Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Próby ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Próby ogrodowe

zielona11 09:06, 01 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Witam, jestem mieszkanką świeżo postawionego domu i całkiem zieloną (pod względem doświadczenia) właścicielką pobudowlanego pobojowiska, z którego chciałabym zrobić ogród. Z powodu braku finansów nawet dom nie jest jeszcze wykończony, co oznacza mozolne budowanie ogrodu z małych roślin - ale przecież i tak się przecież da
Pole do popisu jest niewielkie - ale jest i chciałabym popełnić jak najmniej błędów z Waszą pomocą
Oto, jak wygląda nasza działka:

Jak widać, nie ma na niej praktycznie nic poza brabantami (zielone kropki), brzózką samosiejką (czarny x), modrzewiem (czarna choinka) oraz naturalną górką (jasnozielony owal), z której chciałabym zrobić skalniak (sukulenty, opuncje, yucca). Działka jest narożna, ogrodzenie ażurowe i chciałabym przy ogrodzeniu gęste nasadzenie, coby ukryć się przed wścibskimi (stąd brabanty).

Mam tez duży - ok 40m - taras, którego spora część zajmuje wykusz o dużym (ca 85%) przeszkleniu. W przyszłości planuję wymurować narożne donice - zaznaczone na czerwono.

Po lewej stronie na ogrodzeniu zaznaczyłam furtkę "letnią" - jest ona dokładnie naprzeciwko kuchennego wyjścia na taras, więc chciałabym na linii je łączącej - czyli mniej więcej w przecięciu tych dwóch białych pasów z wymiarami - utworzyć niedużą wyspę z zimozielonym dużym obiektem, który skutecznie zasłoni kuchnię.

Wiem, że ogród projektuje się bryłami, ale ja kompletnie nie potrafię - tym bardziej, że mam manię kupowania roślin "bo chcę je mieć" i "bo mi sie podobają". No i teraz troszkę zaszalałam i nie bardzo wiem, co gdzie. Więc proszę o pomoc

Edit: Zapomniałam wypisać, jakie mam rośliny - dwie duże azalie, dwa małe rododendrony, wierzba iwa, głóg dwuszyjkowy, miłorząb,judaszowiec, magnolia o białych gwieździstych kwiatach, tulipanowiec, budleja, wiciokrzewy, rdest auberta, winorośl, berberysy, dereń elegantissima, róża pnąca sympathie (na przedogródek - ta jako jedyna została kupiona z miejscem przeznaczenia...)
Marzę o hortensjach i bambusach. Na taras wystawiam, canny, oleandry, bugenwillę, aloesy, kaktusy.

Aha - trawnik jest jeszcze nie założony - czy na razie powinnam wszystkie rośliny wsadzić w donice i jesienią wsadzić na miejsce przeznaczenia czy najpierw wsadzić rośliny a potem się martwić trawnikiem? Ścieżki wokół domu i w ogrodzie mają być ze starych płyt chodnikowych rzuconych luźno na trawę.

Wiem, że chaos, że zaczynam ogród "od końca: bo kupuję rośliny nie mając trawnika. Ale jestem "blokersem" i chyba trochę zachłysnęłam się ta przestrzenią..

Edit2: Mam jeszcze oczar pośredni, krzewuszkę, jaśminowiec i ketmię...
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Gardenarium 11:13, 01 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witam Agnieszko, poradzimy coś na Twoje ogrodowe problemy, muszę wydrukować Twój plan i zastanowię się od siebie, a inni Forumowicze także Coś doradzą od siebie.
Masz już sporo roślin, jednak narazie pohamuj sie z kupowaniem, bo na tak małym terenie trzeba trochę konsekwencji i umiaru, żeby ogród nie wyglądał na zbiór różnych roślin, zwłaszcza że jest mały i potrzeba ładnych, przemyślanych kompozycji

Czy tdo tej furtki letniej musi prowadzić chodnik, czy można po trawniku.
U Ciebie aż się prosi o proste linie. Czy taka by Ci odpowiadało?

Czy tam gdzie opisane 4 metry, są okna?

Może jakieś zdjęcia z zewnątrz? Przydałyby się
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pwl 12:02, 01 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Cześć Agnieszka Trawnik chyba najlepiej zostawić na koniec. Jeśli wytyczysz jakieś rabaty to
będziesz miała niepotrzebnie dwa razy tyle roboty z usuwaniem trawy i wywożeniem ziemi. Cała
działka ma wymiary 20m x 22m tak? Wygląda na rysunku jak prostokąt ale z wymiarów to prawie
kwadrat. Chyba że jakoś źle interpretuję.
____________________
paweł
Gardenarium 12:10, 01 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pwl napisał(a)
Cześć Agnieszka Trawnik chyba najlepiej zostawić na koniec. Jeśli wytyczysz jakieś rabaty to
będziesz miała niepotrzebnie dwa razy tyle roboty z usuwaniem trawy i wywożeniem ziemi. Cała
działka ma wymiary 20m x 22m tak? Wygląda na rysunku jak prostokąt ale z wymiarów to prawie
kwadrat. Chyba że jakoś źle interpretuję.


Chyba jeszcze plus szer. tarasu, ale nie wiemy ile ma?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:14, 01 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rośliny lepiej trzymać w doniczkach, ale jak będziesz już miała plan działania, można je sadzić na rabatach, nie czekaj do jesieni. A trawnik na końcu, tak jak pisał Paweł.
Albo rabaty mogą być niedokończone, ale ukształtowanie terenu musi być zrobione i wtedy trawnik.
Na rabatch można ciągle dosadzać.

Poczytaj także cykl poradników o projektowaniu i zakładaniu ogrodu.

http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=poradnik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zielona11 15:17, 01 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Dziękuję serdecznie za odzew Chyba naprawdę muszę przystopować - wróciłam z miasta z migdałkiem...

Powoli postaram się uszczegółowić moją sytuację:
- Działka ma wymiary 20mx35m - te napisy "4 metry" oznaczają odległość od muru do ogrodzenia - wybaczcie prostej kobiecie źle oznaczony rysunek

- Do letniej furtki mają prowadzić rzucone w trawie płyty chodnikowe (bo takowe zdobyliśmy w dobrej cenie) - oto inspiracja moja:

Jak najbardziej podobają mi się proste formy, kształty i tak samo chciałabym ściezki

- Oto zdjęcia jakie mam - inne potrzebne zrobię:

widok od frontu (oraz widok południowo zachodniej ściany (od sąsiadów) - tam są dwa okna garażowe i 3 pasy luksferów w salonie plus zejście do piwnicy:


Tu widać te dwa paski od frontu - musiało być jakieś zejście na linii podjazd do garażu - schody no i na szybko wymyśliliśmy to. Nie jestem do końca z tego dumna, ale planowany rok na wykończeniówkę musieliśmy zmieścić w 6 m-cach i nie nad wszystkim panowałam


Widok na taras i wykusz robiony z ogrodu - dom "rozsadza" działkę optycznie - kolejny dom będzie lepiej dopasowany


To ściana północno-wchodnia - tylko okno kuchenne. Na tej ścianie planuję pnącze, ale dopiero po otynkowaniu budynku. Pewnie bluszcz lub hortensja pnąca.


- Tak planuję zagospodarować taras (który ma być pokryty bangkirai za x lat) Taras ma wymiary 11mx3,5m


Pozwolicie, że wyślę już ten post, bo jest tak długi, że sama się gubię

Edit: A oto obecny widok z kuchennego wyjścia na taras na mój księżycowy krajobraz

I teraz mam dwie opcje - albo w 2/3 odległości zrobić wyspę zimozieloną, albo w planowanych narożnych długich donicach tarasowych umieścić kratki na pnącza lub pergole i w ten sposób się zasłonić...
Moim problemem jest mała powierzchnia i olbrzymi zapał ogrodniczy Oraz szeroko rozbudowane chciejstwo roślinne

Edit2: Sama patrząc na te moje zgliszcza ogrodowe myślę, że chyba powsadzam wszystko w donice i wyrzucę na taras, a najpierw wezmę się za randapowanie i sianie, bo wstyd ludziom TO pokazywać... Prawda?
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
zielona11 17:36, 01 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Podobnie wyobrażam sobie moje narożne donice - tylko moje mają być murowane z cegły oraz okalać szczelnie taras:


A w rogu północnym, wschodnim lub południowym chciałam taką małą "świątynię dumania" z miejscem na ławeczkę, szczelnie osłoniętą przed ulicą.


W ogóle nie mam pomysłu, czym się osłonić - brabanty są na ok 1/3 długości ogrodzenia - puścić je dalej? Czy urozmaicić tę "ścianę?
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Michael 18:34, 01 kwi 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Witaj ... Fajnie sobie to wymyśliłaś widać, że już wiesz czego chcesz
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
zielona11 18:40, 01 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Niby tak, ale potrzebuję kogoś, kto mną potrząśnie Bo chciałabym taras śródziemnomorski, skalniak meksykański, a ogród japońsko-modernistyczno-angielski

Aaa do listy moich pragnień ogrodowych dopisuję trawy i bambusy
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Michael 18:49, 01 kwi 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Wow ale mieszanka trudny orzech do zgryzienia ale i to wszystko miało by się ze sobą jakoś łączyć??? nie widzę tego zbytnio
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies