam odwagi ale też i czasu aby założyć swój własny profil, choć pytań miałam do Was wiele. Postanowiłam to zmienić! Ciepła atmosfera panująca na forum przekonała mnie do tego.

Postaram się opowiedzieć Wam moją historię i historię ogrodu. Otóż zaczęło się tak…

Urodziłam się w Katowicach a moi rodzice zamieszkiwali wtedy u rodziców mamy. Chcąc się usamodzielnić kupili dom na tym samym osiedlu  nie wspominając o tym ze za płotem. I tak się zaczęło. Miałam 7 lat kiedy przeprowadziliśmy się. Na początku wiadomo, ogrodu nie było tylko wielki plac budowy. Jednak stopniowo z roku na rok stawał się ogrodem. Pamiętam jeszcze jak moja ukochana mama kupowała gazety „Mój Piękny Ogród” i czerpała inspirację do działań. Powstał ogród jak na tamte czasy bardzo nowoczesny i można powiedzieć, że jeden z ładniejszych na osiedlu. Moja mama go kochała, czasem mam wrażenie ze prawie tak samo jak mnie . Niestety, życie potoczyło się inaczej niż obie byśmy tego chciały. A w związku z tym ogród od pewnego momentu stał zaniedbywany. Trzy lata temu postanowiłam się nim zająć chcąc sprawić mamie tym radość. Okazało się, że dopiero wtedy tak naprawdę zrozumiałam co ona czuła, gdy się nim zajmowała. Można powiedzieć, że tak jak i ona zakochałam się w tych wszystkich roślinach. Poznałam jak bardzo praca w ogrodzie odpręża i relaksuje. Jak pozwala oderwać się od problemów życia codziennego. Obecnie mojej mamy już ze mną nie ma a ja czuje obowiązek ale tez ogromną chęć dbania o to co było dla niej takie ważne i sprawiało jej tak ogromną radość. Cieszę się bardzo, że za swojego życia nauczyła mnie tego wszystkiego, nauczyła kochać ogród i dbać o przyrodę.

Oczywiście moje początki były tragiczne. Działając w dobrej wierze co nieco udało mi się zepsuć. A to źle przycinałam iglaki robiąc w nich dziury, a to coś tam spaliłam nawozem. Do teraz zdarzają mi się błędy, bo co tu dużo mówić nadal się uczę. Oprócz pracy w ogrodzie i nauki na błędach, staram się doszkalać czytając forum, czasopisma ogrodnicze, książki. Uwielbiam to! Ogród stał się moją pasją.

W tym roku postanowiłam zabrać się za gruntowną renowację. Tak jak już wspominałam wcześniej ogród przez długi czas stał zaniedbany. Niestety było to bardzo widoczne. Brak przycinki spowodował ze zrobił się gąszcz, niektóre rośliny powymierały, inne (szczególnie iglaki) powysychały od środka. Zabierając się za te prace wiedziałam, że będzie to trudne zadanie. I takie też się okazało, ale dzielnie działam.
A oto zdjęcia tego co udało mi się zrobić (szkoda, że nie zrobiłam zdjęć przed pracami wtedy widzieli byście efekt, a tak to nic specjalnego )

Renowacja tarasu:


a tutaj widok przez płot na ogród babci. Po płocie pioł się bluszcz ale na czas malowania został ściągnięty i nie wiem czy będę zakładać go ponownie. Mam też mętlik co posadzić w dużych donicach pod płotem. Myślałam o wieloletniej podstawie i miejscu na dosadzanie jednorocznych kwiatów. Taras jest umiejscowiony od wschodu.




przy pracach zawsze muszą być jakies straty. Zbił się klisz od lampy, cięzko dokupić taki sam. Narazie zastąpiłam go słoikiem . Widać też moje błędy w przycinaniu iglaków dziury straszne, a że iglaki w środku suche to widok okropny ah.

cdn.
____________________
Karolina - poczatkująca zapalona ogrodniczka. Ogród pod chmurką
Chmurka 16:02, 20 cze 2013

Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 28


A tutaj bluszcz na garażu starałam się go okiełznać


Tutaj kiedyś był basen ale ze względu na koszty i brak chętnych do kąpieli został zlikwidowany a na jego miejscu powstała rabata podzielona na poł. W tylnej części migdałek a pod nim trzy rododendrony. W przedniej części wrzosowisko z którym niestety mam troche problemu bo po każdej zimie poprzemarzane wrzosy Sciana z desek juz po renowacji, podest w trakcie




Dosadzone trzy tuje 2,5 metrowe po wycięciu suchych iglaków






Skarpa ok 10x3m wyczyszczona z wszystkich suchych i padniętych roślin. Powstał tu spory obszar do obsadzenia. Aż mnie to przeraziło jak zobaczyłam ile tam jest miejsca, bo jeszcze nie potrafię planować tak dużych obszarów. Jedyny moj pomysł to posadzić na murze na kratkach pomiędzy choinami hortensje pnące. Chciała bym też zrobić tam miejsce dla rododendroonów, azali, hortensji i magnolii. Mam już nawet zakupione następujące rosliny: Rododendron-Hybride Red Jack i Caterina van Tol, Hortensje drzewiastą Grandiflora i jaśminowca wonnego oraz klona.



A tutaj przy ścieżce ulubione kwiaty mojej mamy niecierpki Wiosną sadze tam w koszyczkach rośliny cebulowe, głownie tulipany.

Nie jest tak pięknie jak u Was i jeszcze sporo pracy mnie czeka aby dorównać Waszym ogrodom. Mam jednak nadzieję że z Waszą pomocą i moim zapałem dam radę! W krótce pokaże kolejne zakątki.
____________________
Karolina - poczatkująca zapalona ogrodniczka. Ogród pod chmurką
Moniika 19:57, 20 cze 2013


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Witaj piękny bluszcz na garażu wszystko obrośnięte dużo zieleni ślicznie . Pozdrawiam M
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Chmurka 21:33, 20 cze 2013

Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 28
Dziękuję Moniko za odwiedziny i tak miłą opinie. Pozdrawiam
____________________
Karolina - poczatkująca zapalona ogrodniczka. Ogród pod chmurką
mirabelka 21:43, 20 cze 2013

Dołączył: 26 maj 2013
Posty: 62
Ogródek ma swój potencjał, przy Twoim zaangażowaniu i sercu napewno odzyska swój blask....a błędy Nam początkującym muszą się trafiać dzięki temu się uczymy..pozdrawiam.
____________________
Katarzyna-Ogród moja nowa pasja
Asia 22:55, 20 cze 2013


Dołączył: 20 sty 2013
Posty: 330
Pozdrawiam serdecznie, jest pięknie, a będzie jeszcze lepiej, głownie dzięki tej odziedziczonej miłości do kwiatów, wiem coś o tym... pozdrawiam
____________________
Kwiaty i ja - nierozłączna z nas para
Chmurka 22:02, 21 cze 2013

Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 28
Miło, że mnie odwiedziłyście zapraszam ponownie.

A jeśli mogę mieć do Was pytanie... Zauważyłam, że wszytskie zdjecia na forum są oznakowan. Gdzie znajdę informacj jak to się robi ?
____________________
Karolina - poczatkująca zapalona ogrodniczka. Ogród pod chmurką
Chmurka 16:39, 06 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 28
Dawno mnie u siebie nie było, brak czasu a tym samym zaniedbania w ogrodzie. Tej wiosny jednak podzialalismy:
Nowa trawka zasiana efekt po posianiu:




A tak po ponad 3 tygodniach:


jak Wam sie podoba ?

____________________
Karolina - poczatkująca zapalona ogrodniczka. Ogród pod chmurką
Chmurka 16:46, 06 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 28
Oprócz tego wycięliśmy tuje które widać na wcześniejszym zdjęciu z niecierpkami. Było tyle cienia w ogródku, ze cały trawnik to praktycznie był sam mech. W ich miejsce Posadzilismy jałowce


Zrezygnowałam tez z pasa rabaty z niecierpkami, teraz w słonecznych warunkach by juz tam nie wytrzymały. Przy okazji siania nowego trawnika zagospodarowaliśmy ten teren na trawnik.
Przed tujami planuje zasadzić jesienią cebule narcyzów i tulipanów ściółka bedzie z kory.
A Wy jak myślicie, sadzić cos tam jeszcze czy zostawić jak jest ??
____________________
Karolina - poczatkująca zapalona ogrodniczka. Ogród pod chmurką
agaott 17:46, 06 cze 2015


Dołączył: 03 maj 2014
Posty: 238
A ja powiem szczerze, że bardzo mi się Twój ogród podoba. Nie widzę wielkich błędów i zaniedbań ale po pierwsze- może się nie znam tak jak niektórzy, a po drugie wolę takie ogrody "swobodne", dzikie z duszą. I mam wrażenie ,że Twój ogród taki właśnie jest. Staraj się tego nie zepsuć.
____________________
Aga-http://www.ogrodowisko.pl/watek/5573-sielsko-anielsko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies