Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Chocolate 14:04, 01 cze 2016

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 24
Witam Was słonecznie
Prośba o podpowiedź w sprawie cięcia grabów Frans Fontaine. Jestem mocno początkującym ogrodnikiem i nie do końca zdaję sobie sprawę jak te graby powinny wyglądać u mnie na rabacie (w towarzystwie już zasadzonych roślin) Przeglądem zdjęć w internecie nie wyjaśnił moich wątpliwości, stąd mój post
W zeszłym roku zostały posadzone 4 sztuki drzewek.

Przed grabami posadzony jest trzcinnik ostrokwiatowy a za grabami spartyna grzebieniasta. Rosną one dość nierówno, jeżeli chodzi o wysokość, ale są mocno obrośnięte od samego dołu.
Wydaje mi się, że towarzystwo takich roślin u stóp wymusza przycięcie gałązek z nóg grabów, ale może się mylę i powinnam go formować w inny sposób, np. w sześciany???

Czy możecie mi podpowiedzieć jak (i czy) przyciąć graby?



Baaaardzo dziękuję za pomoc
____________________
Pszczelarnia 15:55, 01 cze 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A one nie mają w założeniu stać się drzewami?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Chocolate 21:43, 01 cze 2016

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 24
Pszczelarnia napisał(a)
A one nie mają w założeniu stać się drzewami?


Tak, mają... czy w takim przypadku same się ukształtują czy wymagają jakiejś pomocy?
____________________
Madzenka 22:44, 01 cze 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Frans Fontaine z załozenia jest drzewem bez jednego przewodnika , raczej ma wiele pędów przewodników. Na razie bym nie wycinała niczego na dole, zawsze mozna to zrobić, niech podrosnie z jeden sezon i wtedy w lutym przytniesz gdy będzie w stanie bezlistnym. Wówczas najlepiej formować, korygować koronę



Frans Fontaine jest drzewem kolumnowym, waskim wg mnie jedna z niewielu odmian, ktore wymagaja korygowania.
Pytanie czy chcesz kstałtowac dzewo o geoemtrycznej bryle (topiar) czy raczej ma rosnąc sowobodnie. Ale na razie to młode niskie egezmplarze, jesli nie maja być zywopłotem , to puść je przez ten seozn niech swobodnie rosna i dobrze sie ukorzenia
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Chocolate 08:33, 02 cze 2016

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 24
Czyli ten mocno odstający czubek drzewka nr 4 też na razie zostawić?

Pszczelarnia, Madzenka, bardzo Wam dziękuję za pomoc
____________________
Basiula 13:31, 03 cze 2016


Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 489
Czy to już czas żeby przyciąć posadzone na wiosnę graby? Część ma normalne listki, niektóre trochę słabo, ale żyją.

Na 25 cm będzie ok?
____________________
W basiowie
Madzenka 14:01, 04 cze 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Chocolate napisał(a)
Czyli ten mocno odstający czubek drzewka nr 4 też na razie zostawić?

Pszczelarnia, Madzenka, bardzo Wam dziękuję za pomoc


Jak cie drażni to utnij ale ja bym wszytskie wyrównała dopiero wiosna w przyszlym roku lub pod koniec lata
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 14:02, 04 cze 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Basiula napisał(a)
Czy to już czas żeby przyciąć posadzone na wiosnę graby? Część ma normalne listki, niektóre trochę słabo, ale żyją.

Na 25 cm będzie ok?


Juz można ciac, moje graby sa juz gotowe na ciecie tylko czasu brak

Pytasz czy sciac o 25 cm czy do 25 cm wysokosci od ziemi?
Zetnij o polowe lub o 1/3 przyrosty
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Basiula 16:10, 05 cze 2016


Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 489
Dzięki Madzenko. Przycięłam na ok. 35 cm od ziemi. Z niektórych został goły badylek raptem . Ale na 140 posadzonych sztuk, padł tylko jeden
____________________
W basiowie
mkasia 22:48, 11 cze 2016

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Witajcie,

posadzilismy ponad dwa miesiace temu graby i chcemy zrobic z nich zywopłot. Wiemy, że teraz jest dobra pora na ciecie, bo nie bede juz "plakac". Mozecie narysowac nam na jakiej wysokosci przyciac je? a po cieciu podlac florovitem uniwersalnym czy moze cos innego zrobic? Do tej pory nic z nimi nie robilismy, sadzone byly z doniczek.

Kasia

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies