Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Malgosiak 09:00, 14 kwi 2016

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 33
Marzenko dziękuje za potwierdzenie więc spokojnie czekam i cieszę się pierwszymi liśćmi na moich patyczkach..
____________________
Gosia
aniawlo 09:06, 14 kwi 2016

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 2
Madzenka napisał(a)


Mam frans Fontaine od kilku dni ale moje posadziłam co 1 M aby korony sie zrosły docelowo.. Zanim to nastapi minie minimum 2 lata patrząc na ich pokrój, w porownaniu do grabów fastigiata, ktore mam od 2011 roku
Aby sie docelowo stykały powinnaś je posadzić co 3 M ale wówczas na efekt będziesz czekac wile lat. Wiec decyzja zalezy od ciebie ile chcesz czekac. Ja bym posadziła co 1,5 M.

dzięki za odp. - potwierdza ona moje przemyślenia w tej kwestii: 1m - to za blisko, zrobię chyba 1,3m. Graby dostanę w sobotę, więc pewnie wówczas zapadnie decyzja
Adam_ 16:27, 04 maj 2016


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 25


Witam, pytanie dotyczy tego co można posadzić pomiędzy żywopłotem z grabu a fragmentem ogrodu japońskiego. Czy grupa różaneczników i azalii wytrzyma sąsiedztwo grabów?

Pszczelarnia 18:14, 04 maj 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tak.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Adam_ 15:04, 08 maj 2016


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 25
Grab na żywopłot posadzony. Proszę o podpowiedź kiedy powinienem go przyciąć po bokach i na jakie odcinki od przewodnika?
Adam_ 15:07, 08 maj 2016


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 25
A drugie pytanie dotyczy grabu fastigiata. Czy takie palikowanie jest wystarczające i na jak długo powinno być utrzymane?
Piorunek 19:11, 08 maj 2016


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Czy grab można ciąć po starym drewnie? Jak grube gałęzie można przyciąć?
____________________
Madzenka 19:49, 08 maj 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Adam_ napisał(a)
Grab na żywopłot posadzony. Proszę o podpowiedź kiedy powinienem go przyciąć po bokach i na jakie odcinki od przewodnika?


Na wysokość przytnij o 1/3 a boki nawet o 1/2
Najlepszy moment na ciecie to gdy liscie nabiorą docelowego rozmiaru i ciemnego koloru.czyli za ok 1-2 tygodnie
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 19:53, 08 maj 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Adam_ napisał(a)
A drugie pytanie dotyczy grabu fastigiata. Czy takie palikowanie jest wystarczające i na jak długo powinno być utrzymane?


Wystarczające zarowno do stabilizacji bryły korzeniowej jak i prostowania przewodnika
Palikowanie minimum rok, az porzadnie sie ukorzeni iw wiatry nie będa uszkadzać drobnych korzonków. Moje graby fastigata rosna na bardzo wietrznym stanowisku i trzymam paliki juz dwa lata bo przy silnych wiatrach stale je wykrzywiało a to oznaczało ze bryła korzeniowa sie uszkadza. Jesli masz zaciszne miejsce to rok z pewnoscia wystarczy. Znajdziesz filmiki na youtubie z demonstracja jak sprawdzic czy drzewo sie juz odpowiednio ukorzenilo.

Ale ja bym dała dwa paliki po bokach bo jedne tak blisko prżeowdnika moze wrosnąć w bryle korzeniowa i będziesz miał problem z wyciągnięciem. Chyba że zdjecia przekłamują odległosci?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 19:57, 08 maj 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Piorunek napisał(a)
Czy grab można ciąć po starym drewnie? Jak grube gałęzie można przyciąć?


Piorunku pokaz zdjęcie? Czy ma sie zagęścic bok ,czy dół ? W przypadku grabów mozna to robić ale na efekt zagęszczenia starego pnia mozesz sporo poczekac. Pokaz o jakiej gałezi piszesz
Obserwuje we Wroclaiwu graby sadozne przed wojna, przez lata zaniedbane, po cieciu potrzebowaly kilku lat na zagęszczenie korony, dół się właściwie już nie zabuduje. Ale młodsze egezmplarze potrzebują 2-3 sezony do uzyskania ładnej zwartej sciany.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies