Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Gliniana zmora...

Pokaż wątki Pokaż posty

Gliniana zmora...

piotr8505 21:28, 28 kwi 2015

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
Witam.

Posiadam przydomowy ogródek. Jest dość spory. Problem jaki z nim posiadam to gleba a raczej jej brak. Mój ogródek to prawie jedna wielka bryła gliny. Opiszę po krótce co z nim było i jak jest teraz. Ogródek rok temu był jedną wielką kupą gliny, brudu pobudowlanego trawy i chwastów. Własnymi łapkami nad stan gliny został wywieziony tak mi się wydawało. Wyrwałem wszystkie chwasty i przekopałem go na głębokość szpadla. Starając się go wyrównać, i niestety nastała zima i koniec walki.
OD tego tygodnia chcę wyrównać cały ogródek na odpowiedni poziom. Wzbogacić jakąś glebę tą glinę. Tragedii nie ma bo jakaś trawka sobie rośnie jakiś mały chwast i sam nie wiem co. Proszę was o poradę co mam dalej z nim robić !! ??. Po wyrównaniu terenu i skopaniu go kilofem i szpadlem mam zamiar dodać piasku i starać się jakąś zrobić ładny ogródek. Wiem iż w tym roku nic nie zakwitnie bo nie ma takiej opcji. Pomóżcie co z nim robić co kupić ??. Ziemia mocno twarda szpadel się nie wbija miejscami, potrzebny kilof do tego. A miejscami mięciusio. Siać łubinem ?? lać obornikami ... help.
Malgosik 21:35, 28 kwi 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Witaj
dobrze by było wiedzieć jak głęboko sięga ta glina
dobrze że część wywiozłeś
konieczny jest jakiś drenaż
np odwierty do których wsypuje się żwir, pospółkę, żeby woda wsiąkała
wiertło przebija się przez warstwę gliny do bardziej przepuszczalnego podłoża
wodę z dachu trzeba odprowadzić do studni chłonnych, by ta dodatkowo nie powiększała kałuż na działce
najtrudniej będzie drzewom, bo jak wykopiesz dołek i ziemię użyźnisz, to woda spłynie do dołka i korzenie zgniją
potrzebna byłaby jeszcze głębsza dziura, by wodę od korzeni odprowadzić

jak glina twarda, to można ją namoczyć i będzie łatwiej kopać
na rabaty piach, kompost, obornik, co się da by poprawić strukturę gleby
____________________
Ogród na glinie
Gardenarium 21:38, 28 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba glebę rozluźnić, użyźnić, a nie jedynie sypać piasek.

Łubin będzie dobry, głęboko się korzeni odpuść rok i zajmij się poprawą stanu gleby

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
piotr8505 21:51, 28 kwi 2015

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
Malgosik napisał(a)
Witaj
dobrze by było wiedzieć jak głęboko sięga ta glina
dobrze że część wywiozłeś
konieczny jest jakiś drenaż
np odwierty do których wsypuje się żwir, pospółkę, żeby woda wsiąkała
wiertło przebija się przez warstwę gliny do bardziej przepuszczalnego podłoża
wodę z dachu trzeba odprowadzić do studni chłonnych, by ta dodatkowo nie powiększała kałuż na działce
najtrudniej będzie drzewom, bo jak wykopiesz dołek i ziemię użyźnisz, to woda spłynie do dołka i korzenie zgniją
potrzebna byłaby jeszcze głębsza dziura, by wodę od korzeni odprowadzić

jak glina twarda, to można ją namoczyć i będzie łatwiej kopać
na rabaty piach, kompost, obornik, co się da by poprawić strukturę gleby


Dziękuję za szybką odpowiedź.
Glina sięga jakieś pół metra może i głębiej. Lecz jest to częściowo mieszanka z piachem. Woda po deszczu spływa właśnie do studni chłonnej która jest w jednej z części ogródka. W tym roku nie planuję sadzenia niczego. No może jakieś drzewka iglaste. Co do użyźniania mam zamiar kupić kompost po pieczarkowy. Jest mieszanką słomy, obornika i torfu + do tego dodam skoszoną trawę od sąsiadów. Lekko zgniłą w workach. I to wszystko wymieszam na głębokość szpadla. Mam nadzieję iż takie zabiegi pomogą. No i łuubin obowiązkowo.
piotr8505 22:30, 28 kwi 2015

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
A tak wyglądał ogródek w tamtym roku. Jak tylko się wezmę za niego jutro może jakieś fotki powstaną.
piotr8505 18:57, 03 maj 2015

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
4 rty dzień kopania i masakra ile ton piachu wywiozłem. Sam już nie wiem ile. Ogródek za kilka dni zostanie skopany do końca. I będzie czas na przemyślenia czy 3 kg Łubinu wystarczy na ogródek ??.. No i co pod ziemię jak na razie zbieram skoszoną trawę lekko przegnitą.
piotr8505 20:05, 09 maj 2015

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11


Ciąg dalszy trwa
JoannaP 20:26, 09 maj 2015


Dołączył: 19 wrz 2013
Posty: 469
Przygotowanie podłoża pod rośliny to chyba najcięższa praca w ogrodzie
____________________
JoannaP Kochanowy ogród
piotr8505 17:34, 03 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 11
Dawno mnie nie było.
W ogrodzie urosła trawa do połowy ogrodu. Bo tyle dałem rade zrobić w tamtym roku. Ale to później. Mam spory dylemat. Posiadam spory taras na piętrze. Jest on nie używany i chciałbym posadzić krzaki agrestu, czarnej, białej, czerwonej porzeczki. I je tam trzymać. Taras jest od strony zachodniej. Mało nasłoneczniony. Czy nadaje się to pod uprawę takich sadzonek ?. Do ogrodu chcę posadzić w tym roku tak samo : agrest, maliny jeżyny. Śliwkę i Może Brzoskwinię. Najważniejsze, to jak z tym tarasem. ???
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies