Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Nalewki nie tylko wg Babuni pestki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nalewki nie tylko wg Babuni pestki

yolka 21:45, 16 gru 2016


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
pestka56 napisał(a)
Hm Proszę mi tu o przepisach z internetu nie pisać. Tu się wstawia te sprawdzone


jest sprawdzony tylko podpatrzony w internecie po Świętach wstawię nieczasowa jestem strasznie-pracuję i w przerwach podglądam Ogrodowisko
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
16:15, 13 sty 2017


Przepisy na moje nalewki,które robiłam.
Wyżej nalewka cytrynowa w świątecznym ubraniu.Jak widać za wiele jej nie zostało

Cytrynówka

4 cytryny
200 g białego cukru
500 ml wódki

Cytryny wyszorować,sparzyć pod gorącą wodą.Obrać ze skórki.Następnie skórki obrać z białego miąższu,starać się też by nie było go na obranych cytrynach.Cytryny pokroić w plastry.Włożyć do słoja,zasypać cukrem.Zostawić na parę dni od czasu do czasu wstrząsając.Po tym czasie zalać wódką i zostawić na kolejne dwa tygodnie już bez wstrząsania słojem.Po dwóch tygodniach wyjąć cytryny i płyn przefiltrować.Odstawić na 2 miesiące by cytrynówka dojrzała.
Cytrynówkę wykorzystuję również do letnich drinków z dodatkiem wody gazowanej,plastrów mandarynek,listków mięty i kostek lodu.

Pomarańczówka

3 mniejsze pomarańcze
200 g brązowego cukru
500 ml wódki

Pomarańcze wyszorować,sparzyć pod gorącą wodą.Ponacinać skórkę. Włożyć do słoja,zalać wódką,dodać cukier.Zostawić przez miesiąc od czasu do czasu wstrząsając.Po tym czasie wyjąć pomarańcze.Nalewkę należy przefiltrować,zlać do butelek i odstawić na co najmniej 2 miesiące.

Bożonarodzeniówka

1 pomarańcza
6 kawałków suszonych jabłek
6 suszonych moreli
6 suszonych śliwek
garść suszonej żurawiny i aronii
garść migdałów wcześniej sparzonych przez 30 minut w gorącej wodzie by pobyć się skórki
kawałek kory cynamonu
laska wanilii
2 gwiazdki anyżu
3 goździki
3 ziarna rozgniecionego kardamonu
100 g cukru brązowego
100 ml płynnego miodu
500 ml wódki
100 ml wody zimnej przegotowanej wody

Wodę zagotować z cukrem,ostudzić,połączyć z miodem,wymieszać i połączyć z wódką.Pomarańczę wyszorować i sparzyć gorącą wodą.Pokroić w plastry.Włożyć do słoja,dodać wszystkie przyprawy,owoce umyte wcześniej.Zalać wódką połączoną z wodą z miodem i cukrem.Odstawić na miesiąc od czasu do czasu wstrząsając.Wyjąć owoce i przyprawy.Przefiltrować do butelek,odstawić na kilka miesięcy by nalewka dojrzała.Im dłużej tym lepiej.

Miodówka

300 ml płynnego miodu
2 cytryny
kilka kawałków obranego korzenia imbiru
500 ml wódki
100 ml wody zimnej przegotowanej wody

Cytryny wyszorować,sparzyć gorącą wodą.Skórkę zetrzeć za pomocą drobnej tarki.Wycisnąć sok z cytryn.
Miód lekko podgrzać,dodać przegotowaną ciepłą wodę,ostudzić,przelać do słoja.Dodać skórkę z cytryny,sok,pokrojony imbir.Dodać alkohol i odstawić na miesiąc od czasu do czasu wstrząsając słojem.Po tym czasie przefiltrować nalewkę i odstawić na co najmniej 3 miesiące.

Śliwkówka

1 kg dojrzałych śliwek węgierek bez pestek
kilka suszonych śliwek
laska wanilii
200 g cukru brązowego
500 ml wódki

Śliwki węgierki umyć,wypestkować.Przełożyć do słoja,dodać suszone śliwki,laskę wanilii.Zalać wódką i odstawić na miesiąc wstrząsając co jakiś czas słojem.Po miesiącu zlać płyn i odstawić.Owoców śliwek nie wyrzucać,zasypać je cukrem,lekko wymieszać i znów odstawić ale tym razem na dwa tygodnie aż do całkowitego rozpuszczenia cukru.Po tym czasie śliwki odcisnąć a otrzymany sok połączyć z wcześniej zlanym nalewem.Nalewkę przefiltrować i odstawić na co najmniej 3 miesiące.

Miętówka

Kilka gałązek świeżej mięty tak by listków była mniej więcej szklanka
2 szklanki białego cukru
500 ml wódki
100 ml wody

Liście mięty umyć,włożyć do słoja.Zalać wódką na tydzień od czasu do czasu wstrząsając.Przecedzić.
Zagotować wodę z cukrem aż do rozpuszczenia cukru,powstały syrop ostudzić.Dodać do nalewu powstałego z alkoholu i liści mięty.Zostawić na dwa miesiące.Po tym czasie przefiltrować i rozlać do butelek.Odstawić jeszcze na 2 miesiące.
Jest to nalewka zdrowotna na wszelkie dolegliwości żołądkowe.
U nas też jako dodatek do orzeźwiających drinków wraz z wodą gazowaną,plastrem pomarańczy i sokiem czy syropem z kwiatów czarnego bzu.

Do filtrowania nalewek używam filtrów do kawy.

pestka56 17:02, 13 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Pięknie dziękuję
____________________
Kasia
Donia72 21:09, 16 sty 2017


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
No to trzeba przepisy wypróbować Tylko u mnie 2 m-ce nie postoi
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
pestka56 21:49, 16 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Zrób 2 buteleczki. Jedną schowaj i zapomnij
____________________
Kasia
Donia72 15:23, 17 sty 2017


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
pestka56 napisał(a)
Zrób 2 buteleczki. Jedną schowaj i zapomnij


Kurczę....ale ja mam dobrą pamięć
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
20:04, 17 sty 2017
Siostra wyobraź sobie,że u nas stoi nalewka pigowowa sprzed kilku lat.Nie pamiętam czy to mama ją robiła czy Karol.No ta to już jest dojrzała na maksa
pestka56 21:11, 17 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
U mnie stoi jeszcze nalewka orzechowa, którą robiła moja babcia jakieś 3-4 lata przed śmiercią, czyli minęło już na pewno 32 lata
____________________
Kasia
Donia72 21:30, 17 sty 2017


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
O, taka nalewka to ma dopiero wartość....32 lata
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
pestka56 22:20, 17 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Powiem Ci, że to okropnie ciężka decyzja otwierać taką butelkę
____________________
Kasia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies