Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Gdzieś wśród łąk

Pokaż wątki Pokaż posty

Gdzieś wśród łąk

mstrzes 15:37, 13 sie 2014


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
Jeszcze raz dziękuję za historię skarpy. Na pewno skorzystam z twoich doświadczeń
Czy dobrze zrozumiałam, że po jednej stronie schodów skarpa jest obsadzona samą irgą a po drogiej samym wiltonii?
____________________
Pozdrawiam Magda
jambosana 19:36, 13 sie 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
mstrzes napisał(a)
Jeszcze raz dziękuję za historię skarpy. Na pewno skorzystam z twoich doświadczeń
Czy dobrze zrozumiałam, że po jednej stronie schodów skarpa jest obsadzona samą irgą a po drogiej samym wiltonii?


Niestety moja skarpa nie jest jednolita, to przykład błędów nowicjusza ogrodowego. Najpierw miała być z z irgą i jałowcem Wiltonii. Roślinki zostały zakupione i najpierw posadziłam przy głównych schodach po lewej stronie patrząc z tarasu pomieszane jałowce i irgę,potem doczytałam, że okrywowych tak się nie miesza, po drugiej stronie zasadziłam osobno Wiltonii, osobno irgę, przedzielone kulami żywotnika Danica jakie dostałam. W następnym roku jako okrywowe zastosowałam jałowiec Blu Chip, który sadziłam na dole skarpy, a na górze kosówki Pumilio. Jako wysokie akcenty mam jałowce Blue Arrow, karaganę Pendula, migdałki, budleje i perowskią.

Pomieszanie jałowców i irgi było błędem. Irga zdusiła Wiltonii. Jak się je osobno posadzi i przycina mogą być koło siebie dywany różnych okrywowych.

Jakie zastosujesz okrywowe to Twój wybór. Gospodyni tego forum nie ceni jałowców, bo szybko się starzeją, ja na razie nie narzekam. Irga wymaga regularnego cięcia. Fajna jako okrywowa jest trzmielina. Jako okrywowe można potrakktować żurawki, trawy, itp.

Polecam fajny artykuł
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie

Nie wiem czy zaglądałaś tu (nawet coś tam pisałam i dałam foto swych inspiracji)
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3362-skarpa-wokol-domu-doradzicie

I tu http://www.ogrodowisko.pl/watek/246-skarpa-w-ogrodzie


____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
ewsyg 21:28, 13 sie 2014


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Beatko, sielsko i anielsko u Ciebie. Masz cudowne łany lawendy i pięknego mikołajka. Piękny ogród, fajnie dobrane rośliny i wszystko zadbane
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
jambosana 09:19, 27 sie 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
ewsyg napisał(a)
Beatko, sielsko i anielsko u Ciebie. Masz cudowne łany lawendy i pięknego mikołajka. Piękny ogród, fajnie dobrane rośliny i wszystko zadbane


Dziękuję Ewo, z tym zadbaniem, to różnie bywa...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
ewakatowice 20:27, 28 sie 2014


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Róże masz u siebie od 2012?
Czym je zasilasz podziel się wiedzą tajemną bo ja o różach wiem tyle, ze mają kolce i są piękniutkie
No i… że należy odpowiednio przygotować podłoże, tj. kompost lub nawóz krowi… i zasadzić poniżej szczepienia, że lubią mokro ale nie po liściach,
Gliniastą ziemie, słońce ale nie patelnie, lubią przewiewne ale nie wygwizdów stanowisko… cięcie z umiarem no… grzebać tj. wzruszać ziemię czy jak to się nazywa… więcej nie pamiętam
____________________
Ewa - miejsko&sielsko
Lidka 13:19, 05 wrz 2014

Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 211
Bardzo mi się podoba Twój ogród. Gratuluję pracowitości, pomysłów i konsekwencji. Nie wiem dlaczego dopiero teraz tu trafiłam ale zaznaczam i już mi nie zginiesz. Historia skarpy dla mnie też bardzo inspirująca a róże...
____________________
Pozdrawiam Lidka - w sowim ogrodzie
Pszczelarnia 17:31, 18 wrz 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jambosano, jesteś?

Mam mały dylemat dyletanta: Sunny Rose czy Sonnenschirm? Masz obie? Widzisz jakieś różnice? Jaki jest pokrój Sunny? Czy Sonnenschirm ma szer. 150? Czy kwiaty obydwu nie są nachalne (czyli wielkie i masywne), chodzi mi o lekkie otwarte kwiatostany. Która zdrowsza? W necie rozbieżne informacje czytam.
Potrzebuję lekką niską różę do traw i rumianków. Nie musi szczelnie okrywać powierzchni ale być niską i mocną. Do nasadzeń w charakterze "gdzieś wśród łąk".
Dodam, że przeciwwagę dla tej róży stanowią krzaczki Sonnenroeschen - lecz nie w bliskim sąsiedztwie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
jambosana 18:40, 21 wrz 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
ewakatowice napisał(a)
Róże masz u siebie od 2012?
Czym je zasilasz podziel się wiedzą tajemną bo ja o różach wiem tyle, ze mają kolce i są piękniutkie
No i… że należy odpowiednio przygotować podłoże, tj. kompost lub nawóz krowi… i zasadzić poniżej szczepienia, że lubią mokro ale nie po liściach,
Gliniastą ziemie, słońce ale nie patelnie, lubią przewiewne ale nie wygwizdów stanowisko… cięcie z umiarem no… grzebać tj. wzruszać ziemię czy jak to się nazywa… więcej nie pamiętam


Róże mam od 2007r. Wtedy pojawiła się pierwsza czerwona n/n, a wiosną następnego roku Ice berg, Rumba i Elizabeth Quenn. Ta ostatnia odeszła wiosną tego roku, miała guza. Teraz mam z 70 krzaczków, ale odmian dużo mniej, mam dużo okrywowych nawet po kilkanaście sztuk.

O różach wiesz duużo więcej od mnie... Ale pochwalę się, że oprócz tej Elizabeth i pierwszej The Pilgirm inne róże zostały u mnie i tfu, tfu, bardzo nie chorują.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
jambosana 18:41, 21 wrz 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Lidka napisał(a)
Bardzo mi się podoba Twój ogród. Gratuluję pracowitości, pomysłów i konsekwencji. Nie wiem dlaczego dopiero teraz tu trafiłam ale zaznaczam i już mi nie zginiesz. Historia skarpy dla mnie też bardzo inspirująca a róże...


Dziękuję, z tą pracowitością to różnie bywa, a raczej z czasem dla ogrodu... Teraz ogród zaniedbany, niestety.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
jambosana 18:53, 21 wrz 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Pszczelarnia napisał(a)
Jambosano, jesteś?

Mam mały dylemat dyletanta: Sunny Rose czy Sonnenschirm? Masz obie? Widzisz jakieś różnice? Jaki jest pokrój Sunny? Czy Sonnenschirm ma szer. 150? Czy kwiaty obydwu nie są nachalne (czyli wielkie i masywne), chodzi mi o lekkie otwarte kwiatostany. Która zdrowsza? W necie rozbieżne informacje czytam.
Potrzebuję lekką niską różę do traw i rumianków. Nie musi szczelnie okrywać powierzchni ale być niską i mocną. Do nasadzeń w charakterze "gdzieś wśród łąk".
Dodam, że przeciwwagę dla tej róży stanowią krzaczki Sonnenroeschen - lecz nie w bliskim sąsiedztwie.


Mam obie, są różne wg mnie. I tak Sunny jest zdecydowanie zdrowsza, najmniejszej plamki na niej nie widać nawet o tej porze, dzięki tej zdrowotności jest bardzo zimotrwała, Mimo, że potrafi w styczniu -lutym mieć liście, wiosną budzi się pierwsza i jest bardzo żywotna. Kwiat ma bladożółty, trwały. Kwitnie bardzo obficie. Przez to po kwitnieniu brzydko wygląda, mimo, że się sama czyści, bo ta masa opadłych liści nie wygląda dobrze... Ma mniejszej liście niż Sonnenschirm.

Sonnenchirm kwitnie u mnie mniej obficie od Sunny, kwiat ma większy, pełniejszy, przybiera czasami taki piękny, słoneczno ciepły kolor i za to ją kocham. Liście ma większe, bardziej błyszczące, ale lekko łapią plamistość. Kwiaty bardzo nietrwałe, takie jedno-dwudniowe.

U mnie żadna nie rośnie szeroko, ani nie ma tendencji do wypuszczania długaśnych pędów jak Fairy Dance, czy jak mój nowy nabytek Fil de Saisons.

Sonnenschirm mam trzy, wszystkie rosły na skarpie, w trudnych warunkach, więc nie rosły wielkie. W tym roku 2 przesadziłam, ładnie rosną. Chyba Sonnenschirm większa. Ale u mnie nie mają szerokości 150 cm.

Sonnschirm ma kwiat bardziej elegancki, a Sunny taki swojski. Ale żaden nie określiłabym ciężkim.

Wybór należy do Ciebie !







____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies