Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Klon japoński - klon palmowy różnice

Pokaż wątki Pokaż posty

Klon japoński - klon palmowy różnice

bql3 00:27, 03 wrz 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Witam
Stałem się posiadaczem klona japońskiego przez co otwieram nowy wątek i temat jak w tytule: a dlaczego taki temat ano gdy tak "serfuję" po Ogrodowisku spotykam się z wpisami które chyba mylone są pojęcia i potrzebują sprostowania otóż:
- klon japoński a klon palmowy oraz klon Shirosawy to nie jest jedno i to samo. Danusia jak mniemam na pewno chciała by aby przekaz informacji był zawsze rzetelny ma Jej portalu zwłaszcza podawany przez nas użytkowników.
Te " przejęzyczenia " jak ja to nazywam wynikają z niewiedzy i bez wymądrzania się z mojej strony zobrazuję ten problem opisując prosty przykład:
- dla każdego Japończyka - Fryderyk Chopin to nie postać pochodzenia niemieckiego jak wynika z Jego imienia, czy też francuz jak wskazuje Jego nazwisko - a Polak. A powracając do klonów spotykam często określenie błędne z resztą np:
... "klon japoński Shirosawy " albo podpis pod fotką np: "mój klon japoński" a widnieje jak byk na zamieszczonym zdjęciu - klon palmowy. Aby uniknąć wpadek i podobnych "chochlików" przybliżę w podanym niżej linku opis tej rośliny.


KLON JAPÓŃSKI (Acer japonicum)

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/330-klony-japonskie-i-palmowe


ps
Dziękuję za przeczytanie oraz danie sobie szansy wytłumaczenia różnicy. Fotkę mojego klonika japońskiego wrzucę niebawem a jeśli ktoś z Was jest posiadaczem u Siebie w ogrodzie jakiegoś rzadko spotykanego okazu lub odmiany ale KLONU JAPOŃSKIEGO - to gorąco zachęcam do pochwalenia się na tym wątku (fotki okazów mile widziane)

pozdrawiam
Jan



____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
jazzy 00:44, 03 wrz 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
O, widzisz, ja na ten przykład zakupiłam w pewnej szkółce Acer japonicum Jordan, którego nie ma na Twojej liście odmian. I co teraz będzie?
Ciekawe co mi sprzedali Nie dość, że liście ma przypalone od słońca, to jeszcze z nazwą coś nie tak

____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
bql3 04:46, 03 wrz 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274


Jazzy witaj,

Fotka ciut ogólna nie widać charakterystycznych szczegółów (zrób proszę zbliżenie bo ciężko jest mi to określić) ale na moje przypuszczenie i mą skromną wiedzę to mi wygląda na klon Shirosawa odmiany Jordan. Więc masz ładny całkiem okaz klona Jazzy - no zazdroszczę Ci tak pięknego egzemplarza lecz Twój okaz klona który posiadasz jest zaliczany do grupy Shirosawa. Stąd też tego klonika nie ma w powyższym spisie (bo nie zaliczany jest do grupy klonów japońskich) a Twoja fotka pięknego okazu klona pasowała by do tego wątku, tutaj:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4552-klon-shirasawy-acer-shirasawanum-aureum


Serdecznie Cię pozdrawiam
Jan

ps.

...i sama widzisz Jazzy, to jest to co opisywałem ten problem wyżej: - do jakiej grupy odmian mamy dany okaz klona klasyfikować by nie popełnić przysłowiowej "gafy"? - bo odmiana klonu Shirosawa to jest co innego i klon palmowy to co innego zaś klon japoński również stanowi coś innego - I SĄ TO TRZY RÓŻNE I ODRĘBNE GRUPY ODMIAN KLONÓW.Ja tę różnicę widzę a dla innych jest to wszystko jedno i stanowi jeden klon z błędnym określeniem "japoński" i dopiero teraz widać jak bardzo są one mylone nawet przez samych sprzedawców - zaś na etykiecie klona którego kupiłaś wydaje mi się że powinno być napisane:

"Acer Shirosawa odmiana Jordan"

... a jeśli się mylę - to dupa ze mnie a nie miłośnik klonów


____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Gardenarium 06:51, 03 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj tutaj


Klon japoński a klon palmowy to zupełnie inny gatunek.
Teksty skopiowane z internetu zostały zmoderowane. Nie wklejamy skopiowanych tekstów innych autorów, chyba że z Ogrodowiska



http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/330-klony-japonskie-i-palmowe
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bql3 07:01, 03 wrz 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Gardenarium napisał(a)
Poczytaj tutaj


Klon japoński a klon palmowy to zupełnie inny gatunek.
Teksty skopiowane z internetu zostały zmoderowane. Nie wklejamy skopiowanych tekstów innych autorów, chyba że z Ogrodowiska



http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/330-klony-japonskie-i-palmowe


witam,

O Danusia to zrobiła jeszcze bardziej w obrazowy sposób niż ja i o to mi chodziło - dziękuję Danusiu za pomoc zredagowaniu tytułu wątku oraz mojego przekazu.

serdecznie pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
jazzy 09:29, 03 wrz 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
bql3 napisał(a)

... widać jak bardzo są one mylone nawet przez samych sprzedawców - zaś na etykiecie klona którego kupiłaś wydaje mi się że powinno być napisane:

"Acer Shirosawa odmiana Jordan"

... a jeśli się mylę - to dupa ze mnie a nie miłośnik klonów


Dzięki Janek za Twą odpowiedź.
Z tą dupą to nie wiem jak tam jest, ale na etykiecie mojego egzemplarza stało: Acer japonicum 'Jordan'.
To pewnie błąd, tak jak mówisz, cieszę się że teraz już wiem co nabyłam Zdjęcie z bliży



ps. czy te brązowe obwodki listków to przypalenie od słońca?
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
waldek727 11:02, 03 wrz 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
bql3 napisał(a)

... zaś na etykiecie klona którego kupiłaś wydaje mi się że powinno być napisane:
"Acer Shirosawa odmiana Jordan"

... a jeśli się mylę - to dupa ze mnie a nie miłośnik klonów

Na etykiecie powinno być napisane:
-acer shirasawanum Jordan
lub
-klon Shirasawy Jordan
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
bql3 15:29, 03 wrz 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
jazzy napisał(a)


Dzięki Janek za Twą odpowiedź.
Z tą dupą to nie wiem jak tam jest, ale na etykiecie mojego egzemplarza stało: Acer japonicum 'Jordan'.
To pewnie błąd, tak jak mówisz, cieszę się że teraz już wiem co nabyłam Zdjęcie z bliży



ps. czy te brązowe obwodki listków to przypalenie od słońca?


witaj Jazzy,

- tak to jest efekt nadmiernego nasłonecznienia, u mnie mam to samo - wrzucę na swoim wątku za niedługo fotki klonów które zakupiłem ostatnio to porównasz i zobaczysz jak to u mnie jest.

pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
bql3 15:37, 03 wrz 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
waldek727 napisał(a)

Na etykiecie powinno być napisane:
-acer shirasawanum Jordan
lub
-klon Shirasawy Jordan


Witam,

Waldek, dzięki za uratowanie przysłowiowej d..y - no bo nie miałem tutaj stu procentowej pewwności opierając się tylko na jednej fotce i to wykonanej z dystansu - było mało szczegółów widać na załączonym zdjęciu.

Gorąco Cię pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
bql3 08:46, 04 wrz 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
witam,

Dziś robię wrzutkę fotek klona japońskiego, którego nabyłem do ogrodu no a nie było czasu wczesniej latać aparatem i pstrykać zdjęcia. Jest to odmiana klona japońskiego Aconitifolium .


na tym ujęciu da się zobaczyć duże liście, które są wyjątkowo długie i mają kształt wachlarza z zachodzącymi na siebie dużymi ząbkami.



i odmiana ta jak widać na moich fotkach charakteryzuję się mocnymi ,głębokimi wcięciami liścia aż do nasady.



a tu klon japoński Aconitifolium z lekkiego dystansu i nie da się pominąć specyficznego ubarwienia tej odmiany.


i jeszcze jedna fotka tylko innej strony.

Poniżej dodaję spis wg. alfabetu odmian klonów japońskich wykonany przeze mnie gdyż na podanym wyżej linku nie ma tam umieszczonych wszystkich odmian, więc należy się uzupełnienie tej informacji i tak:
klon japoński Aconitifolium,
klon japoński Ao jutan,
klon japoński Aka Omote,
klon japoński Attaryi,
klon japoński Dissectum,
klon japoński Elmswood's,
klon japoński Emmet's Pumpin,
klon japoński Fairy Light,
klon japoński Giant Moon,
klon japoński Girard's Dwarf,
klon japoński Green Cascade,
klon japoński Kalmthout,
klon japoński King's Cope,
klon japoński Kujaku bato,
klon japoński Kujaku nishiki,
klon japoński Mai kujaku,
klon japoński Meigetsu,
klon japoński Oh isami,
klon japoński Ohgi no sen,
klon japoński Ohtaki,
klon japoński Oudenbosch,
klon japoński Taki no gawa,
klon japoński Vitifolium.


pozdrawiam
Jan


ps
jestem w posiadaniu fotek paru odmian, które osobiście miałem okazję widzieć i uwiecznić aparatem gdy byłem na wyprawie w Boskoop - udostępnie je tylko muszę to odszukać na moim pc.
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies