Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pilny ogród Moni

Pokaż wątki Pokaż posty

Pilny ogród Moni

kaisog1 13:23, 26 wrz 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Sugestia.... jeżeli chcesz sadzić żurawki i mieć efekt to sadź je pasami. Po 3 sztuki to moim zdaniem za mało i zrobi sie misz masz. Chyba, że tak lubisz to inna sprawa. Lepiej juz by wyglądało tak: trzy wierzby w hakonechloa i obwódka z ciemnej żurawki typu Obsidian na przykład.

Co do róż.... dobrze radzą - nie sadź. Przemarzną..... szkoda kasy i zachodu, szczególnie, że tych róż planujesz sporo. Zamiast nich zrobiłabym tak.... trzy kule na pniu z cisa, pod nimi hakonechloa, póżniej szpaler hortensji (mogą być czymś podsadzone - hostami bądź pachysandrą), później trzy cisy kolumnowe w trzmielinie emerald'n gold i powtórzenie..... hortensje i kule na pniu... to takie tylko moje luźne propozycje...
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
kaisog1 13:30, 26 wrz 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
...a jeszcze mi przyszło do glowy.... na ten wąski pasek może pasy żurawek albo małych berberysów ciętych w żywopłocik i poprzetykane na przykład miskantami Morning Light? Trawy są ążurowe... dodadzą lekkości a i "ocierać" się o nie fajnie
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
AgnieszkaW 14:35, 26 wrz 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Małgosiu, te berberysy "z ust" mi wyjęłaś.
Mogą być np. berberysy "Admiration" lub "Bagatelle", ale ja bym tam dała też żywopłocik bukszpanowy - i też rytmicznie: pas berberysów, pas bukszpanu, pas berberysu, pas bukszpanu - i tak powtórzyć 5x berberys, 4x bukszpan (lub odwrotnie, ale tak, by na początku i na koncu rabaty było to samo). Na połączeniach tych pasów (między bukszpanem a berberysem) coś wyższego, np jak Gosia zasugerowała 'Miskant morning light" - by dodać rabacie "wysokości". Mogą też tam być same kulki bukszpanowe na żwirku i nic więcej.
Po drugiej stronie 5 kul bukszpanowych na pniu, ale tak, by były na wprost pasów czerwonego berberysu, podsadzone "skarpetą" z lawendy lub turzycy albo hakone. Pomiędzy tym pasy róż rabatowych lub okrywowych, nie za wysokich (ok. 0,5 m wys), w kolorze np. mocnego bordo. I jeszcze ważna uwaga; powinny koniecznie być powtorzone jakieś roślinki po jednej i po drugiej stronie, stąd np. ten bukszpan. To tak na gorąco tyle. Masz już co najmniej dwa kierunki działania - od Gosi i ode mnie, myślę, że to pomoże Ci ładnie zaaranżować tę przestrzeń. Pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
MoniaM 21:51, 26 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Dziękuję Wam bardzo serdecznie Namieszałyście mi w głowie, ale to dobrze. Jutro biorę się za rysowanie jak tylko przygotuję działkę do założenia trawnika i wyznaczę rabaty. Pokażę Wam też co zamówiłam kiedy straciłam nadzieję na to, że ktoś się zainteresuje moim ogórkiem, a przyszło mi dzisiaj. Dziękuję bardzo za pomysły wjazdu i proszę o pomoc przy rabatkach pod świerkiem, leszczyną i brzozą oraz tą z boku domu(tam ma być ławeczka) szerokość 5.60m, a długość minimum 10m, możemy się przesunąć w kierunku drzew morelowych. Zdjęcia dodałam już wcześniej. Jutro postaram się to wszystko jaśniej przedstawić.
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 21:53, 26 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Długość rabaty pod drzewami wynosi 19 m, a szerokość 4 m tyle sięgają świerk i brzoza. Myślicie że to dobre proporcje czy powinnam zmienić szerokość rabaty?
____________________
Minimalistyczny ogródek
Gardenarium 23:22, 26 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MoniaM napisał(a)
Witam Cię Agnieszko Cieszę się, że zainteresowałaś się moim wątkiem Z tymi różami to myślałam o czymś takim http://www.rozeogrodowe.pl/public/assets/IMG_4713b.JPG


Róże padną pierwszej zimy i po efekcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MoniaM 06:41, 27 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Róże już zostały wybite z mojej głowy. Wszyscy wypowiedzieliście się o nich jednogłośnie. Chociaż bardzo mi się podobają, ale na pocieszenie mam jednego Chopina na pniu.
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 09:47, 27 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Miałam iść do ogrodu, ale zaczeły mi się "te dni" i się ruszyć z bólu nie mogę, jeszcze zawsze towarzysząca im migrena... Niestety czas szybko ucieka więc postanowiłam być pożyteczna i przysiadłam przy komputerze. To lecimy po kolei.
Żurawki już mam, poustawiałam je jak na projekcie i mi się podobają, jak będę w stanie się ruszać to pójdę zrobię zdjęcia różnych ustawień, pokażę Wam i zdecydujemy jak jest najlepiej.
Między bukszpanami trzy wierzby mi się raczej nie zmieszczą, bo jest tam odległość 2,6 m, a przecież jeszcze będą rosły, dlatego zaplanowałam jedną. Bordowe żurawki z hakonechloa mi pasują, tylko może żeby za bardzo nie mieszać dałaby te które już mam midnight rose.
Co do wąskiego paska to berberysy bardzo mi sie podobają, interesowałam się nimi wcześniej nawet tymi które podałaś Agnieszko, tylko nie mogłam znajeźć dla nich miejsa, na ten pasek wydawały mi się za duże, ale skoro uważacie, że nie to kupuje to
Miskant morning light jest fajny, ale czy nie będzie tam przeszkadzał? W końcu to niecałe 50 cm, a obok się chodzi, jeżdzi i to dość intensywnie.
Odnośnie powtarzającego się elementu pomyślałam o trzmielinie 'Emerald 'n Gold'. Wtedy wyglądało by to tak. Na wąskim pasku: Berberys Thunberga 'Admiration', Miskant 'Morning light'' i Trzmielinia 'Emerald 'n Gold', znów miskant i berberys. Tylko jakiej długości dać berberys i trzmielinę, żeby to dobrze wyglądało? Całość ma prawie 19 m. Jeszcze chciałabym tu dać lampki solarne, nie ze względów praktycznych, (bo mamy latarnie naprzeciwko i jest jasno nawet w nocy) ale ze względów estetycznych, bardzo mi się podobają takie małe lampki przy ścieżkach. Problem polega na tym w którym miejscu je wbić. Pomyślałam, że może przy miskancie, fajnie by go podświetlić od dołu, ale obawiam się, że w tym miejscu nie naładują się, a takich normalnych na prąd nie zrobię, bo kostka jest już ułożona i nie ma jak go doprowadzić.
Teraz pasek po drugiej stronie. Elementem powtarzającym się byłaby Trzmielinia 'Emerald 'n Gold' na pniu. Wybaczcie mi, ale nie lubię form strzyżonych. Podoba mi się jak roślina zachowuje swój natualny pokrój. Rośliny wysokie tam odpadają, bo za nimi są morele, którym już niedużo z życia zostało i nie wiem co tam będzie później dlatego nie chcę ograniczać widoku. Moje pytanie w związku z tym brzmi. Co dosadzić do trzmieliny żeby wyglądało to ładnie? Ja jestem za różami o których wspomniała Agnieszka, nie za duże w kolorze bordo. Możecie podać jakieś przykłady? Myślałam o róży kardinal, ale ona wymaga okrycia na zimę. Nie chcę żeby skończyła tak jak pani Danusia skomentowała róże na pniu. Czym podsadzić trzmielinę? Może być turzyca comans bronze form?
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 10:02, 27 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Mam jeszcze pytania techniczne. Czy jak posieję jutro trawę to przykryć ją argowłókniną? żeby latwiej było jej się przyjąć? wyczytałam na innim wątku, że ona to lubi, a teraz taka pogoda i zimno, boję się, że nic z niej nie będzie.
Panowie zajmujący się układaniem kostki na moim podwórku kupili jej za dużo i wymyślili żeby wyłożyć ną kojec dla psów, ale ja uważam, że to zbronia, bo one lubią kopać, a tam ma być ich królestwo więc nie można im tego zabraniać. Jak już została ta kosta to pomyślałam, że może ją wykorzystać na brzegi rabat, tylko ona jest różnej wielokści takie duże też i nie wiem czy to będzie dobrze wyglądać, ale ona jest żółta przy zielonej trawie i brązowej korze myślę, że będzie ok. Nie mam pojęcia jak się układa taką kostkę przy brzegach rabat. Czy trzeba pod nią coś sypać? Czy wystarczy tylko w ziemię wsadzić? ale chyba wtedy będzie niestablina
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 10:31, 27 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Rabata z dużymi drzewami, że tak ją nazwę

Od lewej: świerk, pod nim zaplanowane hosty, a na nim bluszcz pospolity (też na razie tylko na papierze), leszczyna, pęcherznica kalinolistna 'Luteus' (jeszcze nie zasadzona, ale kupiona), śliwa wiśniowa 'Hessei',(jeszcze nie zasadzona, ale kupiona) brzoza, forsycja i wysunięta do przodu morela (w sumie to już jej nie wliczam do rabaty, ale jest widoczna to o niej piszę).
Na zdjęciu całkiem na prawo ta linia to granica działki, a jeszcze przed nią ma się zmieścić żywopłot z thuji szmaragd więc za forsycją już się nic nie zmieści. Pod świerkiem po lewej stronie planuję ławkę, a po prawej choć jest jeszcze sporo miejsca (od pnia do pnia 3,9 m) to nie wiem czy coś będzie chciało tam rosnąć.
O wymiarach rabaty napisałam, że ma 19 m, ale wliczając w to forsycję to 21 m. Jak pisałam gałęzie świerku i brzozy sięgają 4 m, ale od granicy działki całość wynosi koło 5,5m. Wydaje mi się bez znaczenia, bo przy samym płocie i tak niczego nie będziemy sadzić, chyba że coś pnącego na siatkę. Przyjmijmy, że takie dokładne wymiary to 21 m na 5,5 m z tym, że nie ma tam brzegów jak na razie i możemy "wychodzić" jak chcemy. Ziemia jest tam dobra przynajmniej pod brzozą walczyłam z pokrzywami, a to podobno świadczy o zasobności gleby. Problem jest w tym, że jest tam dość dużo cienia- jak na duże drzewa przystało i ciągną wodę
____________________
Minimalistyczny ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies