Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kosolkowa Pasja

Pokaż wątki Pokaż posty

Kosolkowa Pasja

kosolka 22:16, 13 sie 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Bardzo bardzo miło mi Cię gościć Bogdziu!! Dziękuję za miłe słowa
____________________
Ola Kosolkowa pasja
katiaxx 22:36, 13 sie 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Ola, śliczne te rzeczy, powinnaś sprzedawać na pakamerze czy gdzieś za jakąś fortunę bo to made ręcznie a to się ceni
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
paniprzyroda 00:19, 14 sie 2014

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Zaglądam od czasu do czasu, najczęściej bez wpisu... z braku czasu..."Nieogrodowe" zdjęcia zdradzają pokrewną duszę jesienią i zimą również coś dłubię Pozdrawiam.
____________________
Dwa ogrody
Iwk4 06:13, 14 sie 2014


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Olu, pędzisz ze swym wątkiem, ze przegapiłam 100. Więc spóźnione życzenia pięknego ogródka
Wianuszki śliczne teraz muszę się cofnąć 4 dni wstecz. Ciekawe, ile to stron?
____________________
Ogródek Iwony II
bdan 06:42, 14 sie 2014


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
kosolka napisał(a)
I jeszcze kilka nie-ogrodowych fotek. Sporo dziś było rozmów o jesieni.. A ja jesienią oddaję się mojej drugiej pasji, w te długie, ciemne wieczory Począwszy od września-października - zbieranie szyszek i listopad - klejenie Kilka przykładowych fotek




Ale Ty zdolna jesteś. Podziwiam
kosolka 07:45, 14 sie 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Iwk4 napisał(a)
Olu, pędzisz ze swym wątkiem, ze przegapiłam 100. Więc spóźnione życzenia pięknego ogródka
Wianuszki śliczne teraz muszę się cofnąć 4 dni wstecz. Ciekawe, ile to stron?


Osiemnaście Dziękuję
____________________
Ola Kosolkowa pasja
kosolka 07:46, 14 sie 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
katiaxx napisał(a)
Ola, śliczne te rzeczy, powinnaś sprzedawać na pakamerze czy gdzieś za jakąś fortunę bo to made ręcznie a to się ceni


Wianki po znajomych i znajomych-znajomych i po rodzinie sie rozchodziły. W większości za darmoche. Aniołki lepiej schodzą
____________________
Ola Kosolkowa pasja
kosolka 07:47, 14 sie 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
paniprzyroda napisał(a)
Zaglądam od czasu do czasu, najczęściej bez wpisu... z braku czasu..."Nieogrodowe" zdjęcia zdradzają pokrewną duszę jesienią i zimą również coś dłubię Pozdrawiam.


Ja też zaglądam do Ciebie To jesienno-zimowe dłubanie to fajny sposób na to żeby sie nie zanudzić
____________________
Ola Kosolkowa pasja
kosolka 07:49, 14 sie 2014


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
bdan napisał(a)


Ale Ty zdolna jesteś. Podziwiam


Dzięki To nie jakieś nie wiadomo jakie dzieła, ale za to fajne i przyjemne zajęcie Lubię kleić i lepić
____________________
Ola Kosolkowa pasja
waldek727 12:36, 14 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Olu.
W jednym poście nie uda mi się opisać wszystkiego co mogłoby być pomocne przy zakładaniu ogrodu. Z drugiej strony nie miałoby to sensu, ponieważ Danusia w sposób wyczerpujący, klarowny i przystępny zawarła już chyba wszystko co się tyczy ogrodów w swoich publikacjach, które polecam Ci w wolnych chwilach do przestudiowania.

Są dwie drogi do wyboru które posiadają właściciele działek. Z jednej strony można nie zważając na nic innego zagospodarować teren w szybkim tempie obsadzając go samymi roślinami. Z drugiej strony uzbrajając się w cierpliwość, można stworzyć jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny ogród.
Nie chcę burzyć ciągłości wątku, dlatego proszę Olu potraktuj mój post jako moje własne przemyślenia odnoszące się do konstrukcji ogrodu które to mogą być uzupełnieniem pomysłów Twoich gości w wątku.

,,Pokaż mi swój kompost, a powiem Ci jakim jesteś ogrodnikiem". To stara mądrość która przypomina nam, że gleba jest podstawą i fundamentem przyszłego ogrodu. To ona będzie decydowała przez lata o wyglądzie, kondycji i zdrowotności naszych roślin.
Olu. Masz niepowtarzalną szansę wykorzystać to w swoim niezagospodarowanym jeszcze ogrodzie, aby poprawić jej strukturę, żyzność i urodzajność. W tym celu wprowadza się do gleby 1 tonę przekompostowanego obornika i ok 100 kg mączki bazaltowej na powierzchni 100m2. Będzie to początkiem powstawania na Twoim terenie warstwy próchnicznej. Zaczęłaś Olu od sadzenia roślin przypuszczam, nie znając zasobności gleby w składniki pokarmowe ani jej odczynu. Jest to najczęstszą przyczyną obumierania roślin lub atakowania ich przez patogenne grzyby, bakterie, nicienie i inne szkodniki. Samo zaprawianie dołków lepszą ziemią jest rozwiązaniem ostatecznym i krótkodystansowym. Gleba powinna tętnić życiem w całym ogrodzie a nie tylko w określonych jego punktach. Po połączeniu się obornika z glebą warto zrobić w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej jej analizę i uzupełnić brakującymi składnikami, oraz zadbać o jej odpowiednie pH. Bez wykonania tych podstawowych czynności marzenia większości osób o pięknym i zdrowym ogrodzie pryskają jak bańka mydlana.
Olu. Ogród to nie tylko rośliny. Charakter ogrodu zależny jest przede wszystkim od architektury ogrodowej. Ogród powinien stanowić przedłużenie domu, a dom powinien być jego miłym i współgrającym akcentem. Rośliny sadzone w pobliżu budynku powinny być odpowiednio dobierane kolorystycznie do jego elewacji. Bardzo trafnym doborem może być elewacja w kolorze ecru połączona z elementami w dwóch odcieniach zieleni, w tym zieleni mchu, lub tzw zieleni leśnej. Drugim miłym dla oka rozwiązaniem jest elewacja w kolorze brudnego różu z elementami pomalowanymi na kolor stonowanej cegły i grafitu.
Przed jakimikolwiek nasadzeniami powinno się poprowadzić w ziemi wszystkie potrzebne w przyszłości media. Czy nie myślałaś o wodzie w ogrodzie, zraszaczach, oświetleniu czy podłączeniu maszyn i urządzeń w najdalszych jego zakątkach? Ważne jest też to, aby ogród miał swój klimat, swoje tajemnice które można stopniowo odkrywać spacerując po nim. Różne poziomy, a nie płaski teren optycznie go powiększą a Tobie dadzą większe możliwości jego zagospodarowania. Niedoceniane są murki oporowe, schodki, uskoki z drewnianych bali czy głazów a także gabiony. Gabiony różnej szerokości, wysokości i długości które niekoniecznie muszą być wypełnione tłuczniem czy kamieniami, a na przykład drewnianymi niezbyt grubymi balami z róznych gatunków drzew.
Wspomniałem już o wodzie w ogrodzie. Oczka, oczka i jeszcze raz oczka. Elementem wodnym z roślinnością bagienną mogą być także niewielkie strumyki, źródełka, kaskady, kamienne ściany czy ciurkadełka.
A co zamiast tradycyjnej, odwiecznej i niezłomnej altany ogrodowej? Proponuję Ci Olu zaskoczyć swoich gości posiadaniem w swoim ogrodzie drewnianej bani wraz z przylegającym do niej mini stawikiem wypełnionym borowiną. Czy koniecznie wychodząc z domu do ogrodu musimy obijać się na tarasie o stół lub stojące wokół niego krzesła ogrodowe? Patrzeć z jednej strony na kominek, a z drugiej na pnącą się po pergoli różę?
Pomyśl Olu w tym miejscu o małej oranżerii która mogłaby być przejściem z domu do ogrodu, a zimą koiłaby wszystkie Twoje i domowników zmysły.
Wiem, że lubisz także kulinaria.
Hmm?
Niekoniecznie potrawy przez Ciebie przyrządzane muszą się pichcić na metalowym grillu czy ceglanym kominku. Również atrakcyjną formą architektury ogrodowej może być ognisko z żeliwnym kociołkiem, lub usytuowane na żwirowym placyku ognisko szwedzkie, które dodatkowo przy biesiadzie odstraszałoby komary.
Co do kompozycji roślinnych to może wypowiem się w następnych postach. Jedynie wspomnę, że tak ulubione przez Ciebie Olu byliny, wcale nie muszą rosnąć na opatrzonych rabatkach. Zielone ściany które mam na myśli również mogą stanowić piękny element w ogrodzie, lub imitować łuk triumfalny przez który można by było wchodzić na posesję.
Sama widzisz, ile należy wcześniej wykonać prac związanych z powstawaniem ogrodu, zanim posadzi się do gleby pierwszą zakupioną w sklepie roślinkę.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies