Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Mech w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Mech w trawniku

annka 23:23, 29 lip 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
Ja założę konkurencyjny wątek: Trawnik w mchu i będę doradzać jak to osiągnąć bo na moim trawniku proporcje się już całkiem odwróciły.
____________________
Funkiowe zacisze
Gardenarium 23:46, 29 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba walczyć z przyczynami str.1. tego wątku Nie daj się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:28, 12 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kilka nowych informacji odnośnie pozbycia się mchu w trawniku:

- odwodnić trawnik zakopując po jego krawędzi rurę drenacyjną

- zwiększyć wysokość koszenia w cieniu ( w niskiej trawie szybciej wyrasta mech), albo prześwietlić drzewa aby docierało więcej światłą słonecznego

- zastosować Antymech - jest to prawdopodobnie siarczan żelaza (skład: Fe min 19,5% , S max 0,5%0



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kinga_gluszk... 14:24, 12 maj 2013


Dołączył: 22 wrz 2012
Posty: 7
Mech za bardzo się rozprzestrzenił na kostce brukowej.Jak się go pozbyć? Psikać czymś?
Proszę o radę
____________________
Kinga
Sebek 19:48, 12 maj 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Mech w kostce trzeba usunąć ręcznie takim urządzeniem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 23:19, 13 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Albo Karcherem, dzięki Sebek za pomoc w doradzaniu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Consuela 20:13, 03 kwi 2014

Dołączył: 20 wrz 2013
Posty: 4
Witajcie,
proszę o poradę w sprawie dość młodego trawnika - 06.2013 - zdjęcie jest z jesieni. Boję się że zaatakuje go mech, bo mieszkam w okolicy, gdzie większość ogrodów boryka się z tym problemem.
Jeszcze nie mam tego mchu ale prędzej czy później mój ogród też dopadnie, jeśli nie zacznę działać.
Czytałam wiele informacji na temat, także na Ogrodowisku, krok po kroku co należy robić, ale przeczytałam też że wertykulacji nie należy przeprowadzać na młodym trawniku. Musi być co najmniej 2 letni i gęsty. Mój jest dość gęsty, jak na taki młody trawnik ale nie chciałabym mu zaszkodzić wertykulacją czy aeracją.

Gleba w moim ogrodzie jest gliniasta, w niektórych miejscach można garnki lepić, w niektórych jest trochę lepiej. Na jesieni, w trawniku miałam mnóstwo ostów więc wyciągałam je ręcznie, za pomocą dużego śrubokrętu, podważając korzenie w ziemi. Trochę może więc napowietrzyłam tą glebę.
Co mogę zrobić, żeby zapobiec powstawaniu mchu?



Druga sprawa dotyczy tych cisów na zdjęciu. Po jesiennych wichurach, igły na tych dwóch, które widać z przodu zbrązowiały. Ten po lewej stronie zdjęcia jest bardziej zielony, bo był trochę osłonięty domem sąsiada, nie ma więc takich uszkodzeń. Powiedziałabym, że wygląda normalnie, zdrowo. Ale te dwa, takie bidulki brązowe, że nie wiem co robić. Tak samo jest z Cotoneaster - 2 szt. (irga - tylko taka wyższa odmiana). One też zostały zmaltretowane przez wiatr i na połowie powierzchni nie mają liści, a te które zostały są brązowe.
Czy ktoś miał problemy z uszkodzonymi roślinami przez wiatr? Nie mogę znaleźć za wiele informacji na ten temat.
____________________
Paulina
Gardenarium 22:48, 03 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Consuela napisał(a)

Co mogę zrobić, żeby zapobiec powstawaniu mchu?





Mech w trawniku rośnie, gdy trawnik jest:

zacieniony

Na to za bardzo nie ma rady, po prostu trawnik w cieniu zawsze jest bardziej wilgotny niż w słońcu i mech będzie się pojawiał. Można dosiać specjalną mieszankę do cienia

zbyt wilgotny

Należy nakłuć trawnik i w otwory nasypać piasku, albo zdrenować teren, aby nie stała woda po deszczach
Poniżej na zdjęciu prezentuję przyrząd z bolcami - rurkami, które wbija się w trawnik i wyskakuje rurka gleby z trawnikiem. W tę dziurę przegrabiamy piasek rozsypany na trawniku.

zbyt ubity wskutek częstego deptania

Należy trawnik rozluźnić poprzez wertykulację lub aerację (napowietrzanie). Potem wykonać piaskowanie. Posypać piaskiem i przegrabić plastykowymi grabiami

- odwodnić trawnik zakopując po jego krawędzi rurę drenacyjną

- zwiększyć wysokość koszenia w cieniu ( w niskiej trawie szybciej wyrasta mech), albo prześwietlić drzewa aby docierało więcej światłą słonecznego

- gdy mech będzie - zastosować Antymech - jest to prawdopodobnie siarczan żelaza (skład: Fe min 19,5% , S max 0,5%0

Właściwie dbać o trawnik

on jest nasłoneczniony, więc nie będzie problemu, nie zakwasić zbytnio gleby, nawozić, kosić co tydzień, wertykulować dwa razy w roku. Dosiewać, wygrabiać mech.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemciu83 17:46, 04 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Gardenarium ma rację.
Mech kocha a) zacienienie, b) wilgoć, c) azot.

Najprostszym sposobem jest nasłonecznienie trawnika ale to sposób tylko dla tych, którzy mają ku temu możliwość.
Dlatego Ty zaopatrz się w Siarczan żelaza jako czysty składnik lub stosuj gdy zauważysz mech nawóz do mchu gotowy firma na literkę A, jest najlepszy ze względu na dużą zawartość Fe.

To tyle, a i broń boże na kamień, kostkę, beton itp. elementy takie nawozy stosować.

Mech znika po 4-8 dniach staje się od zielonego przez brązowy aż po czarny. Wygrabiasz i trawa się rozrasta.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Consuela 12:31, 11 kwi 2014

Dołączył: 20 wrz 2013
Posty: 4
Dziękuję serdecznie za uwagi.
Skosiłam, przejechałam wertykulatorem, dosiałam jeszcze trawy i zobaczymy co będzie
____________________
Paulina
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies