Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » U Agi - czyli słońce i piach

Pokaż wątki Pokaż posty

U Agi - czyli słońce i piach

Dominika11 08:24, 23 lis 2015


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
iwka napisał(a)
Też czytałam, że zielone są tylko szkodliwe, suche i przekompostowane już nie
ja też gdzieś o tym czytałam zielone cos tam wydzielają, a później juz spoko mozna kompostować
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Toszka 13:15, 23 lis 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Juglans występuje jedynie w liściach świeżych, a w trakcie ich usychania zanika w wyniku polimeryzacji
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ag_zie 20:14, 23 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
jestem wśród żywych
wątek mój zaniedbałam - u nas znowu choroby panują eM zapalenie zatok a najmłodszy synek ...hmmm... alergia czyli ciągły katar i kaszel. Pani dr stwierdziła iż po mamusi alergię odziedziczył a więc u nas teraz rozpoczęta została walka z roztoczami
Na forum jestem czytam wątki tematyczne i oczywiście buszuję w Waszych ogrodach

Z prac ogrodowych udało mi się dokończyć rabatę przy chodniku - taka "łezka" - 7 m na 1,6 m - wywaliłam trawę, wyciągnęłam korzenie, wrzuciłam mix kora/obornik/liście/trawa i przekopałam. I rabata czeka na wymyślenie "co tam ulokować" i aby do wiosny
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
AnnaCh 20:22, 23 lis 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Najważniejsze zdrowie. Jak u mojego synka podejrzewali AZS, to kupiliśmy odkurzacz z wiaderkiem z wodą, zamiast worka, super jest, nie "zakurza" po odkurzaniu i fajne jest po nim powietrze. Polecany alergikom, tylko przerażenie bierze po pierwszym odkurzaniu, jak się zobaczy co jest w tym wiaderku. Masakra, nawet jak się materace poodkurza, to o zgrozo co tam jest
Co do ogródka, to fajnie, że wzbogaciłaś teraz ziemię, wiosną będzie dobre miejsce do sadzenia, a co tam posadzić, to już wymyślimy
____________________
Ania - Malutki pod lasem
ag_zie 20:34, 23 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Gosiniak napisał(a)
Witam się
Poczytałam od początku, widać chęć i zapał u ciebie, a to bardzo dobrze wróży dla ogrodu. Wzięłaś sobie rady Waldka do serca a to też bardzo dużo.

Jak dla mnie najważniejsze na tym etapie oprócz oczywiście wzbogacania podłoża o czym Waldek ci już pisał, to całościowy plan ogrodu a nie skupianie się już tak od razu na konkretnych gatunkach roślin. Ogród trzeba planować całościowo, a zacząć od najważniejszych i największych jego elementów. Musisz sama siebie zapytać co tam ma się znaleźć- może plac zabaw dla dzieci- i gdzie go umieścić?, jakieś ławeczki, altanki, murki, miejsce na ognisko (wszystkie stałe elementy architektury, które chciałabyś mieć ze względów praktycznych czy też estetycznych). Rozmieszczenie ich na mapce ogrodu ułatwia zaplanowanie linii rabat, co powinno być następną czynnością w planowaniu ogrodu. Zastanów się gdzie będziecie spędzać najwięcej czasu i jaki chciałabyś mieć tam widok. Następnie rozmieszcza się duże drzewa, nie musisz koniecznie od razu wiedzieć jakie, to przyjdzie z czasem jak będziesz zagłębiać się w tematykę ogrodniczą, no i oczywiście żywopłoty, wiem że na części już masz, ale czy dalej też będą- na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć. Może chciałabyś jakiś zagajnik brzozowy- pięknie wyglądałyby Doorebnosy- mają całe białe pnie. Dopiero na samym końcu określa się gatunki i odmiany poszczególnych roślin, trzeba tu też być elastycznym i w miarę możliwości zmieniać rośliny, bo przecież w szkółkach też nie wszystko jest dostępne i różnej jakości. Dlatego na tym etapie nie przywiązywałabym tak dużej roli do odmian, bardziej chodzi o to jakiej wielkości ma być roślina, jaką ma mieć bryłę i barwę liści. Masz dużą działkę wybieraj więc rozsądnie, nie planuj zbyt dużej liczby pracochłonnych roślin- pamiętaj że hortensje, trawy, róże, bukszpany- nie wymagają wiele pracy jak się ma pare krzaczków, ale przy wielu takich roślinach jest na prawdę sporo pracy. Masz duży ogród, żeby wyglądał pięknie zastanów się też nad mniej wymagającymi roślinami- typu kosodrzewiny, derenie, tawuły, berberysy, pęcherznice.....

Ależ się rozpisałam, może coś ci się z tego przyda, będę zaglądać
Zajrzyj przede wszystkim tu (chyba że już czytałaś) jest ich kilka, w wyszukiwarce forumowej znajdziesz resztę.
Poradnik Danusi cz1


Witaj Gosiu cieszę się z Twojej wizyty i z tego że się rozpisałaś wszelkie rady dla nowicjuszki bardzo mile widziane.
W głowie mam zarys tego co i gdzie bym chciała mieć, muszę to jeszcze przenieść na mapkę
Fajnie że zwróciłaś mi uwagę na "obsługowość" roślin - podobają mi się obwódki bukszpanowe ale to cięcie...... już wiem że to nie dla mnie.
Jeśli chodzi o kosodrzewiny, derenie, tawuły, berberysy, pęcherznice - będę miała je na uwadze
W planach mam derenie, berberysy i tawuły. O kosodrzewinie i pęcherznicy nie myślałam - kojarzą mi się z wielkimi krzaczorami :/ koniecznie muszę o nich poczytać

Poradniki Danusi czytam
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 20:45, 23 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Agania napisał(a)
Cześć Agnieszko, widzę, że czasu nie marnujesz bardzo mi się to podoba, wkrótce będziesz mieć piękny ogród...domek najważniejszy....narazie pozdrawiam, ale jeszcze zaglądnę w wolnej chwili do Ciebie, co tam wspólnie wymyślacie


oj z tym czasem to kiepsko
Synek przestawił się i w dzień to w sumie jakieś 1,5h snu tylko potrzebuje. skończyło się lato i skończyło się spanie na powietrzu - a potrafił czasami długo "pociągnąć"
zapraszam zapraszam każda podpowiedź dla mnie jest cenna a z Waszą pomocą kiedyś ten mój ogród powstanie



Rumianka napisał(a)
Lubię, jak wątek rozpoczyna się od samego początku powstawania domu, ogrodu itp. Widać wówczas jego poszczególne etapy, jak się zmienia z biegiem czasu...Masz zapał do pracy w ogrodzie, a masz przecież co robić przy dwójce dzieciaczków... Dasz radę...Tylko nie wiem czemu my kobitki jestesmy nazywane słabą płcią, skoro potrafimy tak wiele udźwignąć na swoich (mizerniejszych od męskich) barkach...Dzieci, dom, praca zawodowa, praca w ogrodzie...

My i słaba płeć!!! hihihi!!! dobre!!! ale czasami to proszę eMa co by mi słoik otworzył
U Ciebie widać jak ogród powstawał a u mnie może kiedyś
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 20:49, 23 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
sylwia_slomczewska napisał(a)
Coś nagle ucichło. Witam się i wrócę do liści orzecha, w trakcie kompostowania szkodliwy juglon zostaje unieszkodliwiony i kompost można stosować bez obaw


oj jak dobrze, że to napisałaś!!! moja mama właśnie wystawiła 4 takie wory do zabrania - jutro idę je przejąć!!!!

iwka napisał(a)
Też czytałam, że zielone są tylko szkodliwe, suche i przekompostowane już nie


i chwała im za to

Dominika11 napisał(a)
ja też gdzieś o tym czytałam zielone cos tam wydzielają, a później juz spoko mozna kompostować


amen!
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 20:54, 23 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Toszka napisał(a)
Juglans występuje jedynie w liściach świeżych, a w trakcie ich usychania zanika w wyniku polimeryzacji

Witaj Toszko w moich skromnych progach!
Nie ukrywam, że baaardzo mi miło że do mnie zajrzałaś
Zwiedzam inne ogrody i jak widzę, że Ty też tam bywasz - pragnieniem mym było abyś i do mnie przychodzić zechciała i dobrą radą wspierała

hihi! ale mi się rymło!
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ag_zie 21:00, 23 lis 2015


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
AnnaCh napisał(a)
Najważniejsze zdrowie. Jak u mojego synka podejrzewali AZS, to kupiliśmy odkurzacz z wiaderkiem z wodą, zamiast worka, super jest, nie "zakurza" po odkurzaniu i fajne jest po nim powietrze. Polecany alergikom, tylko przerażenie bierze po pierwszym odkurzaniu, jak się zobaczy co jest w tym wiaderku. Masakra, nawet jak się materace poodkurza, to o zgrozo co tam jest
Co do ogródka, to fajnie, że wzbogaciłaś teraz ziemię, wiosną będzie dobre miejsce do sadzenia, a co tam posadzić, to już wymyślimy

Aniu a zdradzisz mi jaki macie ten odkurzacz - teraz się za takim rozglądam i chyba dostanę go pod choinkę
Robię rozeznanie na rynku - a ten wasz to tylko na wodę czy na sucho też można "zakurzać"

co do ogrodu to trzymam za słowo

A u Twojego synka AZS jest? czy objawy się złagodziły?
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
ziele 21:05, 23 lis 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
ag_zie napisał(a)

Aniu a zdradzisz mi jaki macie ten odkurzacz - teraz się za takim rozglądam i chyba dostanę go pod choinkę
Robię rozeznanie na rynku - a ten wasz to tylko na wodę czy na sucho też można "zakurzać"

co do ogrodu to trzymam za słowo

A u Twojego synka AZS jest? czy objawy się złagodziły?


Witam. Dopiszę się do tego pytania o odkurzacz.
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies