Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród zmyślony

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zmyślony

myszorek 12:24, 11 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 1772
Po długim przeglądaniu Waszych pięknych ogrodów, tudzież po przyglądaniu się ciężkim zmaganiom Forumowiczów w walce o piękny ogród, witam się i ja na forum.
Opowiem troszkę o swoim ugorze i o tym co ja z nim próbuję zrobić.
Mam dość sporą działkę, położoną na terenach łąkowych. Tu nie ma dużych drzew dających cień i stanowiących azyl dla zwierzyny i ludzi. tu jest trochę taka polska pustynia. Działka jest skąpa w glebę, za to mam wielkie bogactwo gliny w pokładzie. Ale to nic.
Długo marzyłam o ogrodzie, ale warunki są niezbyt ciekawe, więc stwierdziłam, ze nie będę się boksować i zrobię nasadzenia odpowiednie do tego, co jest się w stanie utrzymać na moim polu.
Ponoć kiedyś na mojej działce był stary sad i pole ziemniaczane-coś się jednak dało tu utrzymać. Wody gruntowe są wysoko, ale w końcu skoro śliwy i jabłonie rosły, to może drzewa i krzewy z płytszym systemem korzeniowym też dadzą radę. Muszą...
Gleba jest piaszczysto gliniasta, chętnie wyrasta tu chrzan(od nawet z piekła wylizie), szczaw(czyli chyba lekko kwaśna).Perz- wyznacznik zbitości gleby-też mam go pod dostatkiem.
Nawodnienia natenczas nie ma,działka bardzo słoneczna, a ziemia przesycha szybko, tak więc jako uzupelnienie "szkieletu"ogrodu, czyli wysokiej nasady z drzew postanowiłam zastosować rosliny, które dobrze tolerują brak wilgoci: lawenda, ostróżka, rumian, czosnek, macierzanka, szałwia, kocimiętka, irysy kłączowe. Będzie biało niebiesko, Gdzieniegdzie będą się wychylały ciemne prawie czarne wyraziste kwiaty, albo rózowe kępy ostróżki. Będzie dużo bieli i traw ozdobnych. Nadają cudownej miękkości ogrodowi. Taką przetestowaną rośliną dającą piękne efekty w drugim rzędzie jest popularna i chyba niedoceniana biała gipsówka, która od wczesnego lata tworzy chmurki kwiatów. Do tego taniocha. Będzie pachniało ziołami.
Uwielbiam jałowce kolumnowe blue arrow.Przypominają mi śródziemnomorskie cyprysiki wyrastające hen do nieba(szkoda, ze u nas nie mozna ich hodować). Lubię cisy(za mroczną głębię zieleni) i świerki serbskie(za ten błękit).

W drugiej części działki, gdzie stoi szkielet starej siedemdziesięcioletniej jabłonki będą rosły rośliny bardziej wymagające.Tam jest mniej słońca, tak więc oprócz magnolii susan rosnącej na honorowym miejscu będą zielonkawe hortensje ogrodowe, rośnie kalina, hosty, żurawki, trzmielina, mikro kulki bukszpanowe, białe zawilce zestawione z delikatną tiarellą, pojawi się kawałek cisu w ekranie, dla kontrastu z cudownie naprostowaną przez Danusię koronkową tsugą.
Oprócz tego na działce znajduje się wymuszona technicznymi rozwiązaniami skarpa, wyrastająca pokracznie tuż na wjeździe na teren. Nie lubię jej, ale znowuż trzeba ten koszmarek jakoś przekuć na atut i zagospodarować. Rosną tam bezobsługowe rośliny skalniakowe: macierzanka, floksy szydlaste, armeria, dąbrówka w dwóch odmianach, rumiany, czyściec wełnisty, skalnice i żagwin.
Teraz napiszę jeszcze o planowanej formie ogrodu. Lubię proste wyraziste, geometryczne formy i linie poprzetykane delikatnymi "meandrami" dla złagodzenia, lubię prostotę i powtarzalność elementów. Lubię kule roślinne: bukszpanowe, berberysowe..
Lubię mocne barwy zestawione z delikatną bielą. Lubię niebieski.
Kocham kontrasty form i kolorów(ale generalnie wsród bylin)
Takie są moje marzenia, a co z tego uda się uzyskać to zobaczymy.Czas pokaże. Trzeba dużo czasu, zwłaszcza, zeby stworzyć tło dla tych wszystkich roślin..kurtynę zieleni.
To tyle w kwestii objaśnień moich pragnień i chciejstw. Teraz czas się zabrać do cięzkiej pracy, bo o ogrodnictwie marne mam pojecie
Pokażę jeszcze na początek kilka zdjęć, głownie bylin, które zdają u mnie egzamin
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
Magda
____________________
ogród zmyślony
myszorek 12:36, 11 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 1772
zdjęcia głównych bylin- z zeszłego roku czerwiec-lipiec

No może budleja do moich głównych roślin nie należy, ale kocham ją za ten zapach i motyle, więc pokazuję
____________________
ogród zmyślony
bogumila 12:41, 11 maj 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Takie naturalne,lubię takie klimaty..
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
myszorek 12:44, 11 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 1772

z niepozorną obłędnie pachnącą maciejką pachnąca obłednie lawenda(trochę takie chaszcze)

Latem będzie więc bardziej niebiesko, fioletowo i biało- na wiosne trochę więcej żółtego i różu(niech wieś tańczy i śpiewa, po zimie chce się koloru)
Magnolie juz gdzies pokazywałam. Kwitły dzielnie. Mam też wiśnię kiku-shidare i kanzan. Nie mogłam sie oprzeć ich urodzie




____________________
ogród zmyślony
myszorek 12:56, 11 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 1772
bogumila_bienko napisał(a)
Takie naturalne,lubię takie klimaty..

czesc Bogusiu, dokonałaś pierwszego wpisuWygrywasz pierwsza nagrodę w postaci dożywotniego cyklicznego wpisywania się w moje komentarze
Stwierdziłam, ze nie ma co na siłę walczyć z krajobrazem, bo sie to może źle skończyć
____________________
ogród zmyślony
Sebek 13:16, 11 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No masz problem z tą ziemią, ale to nie oznacza, że np. nie możesz mieć wrzosowiska. wystarczy zdjąć warstwę gliny i nasypać dobrej ziemi.
Na razie jak dla mnie rośliny współgrają i fajnie wyglądają. Urzekła mnie lawedna i maciejka. Nie są to chaszcze, ale jednak można je troszkę ograniczyć, bo mają współgrać a nie konkurować. Czekam na dalsze zdjęcia i pozdrawiam
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Michael 13:26, 11 maj 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Witaj myszorku...
A jednak zdecydowałaś się założyć swój wątek i bardzo dobrze - chwali się
pięknie ukazałaś rośliny, wyeksponowałaś je tak
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
bogumila 13:29, 11 maj 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Uważam,że należy wpisać się w krajobraz -a nie odwrotnie -wtedy osiągniemy zamierzony cel.
Dziękuję, za "dożywotnie" przyjęcie mnie do swego grona znajomych.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
myszorek 14:19, 11 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 1772
Sebek napisał(a)
No masz problem z tą ziemią, ale to nie oznacza, że np. nie możesz mieć wrzosowiska. wystarczy zdjąć warstwę gliny i nasypać dobrej ziemi.
Na razie jak dla mnie rośliny współgrają i fajnie wyglądają. Urzekła mnie lawedna i maciejka. Nie są to chaszcze, ale jednak można je troszkę ograniczyć, bo mają współgrać a nie konkurować. Czekam na dalsze zdjęcia i pozdrawiam

witaj Sebku, to czy ja sie dogadam z wrzosami jest narazie w fazie testowej. Mam wydzielony kawałek raptem metr na 3 metry, gdzie podasziłam zdechlaki spod domu. Tam latem miąły dobrze, ale po roztopachjuz gorzej, a do tego śnieg z dachu bynajmniej im nie pomagał. Zyją niby, ale co to za życie
Przesadziłam je na tyły,razem z moimi polamanymi pierisami na pagórek w ziemię piaszczysto-torfową. Zobaczymy czy się ukorzenią.Ten sam los czeka 3 rododendrony spod domu, tylko je posadzę w dołek.To jedyny róg działki, który intuicyjnie mi pasuje na te rośliny, ziemia jest piaszczysta, a że te rośliny mają płytki system korzeniowy to raczej głeboko leżąca glina im nie straszna (tak myśle).

Dzięki za rady z lawendziakiem. W zeszłym roku miałam w ręce pierwszy raz motykę, nie miałam bladego pojęcia jak się co będzie zachowywać, jednak najbardziej nieobliczalna byłam chyba ja sama w tym "ogrodzie". Wywiezliśmy z pomocą męża tony gliny z działki, z wybranego klińca usypaliśmy pół podjazdu na działke, a chwastów spaliliśmy całą górę. To była mordęga. Na żywo ogród wygląda tak sobie, ale jak się spojrzy na zdjecia sprzed roku to jednak widać różnicę.
Bogusiu, cieszę się,że podoba Ci się wygrana
Michałku, w uszach dzwoniło i dzwoniło, zeby założyć wątek. Gdyby nie Wasze delikatne, acz stanowcze namowy na wczorajszym "posiedzeniu", pewnie by go nie było.


o tak wyglądała działka jesienią 2009. Prace zaczełam w marcu 2010.sam kliniec i chwast i ja pośród tego rozłożona i beztroska

a mniej więcej tak wyglada teraz, no juz trochę lepiej, bo dosialiśmy kawałek trawy wiecej


____________________
ogród zmyślony
Michael 14:25, 11 maj 2011


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Magdo poprostu seuper efekt jak ukazujesz co było przed a jest teraz ....
To ja mam takie pytanie : Gdzie ten ugór o którym tak pisałaś??
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies