Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pilny ogród Moni

Pokaż wątki Pokaż posty

Pilny ogród Moni

jambosana 19:48, 03 kwi 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
MoniaM napisał(a)
T
Teraz coś co mnie najbardziej zastanawia - łezka (tak nazywam to coś po lewej stronie) czym ją wypełnić?
Roślinki w łezce: Skalnica, Kłosówka miękka, Pięciornik krzewiasty ‘Red Robin’, Tawuła japońska 'Genpei' (Shirobana') i Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea Nana'. Na środku miał być mój wymarzony klon palmowy, ale jak się naczytałam na forum jakie macie problemy z nim to zrezygnowałam i chyba wsadzę tam róże pienną 'Chopin', bo mam jedną i chyba będzie tam pasować, prawda?
Poradźcie mi teraz co z nią zrobić. Czy dać się rozkrzewić skalnicy i kłosówce? czy zostawić takie kępki?
i czym wypełnić resztę? Ja obstawiam, żeby dać się rozrosnąć, a resztę wypełnić żwirkiem


Wg mnie Chopin nie pasuje do tego zestawu, to taka majestatyczna róża, pasuje do niej obwódka z bukszpanu, lekkie byliny podkreślające jej urodę, a nie (wybacz) chwastowaty pięciornik i tawuła. W takim krzaczastym zestawie to raczej jeszcze pasuje kosodrzewina pumilio, a lekkości tej rabatce doda jakaś trawa. U siostry robiłam taką rabatkę z resztek z mojego ogrodu - poszły trzy pięciorniki, jedna tawuła japońska zielona, kosodrzewina, pęcherznica Lady in red, rozplenica japońska i 2 trzcinniki Karl Forester, dół rabaty to na razie 2 jałowce Blue Chip. Zobaczymy, w maju, czy nie wcisnę koło trzcinników jeżówki.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
jambosana 19:51, 03 kwi 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Joaska napisał(a)
Monia i bardzo dobrze że wklejasz zdjęcia niebawem zaroi sie od dobrych duszyczek które zasypią cię pomysłami
Tak na szybko ja na froncie bym "uzielenił" trochę ten podjazd.
i zmieniła trochę kształt rabat, dobór roślin to inna historia najpierw zacznij od ukształtowania rabat, a potem będziemy je wypełniać, na pewno dałabym wyższe piętro wzdłuż chodnika coś w ten deseń:



W tej łezce to może przytnij te tawuły i pięciornik, jakiś taki gąszcz tam jest.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
jambosana 19:55, 03 kwi 2014


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Joaska napisał(a)

Pasowałoby poprowadzić rabaty w prostych liniach, chyba że planujesz zaokrąglić te za domem.


Ale najważniejsze że tobie się musi podobać


A może dałoby się chociaż zrobić wg tej wersji przedogródek, czyli połączyć te rabaty na przodzie.

Rabat nie wysypuj żwirkiem, żwirek to pasuje do ogrodów japońskich i suchych ogrodów śródziemnomorskich. Rabaty ściółkuje się korą, albo sadzi się rośliny zadarniające. Na razie roślin nie widać, bo niby jak ma być widać wczesną wiosną róże i przycięte rozplenice.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
MoniaM 21:53, 03 kwi 2014

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Joaska napisał(a)
A no to skoro tymczasowo to faktycznie nie ma co walczyć z domownikami, tylko jakoś ładnie zapełnić te rabaty ale drzewko takie szczepione na pniu to wiele światła nie zabierze ... ale jak już temat przerabiałaś to zostają ci niskie nasadzenia. trochę szkoda bo ładnie by wyglądał podjazd ...

Co do drzewek szczepionych na pniu to chciałabym przemycić jakieś na łezkę. Jest sporo oddalona od domu to nie powinno im przeszkadzać, a brakuje mi tam jakiegoś wyższego elementu
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 22:37, 03 kwi 2014

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Droga Jambosano nie zrozumiałyśmy się. Po pierwsze to nie chodzi o tę łezkę. Na zdjęciu, które skomentowałaś w ogóle jej nie ma, bo Joasia schowała ją pod "planowaną" rabatą z drzewami. Z Chopinem to już nieaktualne. Wymieniłam 5 roślin jakie teraz na niej są (nie tylko tawuła i pięciornik) w tym trawa- kłosówka miękka, ale ona lekkości jej nie dodaje.
To co mi kazałaś przyciąć to jest hortensja już przycięta, bo kwitnie na zeszłorocznych pędach,więc usunęłam jej kwiatostany (żadne pędy nie przemarzły), a obok jest pigwowiec japoński, który ze swojej natury jest rozłożysty. Wygląda tak jak wygląda po spotkaniu z szalejącą koparką, ale dobiorę się do niego dopiero po przekwitnięciu.
Można połączyć dwie rabaty z przodu, tylko jak do tej pory dziewczyny mi mówiły, że tu nie pasują zaokrąglone kształty. Chyba, że masz na myśli "kanciaste" połączenie?
Miałam na myśli nie tylko rozplenice i róże, bo np trzmieliny emerald gold widać cały rok, prawda? Zresztą jak dla mnie to i jedno i drugie lepiej byłby widać na jaśniejszym podłożu.
____________________
Minimalistyczny ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies