Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Japoński ogródek Anety

Pokaż wątki Pokaż posty

Japoński ogródek Anety

anetawi 13:07, 23 mar 2011


Dołączył: 17 mar 2011
Posty: 471
Witam! Od jakiegoś czasu systematycznie odwiedzam ogrodowisko. Zdobywając się na odwagę postanowiłam dołączyć do sympatycznego grona ogrodników, właśnie w tym wątku, ponieważ jest mi szczególnie bliski. Jestem zafascynowana ogrodami japońskimi i staram się w miarę możliwości stworzyć ich namiastkę wokół mojego domu.


W moim ogrodzie króluje roślinność sadzona w ogrodach japońskich, ale w polskiej wersji Trudno byłoby go nazwać ogrodem zbudowanym wg zasad feng shui. To dla mnie zbyt skomplikowane. Nie taki też był zamiar. Jednak jest pewien urok i tajemniczość takich zakątków. To mnie ujęło. Kolorystyka ogrodu nawiązuje do kwitnących azali i rododendronów. Czyli od fioletu, poprzez róże do bieli. Wiosną pozwalam sobie na zbrodnię i wprowadzam kolor żółty i pomarańczowy. To takie wesołe, wiosenne kolory świetnie się komponują z jasną zielenią trawy i młodych liści.
A oto kilka zdjęć z różnych etapów jego powstawania i ewolucji.

Z okna


____________________
Aneta - Japoński ogródek Anety
Gardenarium 13:18, 23 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witamy także serdecznie i wiosennie.
Twój ogródek na pewno spodoba się wszystkim
Mnie szczególnie urzekło zdjęcie ostatnie. Ta skała wygląda jak pieniące źródełko
Ono też jest bo zauważyłam wodę w zagłębieniu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Michael 15:32, 23 mar 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Witam bardzo serdecznie
Pięknie masz w swoich progach aż miło popatrzeć
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
MarekW 16:14, 23 mar 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Polecam ten film o ogrodach Chin i Japonii. Niestety po angielsku ale naprawdę warto. http://www.youtube.com/watch?v=TKgGT4wK2fA&feature=related
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
shrekol 16:36, 23 mar 2011


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
Witam również na forum ciekawie zapowiada się Twój wątek pokazuj i opisuj dalej
____________________
Danusza 16:45, 23 mar 2011


Dołączył: 30 wrz 2010
Posty: 2192
witaj , piękny masz ogród te bonsai są cudne na ostatnim zdjęciu koło skałki jest śliczny okaz
____________________
pozdrawiam Danusza - Ogród Danuszy - odsłona 2 - Wizytowka - Ogród Danuszy
monteverde 23:57, 23 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Cześć Anetko, ładne nasadzenia, pokaż więcej tej swojej "namiastki")
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
anetawi 11:30, 24 mar 2011


Dołączył: 17 mar 2011
Posty: 471
W ogrodach japońskich urzekła mnie prostota i harmonia. Ja jednak nie zawsze się tego trzymam (każda roślinka w centrum ogrodniczym jest godna uwagi i chciałoby się ją mieć) Jednak tu obowiązują pewne zasady i trzeba się ich trzymać.
Inspiracją i prawdziwą przyjemnością jest dla mnie oglądanie innych japońskich rozwiązań w Polsce.

Tu Szkółka Kapias w Goczałkowicach - Dni otwarte - zakątek japoński (niedawno w programie "Maja w ogrodzie")


____________________
Aneta - Japoński ogródek Anety
anetawi 11:46, 24 mar 2011


Dołączył: 17 mar 2011
Posty: 471
Tutaj Ogróg Japoński we Wrocławiu (trafiłam na sesję zdjęciową)

Brama Główna


Herbaciarnia

Cudne bonsai i klony palmowe

Wieża na wyspie

Mostek

Akurat był to czas kwitnięcia rododendronów i azali

____________________
Aneta - Japoński ogródek Anety
anetawi 12:05, 24 mar 2011


Dołączył: 17 mar 2011
Posty: 471
A tutaj odwiedziłam ogród w Jarkowie.

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody.
Latarnie - bardzo ważny element - pełniły rolę nie tylko dekoracyjną, ale i praktyczną, mianowicie oświetlały ścieżki w ogrodzie wieczorami



Niezbędnym elementem w klasycznym ogrodzie japońskim to woda – wnosi do ogrodu życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru.



Konieczny jest także kamień – symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę.


W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent.


____________________
Aneta - Japoński ogródek Anety
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies