Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

chojna 13:58, 20 sie 2014

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Nieprecyzyjnie napisałam. Laliśmy na chwasty. A chwasty wschodziły ponownie Potem grabiliśmy i wyrywaliśmy. Teraz teren jest wyczyszczony i będzie wyrównany. Wyczytałam na forum, że trawa wzejdzie nawet na słabszym podłożu, a potem trzeba nawozić. Nawozić będziemy oczywiście regularnie.
Na trawniku zależy mi, ponieważ mam małe dzieci, które noszą mi straszne ilości piachu do domu. W piachu stoi trampolina, piaskownica.
Nie musi być to trawnikspod igły, pieścić go będę póżniej.
Ziemia jak jest sucha jest piaszczysta. Nie wiem której klasy jest glega, którą kupiliśmy. Jak wyrywałam chwasty znalazłam marchewki i nawet owocujący krzaczek pomidora. W miejscach wilgotniejszych chwasty były mega bujne.

Obornik sobie daruję w takim razie.

Czy jeśli kupię podłoże pod trawnik i je przegrabię ziemią i dam nawóz przedsiewnie to powinno być lepiej?

Ewentualnie wzruszyć glebę spulchniaczem (mam), zasiać i potem posypać żyzną glebą ze skrzynki bądź doniczki na wierzch?
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
gemciu83 14:18, 20 sie 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Trawa wzejdzie jasne ale tutaj raczej chodzi o jej późniejszy wygląd i czas poświęcony na dbanie o trawnik. Na piasku bez stałego systematycznego podlewania nic nie będzie. Ładowanie nawozu też da z czasem swój ujemny wynik.
Naprawdę szkoda, że nie daliście poplonu lub obornika w glebę by jej wartość podnieść.

Jeżeli trawnik jest tak suchy i w słońcu to skupcie się na mieszance mającej kostrzewę trzcinowatą, murawową, owczą i czerwoną. To chociaż będą trwalsze i lepiej by były to odmiany rozłogowe, a nie kępowe. Rajgrasu/życicy to raczej dużo nie potrzebujecie skoro piasek.
Jak wysiejecie to lać 2x dziennie wodę tzn. zraszać utrzymywać wilgoć - nie zalewać.
Policz sobie, że powinnaś dać 2cm podłoża minimum lepszej gleby, a normalnie z 10cm. Z worka 80L ziemi to cienką warstwą z 1-1,5m kw rozsypiesz = także koszta cię połkną. Widzę także, że pod domem ten teren już jest równo z krawężnikami, Tutaj tego nie podniesiesz, a spa liczę, że od domu zrobiony. Trawnik się podniesie jak podrośnie.

Ja bym siał i to teraz póki rosy są większe. To po 5-21 dniach trawa się pojawi, a do końca października ładnie się trawnik ułoży. Wiosną będziesz się martwić.

Opcja najlepsza to wiosną zacząć jednak. Ale skoro piasek w domu to nie ma co się cackać
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
waldek727 19:07, 20 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
pasjonatkaamatorka napisała:
Bez konkretnego przygotowania podłoża nici z trawnika. "Gówniaka" można dorzucić dodatkowo rzecz jasna.

Dodatkowo?
Jako główne danie. Tonę przekompostowanego obornika na 100m2 powierzchni przygotowanej pod trawnik zmieszanego z mączką bazaltową. Wtedy dopiero możemy powiedzieć, że rozpoczęliśmy użyźnianie, napowietrzanie i poprawianie struktury gleby.
Tak to było u mnie.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
pasjonatkaam... 19:25, 20 sie 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Pisałam ,ze może dodatkowo dorzucić bo przecież tym nie zaszkodzi.Obornik -ogrodowe cudeńko))
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
chojna 21:25, 20 sie 2014

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
A może dobrze będzie posypać obornikiem granulowanym lub preparatem Rosahumus? Jak długo wtedy trzeba czekać na wysiew?

Przyszłam tutaj po pomoc, ponieważ bardzo zależy mi na użyźnieniu gleby. Ale trawnik chciałabym zasiać jeszcze w tym roku.

Z obornikiem nie mam doświadczeń dlatego pytam.
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
pasjonatkaam... 22:04, 20 sie 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
może masz kompost?
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
chojna 22:07, 20 sie 2014

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
pasjonatkaamatorka napisał(a)
może masz kompost?


Niestaty nie mam. W tym temacie też jestem kompletnie zielona. Mam zamiar zrobić kompostownik, ale jeszcze chwilkę mi to zajmie. Nie mam pojęcia od czego zacząć
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
chojna 22:17, 20 sie 2014

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Mam zrobiony przez nas kawałek trawniczka przed domem i przed ogrodzeniem.
ten przed ogrodzeniem jest zeszłoroczny i wygląda tak:


Nie jest może idealny, ale jak na moje aktualne potrzeby powiedziałabym "przyzwoity". Mam na nim trochę pracy do wykonania w postaci wyrwania chwastnicy i zrobienia krawędzi, ale teraz całą siłę i czas poświęciłam trawnikowi z tyłu budynku.
Czasu mam dużo, bo jestem na macierzyńskim
Wiosną już będę w pracy, dlatego m.in. chciałabym siać tej jesieni.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
Gardenarium 22:22, 20 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
chojna napisał(a)


Niestaty nie mam. W tym temacie też jestem kompletnie zielona. Mam zamiar zrobić kompostownik, ale jeszcze chwilkę mi to zajmie. Nie mam pojęcia od czego zacząć


Chcesz użyźnić glebę? Przeczytaj to

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

Chcesz się dowiedzieć jak załozyć trawnik? Napisałam to

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pasjonatkaam... 22:23, 20 sie 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Warto mieć i taki prosty kompostownik to żadna filozofia.Poczytaj o kompostowaniu i zadziałaj w temacie.Odnośnie tego Twojego trawnika,naprawde dobrze Ci tu radziliśmy.Ja też chciałam szybko trawnik (uwierz mi!)Dzieciaki jak szaleja z wężem ogrodowym to mam błoto. Ale, szczypię się niestety z groszem bo mam jeszcze remont domku i nie moge miec szybko pieknego trawnika bo trzeba nawieźć kilka ton dobrej ziemi,obornika..to sa koszty.Zielony nawóz to koszt niewielki,a trawa bedzie piekna,ziemia bogata w składniki,zresztą poczytaj o nawozach zielonych.Nie namawiam bo jak się kobita uprze...wiem po sobie z drugiej strony nawet się nie obejrzysz jak przyjdzie zima,a wiosna zasiej trawkę ,wtedy bedziesz mogła powiedzieć,ze masz trawnik
To tylko moje zdanie.
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies