Gdzie jesteś » Forum » Róże » Choroby róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby róż

Kasia_CS 09:33, 30 lip 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Na jednym krzaczku mam kumulacje jak rozumiem to chyba czarna plamistosc i rdza. Czy jest preparat łączony na obie choroby czy stosowac jakis oddzielne srodki? Mam oberwac najpierw wszystkie listki z plamkami?



A jeszcze przed chwila dostrzeglam na 2 pakach mini larwy, takie waziutkie.. ale juz je zdematerializowalam
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
rozark 09:53, 30 lip 2016


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
ja bym powiedziała że mączniak rzekomy i rdza
poobrywaj chore liście
co do oprysków chemicznych się nie wypowiadam bo ich nie stosuję
____________________
pozdrowionka
Kasia_CS 10:07, 30 lip 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Na razie poobrywalam liscie, w sumie mogę sprobowac z czyms eko przez weekend. Co polecisz?

A jak rozroznic maczniaka rzekomego od plamistosci? Bo ja nie widzę tu żadnego szarego nalotu pod spodem listków.
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Mazan 10:22, 30 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasia_CS

Larw może być więcej. Zaczynają się lęgi drugich pokoleń i dlatego potrzebne będą środki owadobójcze.
Choroby mają to do siebie, że pozostawiają "urokliwe" ślady. Ze środków syntetycznych można zastosować Amistar lub Zato i Bravo/Gwarant/Guliwer.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anna_t 10:27, 30 lip 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Kasia wpisz w galerie na google nazwy chorów i wyskocza ci fotki, porównasz sobie. gorzej jest w drugą stronę gdy masz chory listek a nie wiesz co to wtedy tutaj pomagają
ja namiętnie robie oprysk z herbatki tymiankowej (przepis w wątku Herbicydy), co prawda złapały plamistość ale tylko 1/3 róż które mam i chce wierzyć że to dzięki HT
poczytaj sobie
http://www.oczarjk.pl/?act=258
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 10:30, 30 lip 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Walerek ja mam pytanie o Amistar bo część róż z plamistością nim opryskałam tylko zrobiłam bląd nowicjusza i zrobiłam za duzo oprysku...jak dlugo on moze stac taki już rozcieńczony?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Mazan 11:43, 30 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anna_t

Nie powinien stać, dlatego w instrukcji sporządzania cieczy użytkowej jest zapisane "... ciągle mieszając" lub " z włączonym mieszadłem". Po pewnym czasie następuje sedymentacja/oddzielanie się rozpuszczalnika/wody od substancji czynnej i osiadanie na dnie zbiornika lub wytrącanie kłaczków, czasem tworzy się na powierzchni cieczy otoczka olejowa itd. Widząc takie efekty trzeba wykorzystać mieszaninę, gdyż nie zutylizujesz jej we własnym zakresie, a w glebie może zalegać nawet 12 miesięcy. To właśnie jest powodem, że wiele środków nie jest dopuszczonych do stosowania doglebowego.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anna_t 19:51, 31 lip 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
to muszę zrobić oprysk choć róże tego nie wymagają, trudno profilaktyka będzie
dziękuję
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Kasia_CS 23:02, 31 lip 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
U mnie jednak prawdziwa kumulacja.. kazda roza co innego..

Na louisie dzisiaj zauwazylam dziurki i po wnikliwej obserwacji znalazłam sprawcow..




A potem idę sobie do new dawn a tam taki widok



I od spodu:

Takich lisci wycielam kilkanascie...

Jeszcze takie czarne kropeczki na jednym z pakow, ale nie wiem, czy na foto widac, bo straszna kompresja jak laduje:



Mazan, te srodki, które mi powyżej wypisales, to wszystkie grzybobojcze, a nie na owady, tak? Biorac pod uwage przypadłości wszystkich krzaczkow co wybrać najlepiej?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Kasia_CS 21:42, 02 sie 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Jeszcze mam pytanko... Czy po zastosowaniu Amistar/Zato jako drugi oprysk może być Topsin? Bo chce opedzlować zakupy u jednego sprzedawcy, ale nie ma żadnego z tych wymienionych (bravo, itd)
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies