Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Dwa ogrody

Pokaż wątki Pokaż posty

Dwa ogrody

paniprzyroda 22:35, 20 wrz 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
barbara_krajewska napisał(a)
O nalewce z róży czytam. Mariolko, przepis gdzieś zostawiłaś?
Szałwię coś mi podgryza, pewnie ślimaki. A taka ładna już była.


Basiu, dokładnie to truneczek różany z płatków ale z owoców dzikiej róży też robiłam. Jeśli chcesz, napiszę w wolniejszej chwili
O szałwię się nie martw, na pewno już zdążyła się wysiać i bedą młode siewki, teraz i umnie już nie wyglądają najlepiej.
____________________
Dwa ogrody
agniecha973 22:37, 20 wrz 2014


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Jej, jak ja zazdroszczę takich targów! CZy ktoś wie jaka trawa jest wśród krwawników na drugim zdj.? Taka przebarwiona na pomarańcz?
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
paniprzyroda 22:39, 20 wrz 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Nikita napisał(a)
Mariolko było fantastycznie, dzięki za "ważki" i moją ulubioną żurawkę (na razie Carola się nią zaopiekowała).

PS. już się cieszę na luty!!!!!!!!!! Buziaki


Nikito
, Carolinie żurawki rosną ładnie, na pewno ja pomnoży
Luty będzie fajny, bo może wreszcie będzie czas na pogaduchy, bo jak dotąd to spotykamy się jak pędziwiatry
____________________
Dwa ogrody
Zielona 22:42, 20 wrz 2014


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
Doczytałam u Wujka Googla, że jadalny jest dereń jadalny. Będę go szukać
paniprzyroda 22:48, 20 wrz 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Zielona napisał(a)
Mariolu - dziękuję za pytanie o zdrowie Dziewczynek. Już lepiej

Ja też mam do Ciebie pytanie. Może śmieszne, ale... czy na owoce derenia można liczyć wyłącznie po posadzeniu jakiejś specjalnej odmiany? Wiem, że jest "dereń jadalny", ale czy inne derenie /sibirica etc./ też owocują?

PS Ja mam fajne przepisy na jarzębinę Na nalewkę, sos do mięsa z jabłek i jarzębiny oraz na syrop z jarzębiny Ktoś chętny? Jarzębina ma podobno dużą zawartość garbników, więc działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.


Marto, żadne pytanie nie jest śmieszne Na przetwory nadaje się tylko dereń jadalny wg mojej wiedzy mam kilka różnych odmian dereni, żaden z nich nie zawiązuje owoców. Ale jeśli dobrze kojarzę, jest jeden, który tworzy takie jakby truskaweczki, musiałabym poszukać
Z jarzębiny też coś robiłam Podstawowa zasada obróbki jej owoców to albo przemrozić, albo zapiec w piekarniku z reguły przepisy to podają sos do mięsa by mnie interesował
____________________
Dwa ogrody
Zielona 23:09, 20 wrz 2014


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
paniprzyroda napisał(a)


Marto, żadne pytanie nie jest śmieszne Na przetwory nadaje się tylko dereń jadalny wg mojej wiedzy mam kilka różnych odmian dereni, żaden z nich nie zawiązuje owoców. Ale jeśli dobrze kojarzę, jest jeden, który tworzy takie jakby truskaweczki, musiałabym poszukać
Z jarzębiny też coś robiłam Podstawowa zasada obróbki jej owoców to albo przemrozić, albo zapiec w piekarniku z reguły przepisy to podają sos do mięsa by mnie interesował


"Truskaweczki" ma dereń kousa - właśnie u mnie zawiązał kilka Wyglądają jak małe liczi, ale smak mają cierpki i nijaki. Za to kiedy kwitnie jest przepiękny. I ma fajny egzotyczny wygląd, bo liście skierowane są w dół. No i pięknie się przebarwia jesienią.

Przepis wkleję u Ciebie, bo może ktoś jeszcze skorzysta. Jabłek mamy podobno nadmiar w granicach kraju, więc może przepis przyczyni się do ich przerobienia

Sos z jarzębiny i jabłek do mięs

3kg jabłek
1kg jarzębiny (przemrożonej)
0,5kg cukru
łyżka startego imbiru (ostatecznie może być w proszku)
sok wyciśnięty z 1 cytryny
1 łyżeczka kardamonu
1 łyżka cynamonu

Jabłka (najlepiej takie o nieco kwaśnym smaku) obrać i zetrzeć na tarce prosto do garnka
Dodać sok z cytryny i przyprawy.
Gotować na małym ogniu.
Gdy powstanie gęsta masa - dodać przemrożoną jarzębinę (wcześniej sparzoną wrzątkiem na sicie).
Na koniec dodać cukier.
Gorący sos wkładamy do słoiczków. Studzimy stawiając do góry dnem.

Imbiru i kardamonu można dodać więcej - wtedy sos jest ostrzejszy i bardziej wyrazisty.
paniprzyroda 23:12, 20 wrz 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
agniecha973 napisał(a)
Jej, jak ja zazdroszczę takich targów! CZy ktoś wie jaka trawa jest wśród krwawników na drugim zdj.? Taka przebarwiona na pomarańcz?


Agnieszko, ona jest podobna do Prairie Fire, ale trzeba by sie Madżen zapytać, ona jest dobra w tych trawkach Na pewno mają fajny miedziany odcień, jesienią wręcz płoną. Mam takie trzy drugi rok i nie mam im nic do zarzucenia

Z kolei ja mam prośbę kupiłam dziś bylinę, wiosną trzeba ją lekko przycinać, nie przemarza, ma błękitne kwiatki, podobne do kwiatów ołownika. Gdzieś już słyszałam tę nazwę wcześniej, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć, jak ją dziś pan nazwał ( w pewnym wieku pan A się kłania ) następnym razem będę chodzić z notesem, okularem, ołówkiem sorki za jakość fotek




znalazłam też białą rutewkę, dołączy do rosnącej już u mnie różowej

____________________
Dwa ogrody
Donia72 23:17, 20 wrz 2014


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
Widziałam te niebieskie kwiatki ale nie wiem co to jest
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
paniprzyroda 23:18, 20 wrz 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Zielona dziękuję.
____________________
Dwa ogrody
paniprzyroda 23:22, 20 wrz 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Doniu, np. do ciemiernika, którego również dziś kupiłam, poprosiłam o znacznik z napisem, bo był w innej doniczce. A tu nazwę pan podał ustnie i klops Większość roślin nie miała nazw odmianowych, sprzedający nie wiedzieli. A potem ktoś się pyta o odmianę i znowu klops
____________________
Dwa ogrody
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies