Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Mazan 14:19, 06 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nika00

Powiększ chore fragmenty lub sprawdź czy w zwisających gałązkach nie ma larw. Drobne larwy mogą żerować także w igłach. Jeśli ich nie ma to zastosuj Bravo/Gwarant i po 10 dniach Topsin lub sarfun.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Nika00 15:24, 06 cze 2016

Dołączył: 23 maj 2016
Posty: 9
Mazan napisał(a)
Nika00

Powiększ chore fragmenty lub sprawdź czy w zwisających gałązkach nie ma larw. Drobne larwy mogą żerować także w igłach. Jeśli ich nie ma to zastosuj Bravo/Gwarant i po 10 dniach Topsin lub sarfun.


Pozdrawiam


Ślicznie dziękuję za szybką odpowiedź. Oglądałam gałązki przez szkło powiększające i nic tam nie zauważyłam, ale dowiedziałam, że tata opryskiwał trawnik środkiem gold 450 ec na chwasty. Niestety świerczki marniały już przed tym opryskiem. Nie wiem czy to miało jakiś wpływ na nie czy to jakaś inna choroba.
Czy mam powycinać wszystkie chore gałązki czy dać oprysk na takie jakie są?

pozdrawiam
Dominika
Mazan 16:41, 06 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nika00

Oczywiście, że mogły dostać po gałązkach dlatego proponuję oprysk Asahi na wzmocnienie. Zastanawiałem się dlaczego zbrązowiały tylko wierzchołki pędów jednocześnie dolnych i górnych, ale wyjaśniłaś. Powycinać zawsze zdążysz. Najpierw usuń suche igliwie i zobacz jak wygląda gałązka.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gosiakmala 22:31, 11 cze 2016

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 19
witam i prosze o pomoc.

jałowce blue arow posadzone na wiosne, teraz od środka zaczeły usychac, ale widoczne sa na końcach nowe przyrosty. Czy to choroba czy normalny objaw?

tu są fotki moich drzew.

https://imageshack.us/user/erzis
____________________
wegkamil 20:25, 27 lip 2016

Dołączył: 27 lip 2016
Posty: 2
Witam
Prosiłbym o pomoc w ratowaniu tuj.
Tuje nawożonowe zgodnie z instrukcją jakimś nawozem
z Tesco przeciw brązowieniu, ale nie pomaga.

Prosiłbym o radę jakie środki kupić aby uratować
drzewka, jakiś oprysk może?

filmik:
https://youtu.be/09LfpfvQ6-Y
Mazan 08:37, 28 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wegkamil

Wygląda na werticiliozę. Podlać Aliette lub Prowado Plus i opryskać Mildexem, a najlepiej usunąć i odkazić glebę podanymi środkami.



Pozdrawoam
____________________
Mazan - Walerek
ren133 23:44, 22 sie 2016


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Witam,
Tuje posadziłam 7 lat temu. Mam ich w sumie niemal 200szt. Problem jest z tymi z tyłu tarasu (strona północna). Na początku wszystko było ok ... posadziłam w ziemi z worka, specjalnej do iglaków ... początkowo dużo podlewaliśmy i fajnie rosły ... później trochę zaniedbane były, rosły bez odżywiania, podlewane deszczem. Dopiero 3 lata temu padły pierwsze trzy sztuki - to wyglądało tak, że powoli traciły blask, szarzały, z czasem żółkły i w końcu zasuszały się - proces zaczynał się od zewnątrz i czubka tui, wewnątrz wyglądały w miarę, długo były zielone w środku, tylko ta zieleń była taka przygaszona ... to wyglądało tak jakby coś powoli wysysało z nich soki. Przez dwa sezony działo się tak zawsze późną wiosną/latem a ostatni sezon nawet po zimie. W pobliżu tui nie rosną żadne drzewa, z tyłu nie mamy nawet sąsiada, jest zarośnięta chwastami łąka, którą co jakiś czas sami kosimy ...
Przy tujach, które wypadły jako pierwsze przebiega rura drenażowa ... ale już w innych miejscach nie ma niczego co by kolidowało z ich korzeniami ... a jeszcze coś, po wykopaniu takiej zasuszonej tui korzenie nie były podgryzione i wyglądały typowo, nie widziałam tam nic podejrzanego ...
Zawsze wypadają moje "stare" tuje ... nigdy te wymienione.
Od marca tego roku nie mam tam włókniny ... ale niestety wcześniej była, założona zaraz po posadzeniu.
W tym roku pryskałam je mospilanem i lałam doglebowo previcurem.
W tym sezonie wymieniła już jedną ale widać, że dwie kolejne marnieją:


Pomóżcie proszę bo naprawdę nie mam już pomysłu
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Ewelina88 10:31, 23 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 15
Witam,
Ja w tamtym roku zmagałam się z podobnym problemem. Objawy porażenia iglaków były identyczne. Winowajcą okazały się przędziorki (należy nadstawić białą kartkę nad gałązkę tui i mocno poruszać - jeśli na kartce pojawią się małe zielone pajączki, które szybko uciekają to właśnie są przędziorki)+ susza, która je dodatkowo osłabiła.
W tym roku iglaki są w zdecydowanie lepszej kondycji. Na wiosnę zastosowałam zapobiegawczo środek na przędziorki i grzybka oraz oczywiście pilnuję podlewania.
Pozdrawiam
____________________
wegkamil 10:36, 23 sie 2016

Dołączył: 27 lip 2016
Posty: 2
Mazan napisał(a)
Wegkamil

Wygląda na werticiliozę. Podlać Aliette

Pozdrawoam


Witam
Dzikeuje za pomoc !
Tuje odżyły na spryskaniu ich Aliette

Pozdrawiam serdecznie
ren133 12:37, 23 sie 2016


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Ewelina88 napisał(a)
Witam,
Ja w tamtym roku zmagałam się z podobnym problemem. Objawy porażenia iglaków były identyczne. Winowajcą okazały się przędziorki (należy nadstawić białą kartkę nad gałązkę tui i mocno poruszać - jeśli na kartce pojawią się małe zielone pajączki, które szybko uciekają to właśnie są przędziorki)+ susza, która je dodatkowo osłabiła.
W tym roku iglaki są w zdecydowanie lepszej kondycji. Na wiosnę zastosowałam zapobiegawczo środek na przędziorki i grzybka oraz oczywiście pilnuję podlewania.
Pozdrawiam


Fajnie, że napisałaś Też jestem z łódzkiego U Ciebie to też był taki długotrwały pogrom? Naprawdę przędziorki? I tuje z czasem Ci zasychały? A ja cały czas podejrzewałam jakąś chorobę grzybową
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies