Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pilny ogród Moni

Pokaż wątki Pokaż posty

Pilny ogród Moni

Kondzio 22:04, 25 wrz 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
masz studnie wykorzystaj ją
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
kaisog1 22:17, 25 wrz 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Aha jeszce jedno..... wyczytałam o winobluszczu na garaże..... ja bym sie zastanowiła nad nimi.... one późno "wstają" i zimą nie maja liści.... Fakt piękne są na jesieni i szybko rosną ale chyba zamieniłabym je na bluszcz pospolity....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
MoniaM 22:25, 25 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Witam serdecznie panią Danusię na moim wątku, czuję się zaszczycona dziękuję za link. Ogród z brzozami przeglądałam już kilkakrotnie, za każdym razem mnie zachwyca. Podobają mi się nasadzenia z funkiami, ale obawiam się, że mogą tylko przetrwać z systemem nawadniającym, który był wspomniany. Czytałam też na wątku dotyczącym drzew z płytkim systemem korzeniowym, że duszą inne rośliny i np hosty trzeba sadzić w doniczkach i co jakiś czas usuwać z nich korzenie drzew pod jakimi mieszkają i oczywiście pilnować wilgoci, a wiem, że coś takiego u mnie nie przejdzie. Dlatego poszukuję roślin, które zniosą stanowisko cieniste i suche, a jednocześnie nie będą płożące, żeby nie było tam pusto. Ktoś takie zna?
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 22:49, 25 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Ze studią zastanowię się na wiosnę, bo moich facetów trudno do czegokolwiek namówić, a sama tego nie zrobię. Co do wody potrzebnej w ogrodzie to mogę zrobić zbiornik na deszczówkę z garaży i tarasu, w części użytkowej działki, która znajduje się po prawym boku domu (wg projektu). Z pnączem na garaże jest tak. Wybrałam winobluszcz dlatego, że ma przyssawki i nie zniszczy mi tynku. Ten kąt działki wygląda tak, że jest cały żółty, budynki i kostka dlatego żeby troszkę przeciągnąć szalę na zieloną stronę wymyśliłam pnącze. Winobluszcz jest fajny, bo się zmienia. Ach te jego jesienne kolory bardzo mi się podobają. Podobno powinno się wstawiać swoje marzenia na tapetę, a ja powiedziałam, że powinnam ustawić sobie zdjęcie właśnie winobluszcza, trafiłam na takie gdzie jest uchwycony w trzech kolorach - cudo To że zrzuca liście nie jest dużym problemem w zimie kostka będzie biała -śnieżna , a ściana żółta - tynkowa bluszcz pospolity kojarzy mi się z cmentarzami, ale i tak zaplanowałam go na świerku
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 23:31, 25 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Część z tyłu domu dla przypomnienia od dołu:
Na garażach winobluszcz trójklapowy
Następnie pasek żurawek w kupkach po 3:heuchera midnight rose, heuchera key lime pie i heuchera marmalade.
Na górze te dwie intensywnie zielone kulki to bukszpany (te ciemniejsze okręgi w środku to wymiary jak teraz wyglądają, a ja już na założeniu trochę je powiększyłam, w środku jest szczepiona na pniu wierzba japońska 'Hakuro nishiki', a pod nią i obok (niestety kiepsko widoczne na projekcie) 3 trawki bambusowe hakonechloa macra 'Aureola', natomiast przed nią kosmos 'Atrosanguineus'

Może być? Czekam na komentarze i idę pracować dalej Jak się odzywacie to aż żyć i pracować się chce
____________________
Minimalistyczny ogródek
MoniaM 00:23, 26 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Mój wjazd
Od prawej:
szpaler z piennych róż na przemian zwisające czerwone i wielkokwiatowe 'Chopin' (przepraszam, ale ciężko jest pokazać biel na takim projekcie, musicie mi uwierzyć na słowo, że były rysowane), między nimi thuja 'Tiny Tim', tylko nie wiem co z dołem po prostu kora czy może okrywowe kolorowe poduchy? Co o tym myślicie?
Następny jest wąski pasek (47 cm) między wjazdem, a chodnikiem, a na nim rozchodnik hiszpański drobny 'Aureum', zielone kępki co metr kostrzewy miotlastej "Pic Carlit", a te czarne kropki to lampki
Całkiem na prawo widać już istniejącego pigwowca i hortensję z "dosadzoną" krzewuszką cudowną 'Nana Purpurea'

Małgorzato miałaś rację już wszystko wychodzi na papierze. Mam kiepską wyobraźnię
____________________
Minimalistyczny ogródek
AgnieszkaW 09:04, 26 wrz 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj Moniu. Z różami piennymi połączonymi z wysokom Chopinem to moim zdaniem kiepski pomysł. Po pierwsze Chopin jest biały i dość wysoki, w połaczeniu z czerwona pienną będzie wyglądal nieestetycznie i dziwnie. Z piennymi różami same klopoty, a drogie są, zrezygnuj z nich. Tam trzeba troszkę inaczej pokombinować. Nie sadź roślin na przemian 1 na 1, bo nie wyjdzie dobrze, uwierz doświadczonej ogrodniczce. Później zastanowię się nad Twoja rabatą, to coś mogę zasugerować. Funkie wbrew pozorom to bardzo wytrzymale rośliny, mogą być pod brzozamni bez problemu, tylko trzeba je od czasu do czasu podlewać. Powiedz mi jeszcze, jaką długość i jaką szerokość mają te rabatki przy wjeździe?
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
MoniaM 09:55, 26 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Witam Cię Agnieszko Cieszę się, że zainteresowałaś się moim wątkiem Z tymi różami to myślałam o czymś takim http://www.rozeogrodowe.pl/public/assets/IMG_4713b.JPG Wpadłam na to zdjęcie jak szukałam rozstawy do swoich. Czy te białe to nie są zwisające, a czerwone wielkokwiatowe? U mnie było by podobnie tylko na odwrót a do tego iglaki nie stożki, a kulki. Co do wielkości rabatek to ta po prawej w najkrótszym miejscu ma 17 m (na początku i końcu są skosy) szerokość jest tu w miarę elastyczna, ale to wcięcie jest na głębokości 75 cm, a za nią mam zamiar zrobić kojec dla piesków. Natomiast ta po lewej między wjazdem, a chodnikiem ma tylko 47 cm szerokości i 19 m długości
____________________
Minimalistyczny ogródek
brzydula 10:39, 26 wrz 2013

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Witam cie serdecznie, ja tez jestem tu nowa i poki co moja rada to SPOKOJNE i POWOLI !!!!!!!!!!!! Bo widze że masz " wirusa ogrodowiskowego" Ja jak naczytałam się forum to spac nie mogłam i przez tydzień biegałam z łopata i sekatorem po całej działce, nie wiedziałam co mam robić, w głowie zakodowane kopac kopac kopać, ale co???. Powoli układam sobie w głowie plan i powolutku ide do przodu hihi z naciskiem powolutku ... Pozdrawiam serdecznie !!!
MoniaM 11:48, 26 wrz 2013

Dołączył: 25 wrz 2013
Posty: 44
Witam witam twoja opisana sytuacja jest podobna do mojej, tylko że ja robiąc porządki wiedziałam, które rośliny chcę zostawić, a które nie, ale teraz mam problem jakie rośliny zasadzać żeby to miało ręce i nogi. Zdaje sobie sprawę, że prawdziwe piękne ogrody robi się powoli latami, ale ja nie wiem gdzie będę za rok i czy będę mogła uzupełniać ten ogród. Dlatego jeszcze teraz przed zimą chciałabym go w miarę zrobić, żeby nie wydawał się pusty.
____________________
Minimalistyczny ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies