Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Jawka 13:40, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 26
Rób jak uważasz, tak jak mówiłam przecież to Twój trawnik. Podałam argumenty które przemawiają za tym aby kontynuować nawożenie preparatem wieloskładnikowym. Jeśli masz czas kosić co 2 dni (po saletrze trawa rośnie w ekspresowym tempie) i nie zależy ci na tym aby wzmacniać trawnik, a zależy tylko na tymczasowym wyglądzie możesz sypać saletrę.
Janek20052 14:01, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 8
Ok. Generalnie mam inny problem. Chyba przesadziłem z wertykulacją. Robiłem to pierwszy raz( trawnik ma 3 lata) i robiłem ją krzyżowo i głęboko. Siana było dużo, ale teraz tam gdzie ono było trawa jest przetrzebiona i martwię się czy nie zniszczyłem trawnika. Czy myślicie że to się wyrówna? I czy powinienen coś z tym robić? Załączam zdjęcia - to jest tydzień po wertykulacji.
Janek20052 14:01, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 8
Janek20052 14:03, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 8
Jawka 14:04, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 26
Wiosną robi się wertykulację w jedną stronę. Głęboką, krzyżową wertykulację wykonuje się jesienią.
W miejscach gdzie trawy jest mniej dosyp ziemię trawnikową i nasiona mieszanki, której użyłeś do założenie trawnika. Skoro już nawoziłeś, pamiętaj tylko o tym, aby nie przesuszyć trawnika. Za miesiąc trawnik będzie piękny.
Janek20052 14:10, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 8
Dziękuję za pomoc. Raczej nie przesuszę. Pada. A jak nie pada podlewam. Rozumiem że nie jest to wzorcowy przykład trawnika po wertykulacji
A kiedy kolejny raz zastosować nawóz w i e l o s k ł a d n i k o w y ? Miesiąc od pierwszego nawożenia?
Jawka 14:22, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 26
Mój po wertykulacji wygląda zdecydowanie gorzej.... ale ja robię ją co roku, więc widok jej skutków przeraził mnie tylko w pierwszym sezonie
Właśnie po pierwszej wertykulacji nie robiłam dosiewek i trawa dość długo zapełniała puste miejsce. W kolejnych sezonach robiłam już dosiewki tam gdzie było to wymagane i efekt zwartej murawy osiągałam szybciej.
Nawozimy uśredniając raz w miesiącu. Jeśli kosisz często (2-3 x tydzień) i widać, że trawa potrzebuje nawozu (rośnie wolniej, traci ładny kolor) możesz robić to częściej, np. co 2,5 - 3 tygodnie. Ja nawożę na początku każdego miesiąca, aby nie stracić rachuby. I uważam, że w kwestii nawożenia (szczególnie u osób niedoświadczonych) bezpieczniejszy jest umiar...
Janek20052 15:07, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 8
No to mnie pocieszułaś bo myślałem że trzeba będzie zakładać nowy trawnik.W ubiegłym roku kosiłem nie częśćiej niż raz w tygodniu i mam wrażenie że moja trawa rośnie wolno. Stąd pomysł z tą saletrą - żeby pobudzić wzrost. Dziękuję za wskazówki dotyczące nawożenia.
dubois 14:54, 08 kwi 2016

Dołączył: 04 kwi 2014
Posty: 16
jestem po delikatnej wertykulacji i dostałem wyniki analizy gleby, tylko mam problem żeby dostać te nawozy w swojej okolicy i aledrogo również ma problem, może ktoś się orientuje gdzie to kupić bądź na co to zamienić, wklejam wyniki.
dubois 12:11, 09 kwi 2016

Dołączył: 04 kwi 2014
Posty: 16
Azofoska znaleziona tylko tej polifoski nigdzie nie mogę znaleźć, czym to można zamienić?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies