Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Piorunek 20:20, 04 sie 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
W jaki sposób należy przycinać maliny owocujące na pędach jednorocznych (obficie) i dwuletnich (dość słabo)? Czy pędy jednoroczne po zakończeniu sezonu wegetacyjnego można całkowicie usunąć?
____________________
Mazan 21:12, 04 sie 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Maliny powtarzające należy przycinać - jeśli nie interesuje nas owocowanie wcześniejsze /słabsze/ - jesienią. Zapobiega to chorobom takim, jak szara pleśń czy zamieranie pędów. Jednak należy okrywać na zimę.
Pędy jednoroczne owocują na jednej trzeciej wysokości licząc od wierzchołka i zostawione na następny sezon po przycięciu /odcięciu/ tej części zaowocują na nowo wypuszczonych pędach bocznych. Będą to jednak owoce mniejsze. Wiosną jak najwcześniej dobrze jest przykryć dodatkowo rośliny kompostem, a gdy ukażą się wschody - opryskać przeciw w/w chorobom. Robię tak od wielu lat i nie zawiodłem się ani co do wielkości plonu, ani na zdrowotności roślin.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Piorunek 08:26, 05 sie 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Ale czy pędy jednoroczne po zakończeniu sezonu wegetacyjnego można całkowicie usunąć?
____________________
Mazan 09:31, 05 sie 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Oczywiście, że można, czasem nawet trzeba. Pisałem o tym wyżej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Biedroneczka 17:23, 12 sie 2014


Dołączył: 09 lis 2013
Posty: 62
JEŻYNA BEZKOLCOWA Black Satin - 2 sezon



W pierwszym sezonie miała dosłownie kilka owoców, a w tym roku szaleje, owoców ma ich mnóstwo, są bardzo duże, błyszczące i smaczne.



Pędy, które zaowocują w przyszłym roku rosną jak jakieś monstrum, mają niezwykle grube pędy (średnica jakieś 3-4cm), jeden ma już długość ponad 4 metry i ciągle rośnie.
CZY TO NORMALNE?
Mazan 21:50, 12 sie 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jeżyna Black Satin to silnie rosnący krzew, a gdy trafia na dobre stanowisko to szaleje. Pamiętaj o wycinaniu starszych pędów, chyba że masz dobrą drabinę i lubisz wspinać się po niej. Taki wzrost u niej to norma. Można powiedzieć, że idzie w zawody z ogrodnikiem: kto komu pierwszy ucieknie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Biedroneczka 19:13, 13 sie 2014


Dołączył: 09 lis 2013
Posty: 62
Mazan napisał(a)
Pamiętaj o wycinaniu starszych pędów...


Ponieważ jest to jeżyna owocująca na pędach dwuletnich, więc tegoroczne usunę po zakończeniu zbiorów.
Ale najbardziej rosną właśnie te nowe, i to w zastraszającym tempie...
A_gawa 15:15, 23 sie 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Czy ktoś z Was ma kolumnowe drzewka owocowe? Czy mógłby podzielić się spostrzeżeniami? Chciałam szpaler z jabłoni, węgierek i gruszki, nie wiem tylko czy to dobry pomysł.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Mazan 14:00, 14 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
A_gawa

Drzewka, jak piszesz, kolumnowe to stosowane w intensywnym sadownictwie retardanty. Drzewka nie wytwarzają gałęzi lecz krótkopędy - mini gałązki 15 - 25 cm - owoconośne, są niskie i z racji wąskiego pokroju sadzone są gęściej niż tradycyjne drzewa. przeciętnie od 0,8 - 1,2 m.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Margo 14:01, 29 wrz 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Przesadzałam wczoraj krzak pigwowca, ma ok 4 lat i wydobycie go z całym korzeniem sie nie udało (swoja drogą nie wiedziałam ze ma tak wielki i głęboki system korzeniowy, nie moglismy go z mężem wykopac). Część korzeni została w ziemi, i pytanie czy z tych korzeni mogą pojawić sie odrosty ???
Chcicąłam w to miejsce posadzić inny krzew ale nie wiem czy mogę ???
Pozdrawiam
____________________
Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies