Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wiejski ogródek pod wielkim miastem

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiejski ogródek pod wielkim miastem

pestka14 21:50, 26 lip 2016


Dołączył: 05 mar 2014
Posty: 20
Witam serdecznie
Jak większość początkujących, przyznam się, że podczytuję forum i oglądam Wasze piekne ogrody już od dłuższego czasu. Na tyle długiego, że wydawało mi się nawet, że już trochę wiem i umiem - do czasu, gdy przyszło tej wiedzy użyć i zaprojektować własny ogród. Ileż mam teraz wątpliwości!
Od trzech lat mieszkamy we własnym domu. Przez ten czas trochę eksperymentowałam na pobudowlanej działce. Odkryłam, np. że rośliny można nie tylko ususzyć, ale też, o zgrozo! - utopić...
Działka jest na stoku, co wymusiło na nas pracę z plantowaniem ziemii, kształtowaniem tarasów i skarp. Z założenia ogród ma być ozdobno-użytkowy. Z dwóch stron jest żywopłot ze szmaragdów (z jednej strony złote). W rogu 3 świerki serbskie, na skarpie trzmielina i tawuły japońskie. Mam różę Chopin - pięknie kwitnie w tym roku. Ma być ładnie, ale też żeby dało się podczas spaceru coś zjeść. Stąd pojawiło się kilka owocowych drzewek, borówki, jagody kamczackie, poziomki, itp. To wszysko jednak z tyłu domu, a moje obecne zmartwienie to przedogródek. Aby ujarzmić skarpę, zrobiliśmy murki oporowe z palisady. W ten sposób powstały dwa tarasy. Wyższy przylega do ogrodzenia, za którym na sąsiedniej działce rosną brabanty - sąsiedzi nabyli je z działką i pewnie sami jeszcze nie wiedzą, czy będą je przycinać. Zresztą zamiast opisywać, spróbuję wkleić zdjęcia i mój projekt. Proszę, zerknijcie, czy to, co sobie wyrysowałam na papierze, ma rację bytu w rzeczywistości . Z góry bardzo dziękuję za wszystkie uwagi!
____________________
Tośka Wiejski ogródek pod wielkim miastem
22:23, 26 lip 2016
Witam
pestka14 22:33, 26 lip 2016


Dołączył: 05 mar 2014
Posty: 20
Teraz zdjęcia
Widok z balkonu na skarpę z palisadą (za ogrodzeniem dom sąsiadów w budowie i brabanty - dwa uschły, bo je panowie od kanalizacji podkopali):


Widok na palisady z przodu:


Tu będzie brama (będzie się przesuwać w lewo), a to białe pudełko to skrzynka elektryczna - będzie schowana razem ze śmietnikiem - jeszcze nie do końca sprecyzowane, czym to zabudujemy:



Jeszcze widok z drugiej strony - od bramy w stronę domu, żeby jakoś kontekst było widać (zdjęcie sprzed 1,5 roku, więc szmaragdy z tyłu sporo już urosły):

____________________
Tośka Wiejski ogródek pod wielkim miastem
pestka14 22:59, 26 lip 2016


Dołączył: 05 mar 2014
Posty: 20
I jeszcze moje bazgroły - mam nadzieję, że będzie coś widać:


Całość ma 12,5m. Na rysunku 2cm = 1m
Palisady wytyczyły dwie donice. Dolna ma na całej długości ok 50 cm, będzie wystawać nad kostkę ok 35cm.
Górna wystaje nad dolną na 40cm i ma po lewej 50 cm, a rozszerza się stopniowo aż do 210cm. W górnej donicy od lewej chciałabym posadzić: ekran z cisa do wysokości ogrodzenia, potem 3x rododendron "Nova zembla", następnie znów ekran z cisa, a przed nim hortensje "Vanilla Fraise". Jeśli się zmieści, to całość nasadzeń chciałabym podsadzić hostami z białym brzegiem (patriot - chyba, że są jakieś z bardziej różowymi lub białymi kwiatkami, bo te fioletowe mi nie pasują, a nie będę miała serca obcinać ). Na końcu po prawej jakiś iglak, który będzie służył za choinkę bożonarodzeniową - myślałam o Jodle górskiej "Compacta" - tylko kiedy ona urośnie... A z kolei świerk serbski urośnie za szybko i za dużo... Może stożek z cisa, tylko czy będę umiała ciąć - no i cisa już jest trochę.
W dolnej donicy raczej cebulowe i potem dywan jednorocznych, np. czerwone i różowe begonie. Chociaż myślałam też o jakichś kulkach na kiju i o bukszpanie, ale się boję, że będzie wymarzał, bo to jakby donica...

Aha, jak już będzie zbudowany śmietnik, to chciałabym na niego puścić jasną różę pnącą (Constance Spry?), a jak nie będzie rosła, bo za mało słońca, to wymienię na pnącą hortensję. Na razie słońce jeszcze jest, bo brabanty małe, ale potem będzie dopiero po południu...
____________________
Tośka Wiejski ogródek pod wielkim miastem
pestka14 23:05, 26 lip 2016


Dołączył: 05 mar 2014
Posty: 20
Witaj MonikA! W ferworze walki ze zdjęciami nawet nie zauważyłam Twojego postu
____________________
Tośka Wiejski ogródek pod wielkim miastem
23:16, 26 lip 2016
Nic nie szkodzi
paula23 23:45, 26 lip 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Witam
Nie wiem jak u innym ale mi nie wyświetla się pierwsze zdjęcie.
Przydał by się rzut z góry, rozrysowany plan działki.

____________________
Paula Moje trudne początki
pestka14 00:51, 27 lip 2016


Dołączył: 05 mar 2014
Posty: 20
Dorzucam plan sytuacyjny:


Powyższa prośba o pomoc w projektowaniu dotyczy miejsca oznaczonego jako "skarpa z palisadą"

Na wszelki wypadek jeszcze raz pierwsze zdjęcie:
____________________
Tośka Wiejski ogródek pod wielkim miastem
pestka14 01:17, 27 lip 2016


Dołączył: 05 mar 2014
Posty: 20
I jeszcze parę zdjęć z reszty ogródka.

Przedłużenie skarpy z palisadą (już bez palisady):


Wiejskie klimaty - rudbekia na tle fasoli sąsiada (nie planowałam żółtego, ale jakoś nie umiem się ich pozbyć )


Róża Chopin - dwa krzaki posadzone razem - docelowo na tle złotych szmaragdów - nie wiem co wsadzić pod nią - na razie to przechowalnik


Wejście na placyk zabaw (docelowo będzie tam pergola):


Rabata z serbami w rogu (nie będzie tam słoneczników, za to więcej hortensji )


Różanka - akurat róże mają przerwę, więc widać lilie - koperek już zjedzony, a chryzantemy były z donic - pewnie nie przezimują, więc znikną same - docelowo nie ma tam być żółtego ani pomarańczu.


Jeszcze widok z góry, nieaktualny, ale dla zobrazowania kształtu rabat:




____________________
Tośka Wiejski ogródek pod wielkim miastem
paula23 09:53, 27 lip 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
pestka14 napisał(a)
I jeszcze moje bazgroły - mam nadzieję, że będzie coś widać:



Rododendrony i hosty są raczej roślinami cieniolubnymi wzięłaś to pod uwagę?
Hortensje są strasznymi pijakami.
Planujecie nawadnianie?
Ile tam masz słońca?
____________________
Paula Moje trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies