Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » U Agi - czyli słońce i piach

Pokaż wątki Pokaż posty

U Agi - czyli słońce i piach

Kasya 17:17, 13 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41934
widze ze u ciebie tez planowanie

a moze hortki zamiast tawuły ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
ag_zie 18:12, 13 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
anka_ napisał(a)

Agnieszko może zamiast szukać wyższego miskanta to coś innego zamiast tawuły? Ona w zasadzie ładna jak kwitnie, ale później to poprostu wielki krzak. Przy żywopłocie z tuji może mieć sucho, a wtedy nie ciekawie wygląda. Choć osobiście ją lubię, ale nie tylko ja. Na wiosnę są na niej (przynajmniej na mojej) dziesiątki chrabąszczy, a w efekcie później pod nią dziesiątki (to zaniżona liczba) pędraków. Ja się przekonałam o tym przy przesadzaniu. Poza tym tuja Golden Tuffet jest piękna, ale na tle tawuły zginie, a wydaje mi się warta wyeksponowania.

Może zamiast tawuły dereń? Ładny cały rok, a czerwień gałązek ładnie by się odznaczała na tle szmaragdów. Ale uprzedzam, że ja się na projektowaniu absolutnie nie znam. To moje osobiste uwagi odnośnie tawuły.


i o takie uwagi proszę i dlatego Tu jestem
Jeśli chodzi i tawułę to podoba mi się jak kwitnie ale o robakach nie wiedziałam.
Derenia IH planowałam dalej
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 18:13, 13 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Teraz mycie dzieciów i wracam do was
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 21:02, 13 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Iwk4 napisał(a)

To berberys Erecta.
Ma go Jagoda z " Mojej przyziemnej pasji."
Cudny.

Erecta rzeczywiście piękna
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 21:10, 13 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Tess napisał(a)
Podzilam zdanie Anki co do tawuly. W całej rozciągłości.
Tam jest slonecznie?

o tak - jest to wschodnia strona więc słońce jest od rana do wieczora (jak tujki będą większe to dadzą trochę cienia rano)





Kasya napisał(a)
widze ze u ciebie tez planowanie

a moze hortki zamiast tawuły ?


staram się - dopiero raczkuję w tym temacie
szpaler hortek planowałam dalej "za zakrętem" albo "na zakręcie" rabaty jest to strona południowa więc słonko będzie im świeciło "w plecy" a później to tuje trochę cienia dadzą.
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
Gosiniak 11:34, 18 lis 2015


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
Witam się
Poczytałam od początku, widać chęć i zapał u ciebie, a to bardzo dobrze wróży dla ogrodu. Wzięłaś sobie rady Waldka do serca a to też bardzo dużo.

Jak dla mnie najważniejsze na tym etapie oprócz oczywiście wzbogacania podłoża o czym Waldek ci już pisał, to całościowy plan ogrodu a nie skupianie się już tak od razu na konkretnych gatunkach roślin. Ogród trzeba planować całościowo, a zacząć od najważniejszych i największych jego elementów. Musisz sama siebie zapytać co tam ma się znaleźć- może plac zabaw dla dzieci- i gdzie go umieścić?, jakieś ławeczki, altanki, murki, miejsce na ognisko (wszystkie stałe elementy architektury, które chciałabyś mieć ze względów praktycznych czy też estetycznych). Rozmieszczenie ich na mapce ogrodu ułatwia zaplanowanie linii rabat, co powinno być następną czynnością w planowaniu ogrodu. Zastanów się gdzie będziecie spędzać najwięcej czasu i jaki chciałabyś mieć tam widok. Następnie rozmieszcza się duże drzewa, nie musisz koniecznie od razu wiedzieć jakie, to przyjdzie z czasem jak będziesz zagłębiać się w tematykę ogrodniczą, no i oczywiście żywopłoty, wiem że na części już masz, ale czy dalej też będą- na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć. Może chciałabyś jakiś zagajnik brzozowy- pięknie wyglądałyby Doorebnosy- mają całe białe pnie. Dopiero na samym końcu określa się gatunki i odmiany poszczególnych roślin, trzeba tu też być elastycznym i w miarę możliwości zmieniać rośliny, bo przecież w szkółkach też nie wszystko jest dostępne i różnej jakości. Dlatego na tym etapie nie przywiązywałabym tak dużej roli do odmian, bardziej chodzi o to jakiej wielkości ma być roślina, jaką ma mieć bryłę i barwę liści. Masz dużą działkę wybieraj więc rozsądnie, nie planuj zbyt dużej liczby pracochłonnych roślin- pamiętaj że hortensje, trawy, róże, bukszpany- nie wymagają wiele pracy jak się ma pare krzaczków, ale przy wielu takich roślinach jest na prawdę sporo pracy. Masz duży ogród, żeby wyglądał pięknie zastanów się też nad mniej wymagającymi roślinami- typu kosodrzewiny, derenie, tawuły, berberysy, pęcherznice.....

Ależ się rozpisałam, może coś ci się z tego przyda, będę zaglądać
Zajrzyj przede wszystkim tu (chyba że już czytałaś) jest ich kilka, w wyszukiwarce forumowej znajdziesz resztę.
Poradnik Danusi cz1
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
Agania 21:12, 20 lis 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Cześć Agnieszko, widzę, że czasu nie marnujesz bardzo mi się to podoba, wkrótce będziesz mieć piękny ogród...domek najważniejszy....narazie pozdrawiam, ale jeszcze zaglądnę w wolnej chwili do Ciebie, co tam wspólnie wymyślacie
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Rumianka 22:53, 22 lis 2015


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10262
Lubię, jak wątek rozpoczyna się od samego początku powstawania domu, ogrodu itp. Widać wówczas jego poszczególne etapy, jak się zmienia z biegiem czasu...Masz zapał do pracy w ogrodzie, a masz przecież co robić przy dwójce dzieciaczków... Dasz radę...Tylko nie wiem czemu my kobitki jestesmy nazywane słabą płcią, skoro potrafimy tak wiele udźwignąć na swoich (mizerniejszych od męskich) barkach...Dzieci, dom, praca zawodowa, praca w ogrodzie...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
sylwia_slomc... 23:23, 22 lis 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Coś nagle ucichło. Witam się i wrócę do liści orzecha, w trakcie kompostowania szkodliwy juglon zostaje unieszkodliwiony i kompost można stosować bez obaw
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
iwka 08:20, 23 lis 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Też czytałam, że zielone są tylko szkodliwe, suche i przekompostowane już nie
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies