Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

waldek727 13:11, 01 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
SenS napisał(a)
Też zastanawiałem się nad Exclusorem, jednak wystraszyła mnie przewarzająca liczba kostrzew które wschodzą bardzo długo, i trzeba do tego mieć bardzo dobrze przygotowane podłoże.
To fakt. Z tym, że później masz bardzo dobrze wyglądający trawnik.

Waldek z tego co czytałem też masz Barenbruga? Universal?

Można powiedzieć, że universal. Zmieszany jest w 20% z angielską ,,Geolią", ale początkującym odradzam czynić takie manewry bo można przedobrzyć w jedną bądź drugą stronę. Jest to mieszanka wymagająca żyznego podłoża a jak zapewne czytałeś mój trawnik jest założony na przekompostowanym oborniku zmieszanym z kompostem i gleba wzbogacana jest mikroorganizmami a nie sztucznymi nawozami.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
monika_skibi... 13:16, 01 wrz 2014

Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 44
waldek727 napisał(a)
Moniko.
Jeżeli jest to jeszcze możliwe to możesz zaszczepić w glebie przygotowanej pod trawnik grzyby mikoryzujące korzenie traw. Rozrastająca się grzybnia będzie przekazywała korzeniom wodę wraz ze składnikami pokarmowymi pobraną z głębszych jej warstw.
Z mieszanek wymienionych przez Jakuba polecam Ci tą drugą.

Dziekuje za odpowiedż, gdzie mogę kupić te grzyby ?
monika_skibi... 13:24, 01 wrz 2014

Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 44
Juz sie w tym wszystkim pogubiłam, życicy ma byc mało albo wcale, kostrzewy trzcinowej tez malutko bo zarośnie cały trawnik, wogóle to mało kostrzewy bo po ścieciu trawnik jest ostry a ja lubie chodzic boso.Tak dużo pracy włożyłam w przygotowanie gleby, sama ręcznie przekopałam 200 m kw, całe wakacje zamiast na urlop kopałam, jeszcze odchorowałam silnym bólem kregosłypa...., teraz tylko czekam aby coś wysiać sensownego.Trawnik ma być ozdoba do rabat które tworzyłam od wiosny, inspiracje wziełam z ogrodowiska. Kosztowało mnie to dużo czasu i pieniedzy i chcę aby trawa podkreślała cały urok ogrodu.
waldek727 15:09, 01 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
monika_skibinska napisał(a)

Dziekuje za odpowiedż, gdzie mogę kupić te grzyby ?


Szaj pod hasłem ,,endomikoryza na trawniki".
Więcej na forum nie mogę napisać.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
SenS 09:25, 03 wrz 2014

Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 11

A u mnie większość prac po jednej stronie została zakończona, pare zdjęć poglądowych z etapami pracy:


Całość przekopana widłami (przy okazji mieszanie warstwy starej ziemi z nową)


Wszystko zostało zgrabione


Następnie wyprostowane deskami


Poziomowanie terenu, z grabieniem grabiami 32 zębnymi.

Zostało jeszcze wałowanie, oraz ostateczne oczyszczenie ziemi z kamyczków itp. Nasiona już w drodze, także do końca tygodnia chciałbym już posiać. Wczoraj troche popadało więc ziemia delikatnie osiadła.
monika_skibi... 13:11, 03 wrz 2014

Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 44
Wybrałam nasiona TRAWA BARENBRUG GREEN UNIVERSAL, teraz moje pytanie ile potrzebuje worków 80 L na pokrycie nasion cieńką warstwą po siewie na 200 m kw
monika_skibi... 13:12, 03 wrz 2014

Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 44
Chodzi mi o worki z urodzajną ziemia zakupione w sklepie
gemciu83 20:32, 03 wrz 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Pewnie ok 20-25 worków. Ale może i 15 starczy jak tylko rozsiać i przemieszać.
Liczę objętościowo z litrażu.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
SenS 08:29, 04 wrz 2014

Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 11
Jestem już po wałowaniu, ziemia była mokra i troche się kleiła. Ubiła się dość mocno, zastanawiam sie czy nie za mocno. Ciężko to teraz rozgrabić.

Dzisiaj, dokończe ostateczne równanie terenu, po wałowaniu zrobiły się małe górki, dołki. Po tej czynności będę zabierał sie powoli do siania, i tutaj proszę o podpowiedź jak najlepiej to zrobić.

1.Grabienie przed sianiem
2.Sianie
3.Rozrzucenie cienkiej warstwy ziemi
4.Wałowanie

Boję się że mokra ziemia z nasionami poprzykleja sie do wału, czy rozsypywanie ziemi z worka jest konieczne? Ewentualnie jak jeszcze inaczej mogę to zrobić? I czy wałowanie po sianiu jest konieczne?
Fuksja 10:24, 04 wrz 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
SenS napisał(a)
Jestem już po wałowaniu, ziemia była mokra i troche się kleiła. Ubiła się dość mocno, zastanawiam sie czy nie za mocno. Ciężko to teraz rozgrabić.

Dzisiaj, dokończe ostateczne równanie terenu, po wałowaniu zrobiły się małe górki, dołki. Po tej czynności będę zabierał sie powoli do siania, i tutaj proszę o podpowiedź jak najlepiej to zrobić.

1.Grabienie przed sianiem
2.Sianie
3.Rozrzucenie cienkiej warstwy ziemi
4.Wałowanie

Boję się że mokra ziemia z nasionami poprzykleja sie do wału, czy rozsypywanie ziemi z worka jest konieczne? Ewentualnie jak jeszcze inaczej mogę to zrobić? I czy wałowanie po sianiu jest konieczne?



Nie mam dużego doświadczenia w zakładaniu trawników, wcześniej zakładałam bardzo małe i nikt, aż tak się nie cackał. Ale to było dawno.Dlatego też dopytywałam sie na tym forum o różne informacje.
Jestem po założeniu prawie 300m. Na worku od nasion był napisane nie wałować. I tak zrobiłam.
Przed sianiem rozgrabiłam, posiałam siewnikiem, przysypałam ziemią, po tygodniu równomiernie wzeszły nasiona. Mija 2,5 tygodnia. Trawa ma jakieś 6 cm. Często podlewałam. Myślę, że możesz poczekać 2 dni aż obeschnie, rozgrabić i siać. Jak nie masz ziemi do posypania to trudno, wydaje mi sie, że to nie mus. Może jeszcze raz delikatnie przegrabić i podlać?
____________________
pozdrawiam,Ania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies