Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przypadkowy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Przypadkowy ogród

grygooor 12:09, 05 wrz 2015

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 49
Witam

Mam na imię Agnieszka. Do naszego domu wprowadziliśmy się w weekend majowy 2013 r. Dom powstał w szczerym polu, na działce 1800 m2 (ok. 35m x 50m). Ziemia marna, głównie piaszczysta. Wraz z naszą dwójką wprowadziła się nasza niespełna 3-letnia Sonia i 1,5-miesięczna Basia. Nie muszę mówić, że prace ogrodowe przy takich maluchach zeszły na drugi plan. Robiliśmy tylko najpilniejsze rzeczy, często częściami i teraz marzy mi się aby to wszystko naprostować według reguł Ogrodowiska

Poza zasianiem paska trawy wokół domu, co by się tak potwornie nie kurzyło, większość prac pozostawiliśmy na następny rok.


I tak krok po kroku, nawet z małą Basią w chuście, jak Mama-kangurzyca, kawałek po kawałku oczyszczałam ziemię z chwastów by przygotować pod roślinki.

Pierwszą przypadkową rzeczą na naszej działce, było miejsce na wrzywniak, powstał tam gdzie akurat kierowca wysypał zamówioną urodzajną ziemię- od wschodniej strony.



Jedyną zaplanowaną rzeczą w naszym ogrodzie był skalnika, do których zawsze miałam słabość, choć i tu nie obyło się bez drobnych wpadek. Stwierdziłam, że skoro nasza ziemia rodzi masę kamieni, naturalną koleją będzie wykorzystanie tych kamieni dla naszych celów. Zamówiłam więc od pobliskiego gospodarza wywrotkę kamieni, tłumacząc mu przy tym, żeby były takiej wielkości "tak aby dwóch chłopa mogło taki kamień dźwignąć." Jakież było moje zdumienie, gdy rolnik przywiózł mi jakieś głazy narzutowe, mówiąc z radością, że "ma duże w cenie małych".

Wyrzucił mi je na środku działki i tak zostałam z "Kopcem Kościuszki". Mój M. śmiał się, że łatwiej jest ten kopiec przysypać piaskiem niż ułożyć te kamienie na usypanym z ziemi wzniesieniu. Dodam że żaden cięższy sprzęt nie zmieściłby się już przez bramę którą w międzyczasie zamontowaliśmy. Po długich poszukiwaniach zamówiłam minikoparkę by przy jej pomocy ułożyć głazy w przygotowanym miejscu.




W miejscu, w którym uczynny gospodarz wysypał kamienie nadające się na skalniak, pozostała góra drobnicy, z którą początkowo nie wiedzieliśmy co zrobić - i tak w rogu działki powstał Kamienny zakątek. Rośliny, które tam nasadziłam, oczywiście też były przypadkowe, bo otrzymane od rodziny,które z wdzięcznością przyjmowałam, by cokolwiek u nas rosło. W ten oto sposób w Kamiennym zakątku posadziłam trzy malusieńkie (w chwili wsadzania)świerki nieznanej mi odmiany



Oprócz Kamiennego zakątka, po Kopcu Kościuszki, pozostał ubity i obniżony plac na środku działki - uznaliśmy, że to dobre miejsce aby posadzić tu jakiś soliter.



Oj rozpisałam się okrutnie, nie wiem czy ktoś przez to będzie chciał przebrnąć.
____________________
Aga B. Przypadkowy ogród
grygooor 12:29, 05 wrz 2015

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 49
Mozolnie i z trudem i oczywiście chaotycznie zakładaliśmy nowe rabaty.

Teraz już tak nie wyglądają, jednak nie jestem z nich zadowolona, wierzę, że przy Waszej pomocy uda mi się to uporządkować i zachować choć część roślin, które kupiłam.

____________________
Aga B. Przypadkowy ogród
yolka 12:36, 05 wrz 2015


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
Witaj Agnieszka. Trafiłaś w odpowiednie miejsce, znajdziesz tutaj mnóstwo inspiracji. Czy Małe Rudy to te nad Notecią?
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
grygooor 12:37, 05 wrz 2015

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 49
Tak to te koło Rynarzewa, witam krajankę
____________________
Aga B. Przypadkowy ogród
grygooor 12:43, 05 wrz 2015

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 49
Dziś po półtora roku, te same rabaty wyglądają tak:


Te dwa ciemnozielone pasy na zdjęciu powyżej to dreny od oczyszczalni, planuję powiększyć tę rabatę tak aby objęła dreny. Dzięki Ogrodowisku wiem, że mogę tam posadzić tylko coś co ma powierzchowne korzenie Myślałam o szałwi, którą cenię za wyrazisty kolor i długość kwitnienia z kontrastowo żółtą trzmieliną.


Na zdjęciu powyżej miał być sucholubny, srebrzysto czerwony zakątek,stąd oliwniki, rokitnik, perukowce ale też sumak. Dziś już nie jestem do tego przekonana - oczywiście nie udało mi się zachować konsekwencji kolorystycznej, a dodatkowo marzy mi się by po powiększeniu rabaty powstał tam spokojny zakątek z bujną roślinnością gdzie będzie mogła stanąć ławeczka.



i jeszcze mój skalniak i Kamienny zakatek:
Kamienny zakątek planuję uporządkować i oprócz tych nieznanych mi świerków pozostawić juki, liatry i rozplenice.
____________________
Aga B. Przypadkowy ogród
Karol99 13:18, 05 wrz 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witaj. Bardzo ładny skalniak.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
MirellaB 13:45, 05 wrz 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Witam Fajny opis
Duża działka, duże możliwości
Mi się skalniaki nie podobają Mam mini skalniak i go likwiduję.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
yolka 14:38, 05 wrz 2015


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
grygooor napisał(a)
Tak to te koło Rynarzewa, witam krajankę

____________________
Ogród z widokiem na jezioro
Anda 14:43, 05 wrz 2015


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33375
Witaj, zapowiada sie bardzo ladnie Masz pole do popisu

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
deszczowymaj 15:09, 05 wrz 2015


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Witaj Agnieszko Ładny skalniaczek i niezłe pole do popisu
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies