Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Duży ogród - młodego ogrodnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Duży ogród - młodego ogrodnika

Kamyk 22:38, 06 sie 2013

Dołączył: 20 mar 2013
Posty: 3
Witam Wszystkich Ogrodników. Od dłuższego czasu przeglądałem wasze metamorfozy Waszych ogródków, przydomowych działek. Jestem pod wrażeniem przemian. Postanowiłem zalogować się i dołączyć do grona ogrodowisko. Jestem młody i jak na razie dużo czeka mnie pracy ze względu na to ze teren który mam do zrobienia to prawie 2 tyś m. kw. gdzie stoi już dom czyli zostaje jakieś 1800 m. kw. Teren jest ładny i ale czasem jak na to patrzę to z jednej strony ciężko bo robię samemu po troszku, ale z drugiej strony satysfakcja z tego co się zrobi Zacząłem prace od zeszłego roku by doprowadzać wszystko do ładu i składu cały teren. Nie chciałbym przynudzać więc powstawiam parę zdjęć jak to wygląda wraz z tym co już zrobiłem i przykładowym planem jak by miał Mój ogród wyglądać. Choć też mam wiele pytań do Was drodzy Ogrodnicy, na które sam nie jestem w stanie sobie odpowiedzieć, a mam nadzieję że mi w tym pomożecie.

tak wygląda teren z dachu, widok z góry lepiej się prezentuję, ale z bliska już nie jest tak ciekawie ze względu na to, że jaśniejszy odcień zieleni to kwasy, bo w tym miejscu było uprawne pole. a na przyszły rok gdzieś tak na początku kwietnia poproszę kuzyna by przeorał ten prostokąt i chciałbym zasiać trawę i tu nasuwają się pytania.
- czy jak zasieję trawę, to kwasty nie wyrosną szybciej od trawy?

- jak pozbyć się ewentualnie tych roślinek, Ja oczywiscie po skoszeniu używam Randapu, po tym jest efekt bo wszystku usycha, ale pewnie zaszkodzi trawie, jakie Wy macie na to propozycję.



na początku wakacji, bo wcześniej nie mogłem zacząc ze względu na to ze studia i trzeba było poświęcić czas na naukę. Zabrałem się za wycinanie starych drzew oraz przekopanie paska o wymiarach 4m szerokosci 60m długosci i 50 cm głebokosci. Czyli wybranie starych traw i korzeni które powodują ze w innych miejscach wyrastają krzaki, a że obok mam sąsiada wiekowego gdzie na jego terenie jest las. jak widać na 1 zdjeciu po lewej stronie tak więc mam z co robić i zastanawiam się czy na całej długości nie położyć agrowłkninę 1mx60m aby z rzołędzi które spadną nie wyrastały młode drzewka?
na chwile obecną wykopane zostąły konary pozostały mi jeszcze 2 i drzewa owocowe. Ale małymi kroczkami i do przodu.

W między czasie postanowiłem posadzić Thuje na całej długości siatki po drugiej stronie. czyli kolejne ziemne robótki. Troszke męczące ze wzgledu na to ze trzeba było wykopac starą trawę otrząsnąć ziemię i wyrównać teren,
,
troszkę zabawy jest, ale lepsze to niż spędzać całymi dniami przed komputerem i wpatrywac się w ekran, a sama działka się nie zrobi. na chwilę obecną przekopany został spory kawałek posadziłem już 18 thuj.

po drodze usunąłem 3 jarzebiny, lecz na drodze pozostało do wycięcia jeszcze 1 choinka i 5 sosenek, ale tu muszę napisać do burmistrza o pozwolenie i tu nasuwa się kolejne pytanie lub nawet kilka.
- czy jak bede pisał o wycinkę napisać ze chcę posadzić thuje na całej długości siatki oraz to, że będę chciał posadzić w ciągu 5 lat nowe drzewa iglaste na działce ale nie w tym samym miejscu.
Czy otrzymam zgodę czy raczej inaczej do tego powinienem podjeść.
Zapewne po wysłaniu takiego pisma będę spodziewał się wizyty z ochrony środowiska, który skontroluje to co zostało dokonane? Mam nadzieję że żadnych kar nie będę musiał płacić?


Pod Thuje położyłem agrowłókninę i zastanawiam się nad kupnem kory, byłem w sklepie ogrodniczym z zapytaniem ile kosztuje kora. Ekspedientka powiedziała ze 80 L kosztuje 12 zł. Ale czeka mnie jeszcze wizyta w tartku wiec jestem ciekaw ile tam sobie będą życzyć.
Czy cena zalezna jest od pory roku czy raczej jest stała?
Czy ktoś już kupował korę i jaką płacił cenę?
I jeszcze jedno pytanie mimo panujących wysokich temperatur pod thuje zaczęła przychodzić nornica, jak bo poczuła ze jest tam wilgotno. czy można się jej pozbyć czy raczej nie jest tak łatwo.


W tym roku planuję jeszcze podciąć drzewa od strony sąsiada jednego jak i z Tyłu domu
gdzie za siatką rośnie las więc i z liśćmi będzie jesienią zabawa. ale nie wszystko w jeden rok.

A tak prezentuje się działka w mojej wyobraźni, lecz to na razie tylko wstępna propozycja
- ciemny zielony to ogródek
- jasny zielony to trawnik
- brązowe koła to drzewa owocowe
-jasny kolor z prawej strony to skalniak.
- szary kolor to kostka Ażurowa na całej długości wjazdu do domu
a przed domem zastanawiam się nad położeniem kostki syjeńska ale te dwa ostatnie warianty to do przemyśleniu ale to już w po remoncie domu

a co do drzew to muszę skonsultować się z moją przyszłą żoną, bo za 2 lata się pobieramy. Tak więc działkę robię sam i małym kosztem ze względu na to trzeba odkładać na wesele, a tanie nie jest patrząc na dzisiejsze realia. I po weselu remont, rozbudowa i budowa istniejącego domu w którym zamieszkamy. Będę starał się informować na bieżąco o moich staraniach i remontach.

Tak więc w tym roku jeszcze podcięcie drzew i wycinka drzew owocowych jak o będzie wszystko się okaże. Na chwilę obecną pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję że będę brał czynny udział na stronie, komentował i podziwiał inne ogrody Pozdrawiam
____________________
Gardenarium 05:33, 07 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kamyk napisał(a)





- czy jak zasieję trawę, to chwasty nie wyrosną szybciej od trawy?

- jak pozbyć się ewentualnie tych roślinek, Ja oczywiscie po skoszeniu używam Randapu, po tym jest efekt bo wszystku usycha, ale pewnie zaszkodzi trawie, jakie Wy macie na to propozycję.

Czyli wybranie starych traw i korzeni które powodują ze w innych miejscach wyrastają krzaki.....'
więc mam z co robić i zastanawiam się czy na całej długości nie położyć agrowłkninę 1mx60m aby z żołędzi które spadną nie wyrastały młode drzewka?

- czy jak będe pisał o wycinkę napisać ze chcę posadzić thuje na całej długości siatki oraz to, że będę chciał posadzić w ciągu 5 lat nowe drzewa iglaste na działce ale nie w tym samym miejscu.
Czy otrzymam zgodę czy raczej inaczej do tego powinienem podjeść.
Zapewne po wysłaniu takiego pisma będę spodziewał się wizyty z ochrony środowiska, który skontroluje to co zostało dokonane? Mam nadzieję że żadnych kar nie będę musiał płacić?

Pod Thuje położyłem agrowłókninę i zastanawiam się nad kupnem kory

Czy cena zalezna jest od pory roku czy raczej jest stała?
Czy ktoś już kupował korę i jaką płacił cenę?
I jeszcze jedno pytanie mimo panujących wysokich temperatur pod thuje zaczęła przychodzić nornica, jak bo poczuła ze jest tam wilgotno. czy można się jej pozbyć czy raczej nie jest tak łatwo.

W tym roku planuję jeszcze podciąć drzewa od strony sąsiada jednego jak i z Tyłu domu
gdzie za siatką rośnie las więc i z liśćmi będzie jesienią zabawa. ale nie wszystko w jeden rok.



Witaj, postaram się wyjaśnić wątpliwości i odpowiedzieć na pytania.

- sianie trawnika, na pewno wyrosną chwasty, chyba że wcześnie zugorujesz teren przed wysiewem trawnika. Możesz zastosować herbicyd i odczekać, a potem siać. Więcej wskazówek poszukaj w naszym wątku o wysiewie trawnika, są tam poruszane te tematy

http://www.ogrodowisko.pl/watek/526-zakladanie-trawnika-z-siewu

oraz artykuł http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku

- roślinek niepożądanych pozbywasz się mechanicznie poprzez ich radykalne usuwanie z korzeniami, można użyć ciężkiego sprzętu typu koparka potem jakiś ciągnik z broną rotacyjną. Przekopywanie.

Albo herbicyd, czyli chemicznie. Trawnik trzeba osłonić, żeby na niego nie prysnęło no i nie depcz butami zamoczonymi w herbicydzie, bo ślady stóp wypali

- Nie kładz na rabaty maty p. chwastom. Ona szkodzi roślinom.

Popatrz na to to zobaczysz co zgotujesz swojemu ogrodowi

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

a tu jak odchwaszczać prawidłowo http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

- odnośnie karczowania drzew samowolna wycinka może skutkować poważnymi karami. Jeśli coś wyciąłeś, a było zaewidencjonowane - możesz mieć kłopoty. Mam nadzieję, że starych drzew nie usuwałeś a tylko jakieś cienkie siewki. Lepiej wystąp o zgodę na usuwanie drzew.

- podkrzesanie drzew od dołu da Ci dodatkowe miejsce na obsadzenie rabat. No i da światło, potrzebne roślinom.

No i jeszcze wypowiem się na temat kształtu ogrodu. Jest długi więc korzystnie byłoby go podzielić na "pokoje" - takie sektory, aby nie był widoczny od początku do końca, Każdy sektor mógłby być w innym stylu lub innej kolorotyce
Pozdrawiam i życzę wytrwałości







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
brysia 10:17, 07 sie 2013


Dołączył: 24 maj 2013
Posty: 220
Witaj.
Zapowiada się ciekawie. Będę ci kibicować. Zastanów się nad wycinką tych sosen, może zostaw je i zastanów się jak je wkomponować w nowo powstały ogród. Posiadanie takich dużych egzemplaży ma dużo zalet, najwyżej podkrzesaj je od dołu. Pod takimi drzewami można zrobić śliczny kącik dla kwasolubnych. Sama mam w ogrodzie dziesięcioletnie ogromne sosny i modrzewie. Życzę powodzenia w pracach i będę cię dopingować.
____________________
Ogród przy potoku , Ogród przy potoku- reorganizacja, projekty
dora75 11:31, 07 sie 2013


Dołączył: 05 lip 2013
Posty: 171
Witaj. Ogród masz rzeczywiście duży. Trzymam kciuki. Pozdrawiam.
____________________
Dora - Spacer po moim ogrodzie
Kamyk 15:49, 08 sie 2013

Dołączył: 20 mar 2013
Posty: 3
byłem w sklepie ogrodniczym i dowiedziałem się, żę jeżeli chcę założyć trawnik to w tym roku muszę skosić chwasty popryskać dobrze Randapem, poczekać aż uschnie i następnie rozsypać wapno celem odkwaszenia gleby a w przyszłym roku tak pod koniec Kwietnia początek Maja zasiać trawę. Ale zanim to zrobię muszę usunąć drzewa owocowe juz stare, które nie dają owoców i przekopać pasek przy drzewach ewentualnie odłożyć to na przyszły rok i wtedy zrobić to na spokojnie


____________________
Kamyk 15:55, 08 sie 2013

Dołączył: 20 mar 2013
Posty: 3
z tego co pamiętam 2 sosny były wycięte ale to jeszcze nie miały nawet 10 lat. A te które pozostały chciałbym wyciąć i będę pisał pozwolenie w styczniu tak żeby na spokojnie zima minęła i wycinkę dokonałbym dopiero gdzieś w czerwcu ale to już w przyszłym roku i zamiast nich posadzić tuje będą ładnie się prezentowały w całym ciągu
____________________
ZielonaKasia 16:51, 08 sie 2013


Dołączył: 26 wrz 2012
Posty: 147
Sprawdź, czy na tych sosnach nie ma gniazd ptaków, jeśli są to mozesz wyciąć drzewa tylko poza okresem lęgowym, wiec jak bedziesz pisał w styczniu o to pozwolenie to najlepiej do końca lutego się uporać ze ścieciem, żeby się nikt nie czepił. A poza tym szybciej będziesz miał to z głowy. Powodzenia
____________________
ZielonaKasia
popcorn 20:33, 22 kwi 2015


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hej,

masz blisko, może jesteś chętna??

http://www.ogrodowisko.pl/watek/5624-pilnie-do-oddania-za-poldarmo-formowane-cisy-k-zyrardowa
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies