Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

SenS 10:38, 10 wrz 2014

Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 11
monika_skibinska napisał(a)

Ja też wysiewałam w piątek, codziennie podlewam, pogoda słoneczna i narazie nie wychodzi ale dzisiaj jak przyszłam z pracy po godz. 22 wziełam latarke i zaczełam swiecić po mojej trawce i ....jest wychodzi mały jeżyk. Ale sie cieszę teraz to juz będzie rosła


Ja siałem w piątek koło godziny 18:00, także dzisiaj będzie piąty dzień. Wczoraj już zauwżyłem pojedyńcze trawki, ostatni deszczyk okazał się niegroźny, niestety na jutro zapowiadają ulewy. Stresujące to zakładanie trawnika.
Gardenarium 14:26, 10 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te ulewy to zmora siejących trawniki, bo nasiona spływają jak grube wałki i płyną po rabatach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SenS 14:36, 10 wrz 2014

Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)
Te ulewy to zmora siejących trawniki, bo nasiona spływają jak grube wałki i płyną po rabatach

Na szczęście rabat jeszcze nie mam, to może ewentualnie będzie dało się to uratować gdyby tak faktycznie mocno popadało. Najlepszym rozwiązaniem byłby trawnik z rolki, ale niestety koszty są za wysokie. Ale wiadomo że wszystko co fajne musi też kosztować.
Gardenarium 09:50, 11 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ktoś robi robotę za nas, sieje, dba, kosi, podlewa i nawozi, potem ścina i zwija w rolki, tego nie dają za darmo, wiadomo, ale jaka wygoda. W sumie wychodzi na to samo. Zaoszczędzisz czas i pieniądze w sumie, a masz gotowy produkt. W tym roku nie siałam ani jednego trawnika, wszystko kładłam z rolki.

Co najważniejsze, takiego trawnika nie zmyje ulewa i nie wzejdą chwasty z nasion, jakie leżą w ziemi.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/27-trawnik-z-rolki-murawa-idealna

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/3-trawnik-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
natkqa 17:32, 11 wrz 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 32
Witam wszystkich forumowiczów
Co prawda nie zakładam trawnika już ale planuję to zrobić w przyszłości. Teraz chcę wyrównać teren koło budowy domu. Nie chcę popełnić błędu, tak aby w przyszłości mieć wymarzony soczyście zielony trawnik. W związku z tym że nasza działka nie jest równa i musieliśmy obniżyć fundamenty, od strony drzwi tarasowych (prawa strona działki) została warstwa ziemi, którą musimy zebrać i wyrównać nią lewą stronę, tak by nie było żadnych skarp. Moje pytanie odnosi się do tego w jaki sposób to zrobić najlepiej, by nie zmarnować tej lepszej ziemi.

____________________
waldek727 18:27, 11 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Witaj Natalio na ,,Ogrodowisku".
Twój wymarzony, soczyście zielony trawnik może powstać tylko na dobrze przygotowanym wcześniej podłożu. Odradzam pośpiech ponieważ przy zakładaniu trawnika jest on bardzo złym doradcą. W pierwszej kolejności powinnaś zadbać o fizyczne i biologiczne właściwości gleby pod przyszły trawnik, a nawet cały ogród. Warstwa ziemi którą chcesz zebrać jest najurodzajniejszą ziemią w Twoim ogrodzie i zazwyczaj ma grubość ok 30 cm. Natomiast czynność o którą dopytujesz nazywa się kompostowaniem darni. Ściągając warstwę ziemi próchnicznej w przygotowanym wcześniej miejscu układa się z niej pryzmy w taki sposób aby odwracając darń o 180* przekładać ją warstwą obornika. Po ok 6 miesiącach możesz ziemię darniową wzbogaconą obornikiem przenieść w niższe części ogrodu i połączyć ją z mniej urodzajną ziemią rodzimą.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
natkqa 18:58, 11 wrz 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 32
Jestem świadoma tego, że jest to najurodziwsza ziemia. W miejscu w którym ściągnę tę warstwę ma powstać właśnie trawnik i rabaty, a w miejsce gdzie ta ziemia ma być "przeniesiona" planowany jest podjazd z przodu i ewentualnie jakieś mniejsze zasadzenia. I teraz zastanawia mnie tok postępowania. Czy ściągnąć warstwę najurodzajniejszą na bok, później warstwę mniej urodzajną w te miejsca gdzie nie ważne jest jaka ma być ziemia, i z powrotem darniami układać na tym wybranym miejscu?
____________________
waldek727 19:29, 11 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Tak Natalio. Tak jak myślisz będzie dobrze. Mniej urodzajną ziemię z głębszej warstwy możesz dać pod podjazd z ewentualnym uzupełnieniem jej podsypką cementowo-piaskową. Natomiast ściągając darń na bok ja przy okazji bym ją jednak przekompostował z obornikiem i dopiero później rozplantował ją pod przyszły trawnik. Kompostowanie darni możesz przyspieszyć posypując ją tuż przed zdjęciem nawozem zawierającym w swoim składzie dużą zawartość azotu (mocznik, saletrzak)
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
natkqa 19:36, 11 wrz 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 32
Dzięki wielkie Waldku, za szybką i mega pomocą odpowiedź. Zrobię to raz a porządnie.
____________________
gemciu83 20:03, 11 wrz 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Waldek, a czy taką darń można przekładać zamiast obornikiem np. roślinami motylkowymi lub słomą czystą.
Czy teraz przed zimą, bo nie wiem kiedy Natalia będzie teren równać pod trawnik (tzn. w pełni przygotuje podłoże) nie wysiać jeszcze roślin motylkowych i pod koniec października skosić je i a) przekopać, b) zebrać i przełożyć pryzmę darni ?

Pytanie z ciekawości.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies