Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:23, 16 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Pracowity dzień, ale pozaogrodowy- niestety. Dopiero późnym popołudniem można było pospacerować. Rozchodniki okazałe kwitnące na biało szykują się do zmiany barwy kwiatów.


Kolejne róże powtarzają kwitnienie





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:31, 16 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090






____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
chagall 23:43, 16 sie 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Miałam rozrysowaną w skali 1:100 całą działkę (kratkowany papier 1 cm to 1 metr w rzeczywistości), naniosłam obrys budynku, zaznaczyłam miejsce dla drewutni, oczyszczalni, studni. Zaznaczyłam miejsce na sad i warzywnik. Potem zaplanowałam ścieżki. Rozrysowałam kształt rabat. Patrzyłam na osie widokowe z okien (co trzeba przesłonić, co wyeksponować). U mnie jest szczere pole, bardzo brakuje mi drzew, więc je zaplanowałam, potem wysokie krzewy i grupowo sadzone mniejsze krzewy. Bylinami zajęłam się na końcu. Potrzebowałam wyrazistego szkieletu (ram). Rysowałam sobie plamy i je kolorowałam. Nie wszystko , co zaplanowałam udało się idealnie
(miałam z tarasu widok na góry, więc nie planowałam tam wysokich drzew i krzewów). Potem sąsiad zaczął budowę i akurat na osi widokowej przy ogrodzeniu postawił olbrzymią huśtawkę, a taras zrobił naprzeciw naszego. Musiałam kombinować i dosadzać coś, co urośnie wysoko.

Edit- zrobiłam zdjęcie poglądowe tego, jak zaczynałam robić plan zagospodarowania działki







Jesteś WIELKA!!!
____________________
Ania - Atacama pod lasem
elka_ 08:28, 17 sie 2016


Dołączył: 30 maj 2016
Posty: 1494
Cytuję za chagall: "JESTEŚ WIELKA!!!"
____________________
Ela W zgodzie z naturą Wizytówka Keukenhof 2018
Gosiek33 09:12, 17 sie 2016


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Podziwiam - próbowałam i ja, tyle, że nic mi z tego nie wyszło
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 20:43, 17 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Dziewczyny, moje drogie, byłam wtedy kompletnym laikiem ogrodowym. Pierwszy raz w życiu miałam do zagospodarowania jakiś kawałek ziemi. Już nawet miałam plany zrobienia pięknego trawniczka obsadzonego tujami. Jakoś przez zupełny przypadek trafiłam na wątek o żywopłotach nieformowanych i roślinach na takowy. I utknęłam...na wiele miesięcy. A potem czytałam coraz więcej i więcej, a wszędzie pisali, że trzeba zaczynać od planu. To zaczęłam , bo nie wiedziałam, że bez planu też można. Roboty budowlane utrudniały mi stworzenie wizji środka ogrodu, dlatego tam tylko ołówkowe gryzmoły.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:56, 17 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Zakwitła mi roślinka, która mam w donicach. Ma owalne, pokryte kutnerem liście w kolorze takim srebrzystozielonym. W pojemniku robi za lekko podnoszącego się zwisa.Bardzo ładne są te kwiatki.



Bardzo ładnie powtarza kwitnienie Rhapsody in blue i Mary Rose.



Proso nawiązuje kolorem do berberysów.



Pojawiło się mnóstwo pajączków. Wyczytałam, że schyłek lata to okres ich amorów, składania jaj i odejścia z tego świata. Młode wyklują się na wiosnę już bez mamy w pobliżu. Rajskie jabłuszka czekają na ptaszki.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gabriela 21:02, 17 sie 2016


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Zakwitła mi roślinka, która mam w donicach. Ma owalne, pokryte kutnerem liście w kolorze takim srebrzystozielonym. W pojemniku robi za lekko podnoszącego się zwisa.Bardzo ładne są te kwiatki.





To jest kocanka włochata, co roku sadzę ją z czerwonymi pelargoniami i begoniami do skrzynek i donic, ale nigdy jeszcze mi nie zakwitły. Więc masz sukces.

Ptaszki do tych rajskich jabłuszek, to tak średnio, te Twoje nie są takie małe, zrób sobie do słoika w zalewie takiej jak do gruszek albo śliwek, w całości, będą pyszne.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gruszka_na_w... 21:07, 17 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
I takie tam

Widoczek z tarasu





W ubiegłym roku dostałam od taty sąsiadki nowe astry (to chyba one ). Róże Swany przebarwiają się na różowo.



Szałwie omszone ładnie powtarzają kwitnienie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:12, 17 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Gabriela napisał(a)


To jest kocanka włochata, co roku sadzę ją z czerwonymi pelargoniami i begoniami do skrzynek i donic, ale nigdy jeszcze mi nie zakwitły. Więc masz sukces.

Ptaszki do tych rajskich jabłuszek, to tak średnio, te Twoje nie są takie małe, zrób sobie do słoika w zalewie takiej jak do gruszek albo śliwek, w całości, będą pyszne.



O, właśnie! Dziękuję za przypomnienie nazwy. Urzekły mnie te kwiatki.
Sadziłam tę rajską jabłonkę w pobliżu kuchennego okna z nadzieją na możliwość podglądania ptaszków zimową porą, a tu takie rozczarowanie. W tym roku jest ich parę, to je zostawię. A w przyszłości postaram się je zrobić w zalewie. Dziękuję!
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies