Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 13:33, 22 lis 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ku pamięci
22 listopada spadł pierwszy śnieg, a na termometrze pojawiły się minusy. Niewielkie, ledwie -2.
Ziarno dla ptaków wciąż w drodze. Do karmnikowego "żołędzia" wrzuciłam połupane orzeszki ziemne. Zjadają je sikory, wróble, mazurki i rudzik. Od wczoraj ubyła połowa zawartości. Tylko kos jest pokrzywdzony. Za duże ma gabaryty i trudno mu zwisać. Fajnie się obserwuje całą tą ptasią ferajnę przez okno jadalni.

Edit: pobiegłam do ogrodu zrobić sesję zdjęciową pierwszego śniegu.





Zakątek brzozowy; moje marzenie o zimowym widoku czerwieni dereni na tle białych pni brzóz zrealizowały się w wersji szczątkowej. Odmianowe derenie białe nie dały rady funkcjonować pomiędzy brzozami. Poradził sobie jedynie dereń rozłogowy Flaviramea (oliwkowe gałązki) i czysty gatunek derenia białego.





Świetnie natomiast radzą sobie w tym miejscu bukszpany. Ich zimozieloność dobrze wygląda w tym miejscu.





Czerwone koraliki na kalinie Compactum nie cieszą się wzięciem wśród ptaków. Zwykle wiszą na krzewie do wiosny.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
ajka 13:53, 22 lis 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4069
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)



To żółte drzewo to klon ściętolistny. Listki ma podobne do ambrowca.
Gratuluję nabycia cyprysika. Mój w momencie zakupu miał 50 cm.

Klony strzępiastokore mam dwa. Ich wolne tempo wzrostu bardzo mi pasuje.
Jeden z nich rośnie w większym ścisku, więc trochę wyciąga go w górę. Ten na rondzie ma więcej przestrzeni, ale nie jest jakoś nadmiernie szeroki. Oba egzemplarze nigdy mi nie chorowały.


Piękny ściętolistny, wyhodowałaś z krzewu? Ogromny. Ale na razie za duży do mojego ogrodu. Przynajmniej póki nie zrezygnuję z trawnika.

Ja ogólnie miałam problem znaleźć strzępiastokorego w sprzedaży, więc cieszy mnie ze go mam, ale martwi mnie jego tegoroczne chorowanie.

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Gruszka_na_w... 14:15, 22 lis 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
ajka napisał(a)


Piękny ściętolistny, wyhodowałaś z krzewu? Ogromny. Ale na razie za duży do mojego ogrodu. Przynajmniej póki nie zrezygnuję z trawnika.

Ja ogólnie miałam problem znaleźć strzępiastokorego w sprzedaży, więc cieszy mnie ze go mam, ale martwi mnie jego tegoroczne chorowanie.



Wszystkie klony kupowałam jako metrowe patyki z niewielkimi gałązkami bocznymi na górze. Tendencji do bycia krzewami nie miały. Na strzepiastokore trafiłam przypadkiem w jakiejś zapomnianej przez cywilizację wiejskiej szkółce. Stały wciśnięte w rogu.
Tegoroczny sezon był, przynajmniej u mnie, mocno wilgotny. Może miałaś jakąś nietypową aurę, stad te choroby grzybowe. Jest taki proszek zwany propionianem wapna. Rozpuszczony w wodzie z dodatkiem krochmalu jest dla roślin naturalnym środkiem wzmacniającym p/chorobom grzybowym. Mazan i Polinka kilka lat temu mocno propagowali opryski propionianem. Jedyna niedogodność jest taka, że opryski trzeba robić co 10 dni przez cały sezon.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:27, 22 lis 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magnolia pewnie zrzuci liście wraz z topniejącym śniegiem.





Żałuję, że takich stożków nie posadziłam więcej. Świetnie się prezentują zimą.





Długa prosta i półksiężycowa



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:31, 22 lis 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Wiąz JH wciąż ma prawie wszystkie liście. Nie przebarwia się. Zwykle na początku grudnia listki zasychają i opadają.





rabata okołostudzienna



wejście na rondo



skarpa

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:33, 22 lis 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
front







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 15:20, 22 lis 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10072
Piękne śnieżne zdjęcia . Rozplenicie maja super śnieżne kłosy .
Ja u siebie przegapiłam nieco, od ponad tygodnia nie byłam w ogrodzie! .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 15:38, 22 lis 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Judith napisał(a)
Piękne śnieżne zdjęcia . Rozplenicie maja super śnieżne kłosy .
Ja u siebie przegapiłam nieco, od ponad tygodnia nie byłam w ogrodzie! .


Tak sobie właśnie dzisiaj myślałam, że dobrze mi się żyje bez porannego stresu o stan dróg podczas śnieżno-mroźnego poranka i powrotów o zmierzchu ze święcącymi po oczach źle ustawionymi światłami innych samochodów. Zawsze miałam nerwa z tego powodu.
Jeszcze tylko miesiąc do przesilenia zimowego. Potem będzie z każdym dniem lepiej.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Alija 16:09, 22 lis 2023


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
U mnie też poprószyło śniegiem, ale chyba ciut mniej. Sypnęłam już do karmników i wszystko zjedzone.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Gruszka_na_w... 16:21, 22 lis 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Alija napisał(a)
U mnie też poprószyło śniegiem, ale chyba ciut mniej. Sypnęłam już do karmników i wszystko zjedzone.


Podczas zeszłorocznego sezonu zimowego ptaki zjadły prawie 150 kg ziarna. Teraz przyszła już paczka z 3 kg łuskanych orzechów.
Zamówiłam w zeszłym tygodniu jeszcze 50 kg mieszanki ziaren i 10 kg słonecznika. Coś długo czekam na przesyłkę. Ma być jutro. Ciekawe, na ile starczy?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies