Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Anka123 13:19, 29 lip 2013

Dołączył: 29 lip 2013
Posty: 2
A ja u siebie założyłam, jedynie w miejscach "niezbędnych", na dużych rabatach z krzewami. Chwastów znacznie mniej... A sztuka tkwi w doborze agrotkaniny - musi być przepuszczalna i mocna jednocześnie. Przysypana korą nie wyróżnia się, jak do tej pory roślinki rozwijają się prawidłowo.
Ja polecam - tylko z głową.
____________________
dorciabe 15:13, 11 sie 2013


Dołączył: 08 sie 2013
Posty: 2966
Ja jutro zdejmuję ubranie z ziemi. Poszłabym dzisiaj, ale niedziela
____________________
Dorota - Mój nowy stary ogród
Adela 18:11, 15 sie 2013


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Dobrze, że znalazłam ten wątek!
Szczerze mówiąc, to nie spodziewałam się aż tak masowej krytyki agrowłókniny. W moim ogrodzie jeszcze nie ma kory dlatego, że od dwóch lat systematycznie dokonuję nasadzenia. Wszystko tymczasem wykładałam agrowłókniną. I muszę powiedzieć, że gdyby nie ona, to "ręce zarobiłabym po same pachy"! Do tej pory nie sprawdziła się tylko z jednego względu: roślinom było za gorąco i w czasie upałów musiałam więcej podlewać!
Chciałam na wiosnę przykryć ją korą, ale teraz daliście mi do myślenia
A w powitaniu pisałam, że ten portal jest skarbnicą mądrości i to prawda!
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
zbycho 08:30, 16 sie 2013

Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 2
Witam. Jestem w sprawach ogrodniczych laikiem całkowitym, więc proszę o wyrozumiałość
Planuję założyć od przyszłego roku mały warzywniak przydomowy. Około 5m na 20m. Teraz jest tam trawnik i wiele różnych chwastów. Od czego mam zacząć? Orać, pryskać, kosić?
Po głowie chodzi mi pomysł, żeby przykryć tą ziemię czarną folią budowlaną (mam rolkę pozostałą po budowie domu). Mają być jeszcze upały, więc może wypali te chwasty i trawę?
Pozdrawiam.
asiek0110 10:26, 16 sie 2013

Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 9
Witam,

jestem nowa na tym forum. Też jestem nowa w temacie jak chodzi o sprawy ogrodowe
W tym roku z mężem założyłam ogród. Jest trawka, małe drzewka, warzywniak, tuje noi chwasty...
Wzdłóż granicy posadziliśmy tuje szmaragdy, plewienie 20metrów jest torchę męczoce, zwłaszcza, że te chwasty rosną już po tygodniu!!!! W weekend miałam jechać z mężem do sklepu ogrodniczego i kupić tą agrowłókninę, jednak jak zobaczyłam zdjęcia to mi się jej odechciało kupywać. Jednak chciałabym, żeby chwasty nie rosly mi w tujach. Co zrobić?? Chcę ogordzić je płotkiem bo mi psy jeszcze sikają na nie... i jakbym dała samą korę coś by dało to?? Czy są jakieś sposoby oprócz psikaniem na chwasty??
____________________
tamtu 06:37, 17 sie 2013

Dołączył: 24 sty 2011
Posty: 8
Ja zdjęłam agrowłokninę na wiosnę. Jedyne chwasty jakie się pojawły to te które "przyfrunęły" w postaci pyłków z okolicy. Na nie agrowłóknina i tak nic by nie pomogła. Wręcz przeciwnie - część ich korzeni bez problemu przebija agrowłokninę i wtedy trudno je usunąć. Teraz bez agrowłokniny ich usuwanie to praca szybka i przyjemna - szczególnie po deszczu Dodatkowym plusem jest brak konieczności wycinania dziur, gdy chce się posadzić lub przesadzić rośliny.
Najlepiej na brak chwastów działa kora, ale to przecież żadne odkrycie. Byłam jednak zadziwiona jaka jest różnica. Zakładałam na wiosnę nową rabatę wzdłuż domu. Zabrakło mi kory i pozostał pasek o szerokości 1-2 metrów bez kory. Tam chwasty, trawy itp się pojawiły, obok na korze prawie ich nie było.
Tak więc podsumowując: pomijając już aspekt szkodliwości dla roślin - właścicielowi ogrodu bez mat też jest lżej

Pozdr
AM
halina20 19:22, 17 sie 2013


Dołączył: 12 lip 2013
Posty: 3
Wczoraj kupiłam matę, która w moim regionie jest niebywale popularna, bo nie trzeba często podlewać, chwasty nie rosną, zabezpieczają korzonki przeciw przemarzaniu itd.... Z troski o rośliny kupiłam matę i razem z mamą rozpoczeliśmy "zabezpieczanie roślin"
A dziś oczytałam się waszych postów, złapałam się za głowę i z powrotem "zdzierałam" to cudo
ps.maty użyję jako odpowiednik włókliny
aleksandra_g 16:42, 23 sie 2013


Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 1736
a czy pod papier falisty zamiast maty pod korę to dobry pomysł ?
____________________
Alex. Rzucona na głęboką wodę... zakładam swoją zieloną odskocznię
AgataBC 16:48, 23 sie 2013


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
ale to tektura falista czy trochę cieńsze? jeśli zwykły szary papier jak gazeta a nie świecące czasopismo to może być, gdyby było za grubo to powietrza braknie roślinkom, ale papier się szybko rozkłada
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
aleksandra_g 16:57, 23 sie 2013


Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 1736
o takim myślę : http://papierbalza.com.pl/wp-content/themes/TravelBusiness/scripts/timthumb.php?src=http://papierbalza.com.pl/wp-content/themes/TravelBusiness/images/slajdy-papier-pakowy/tektura-falista.jpg&w=925&h=330
____________________
Alex. Rzucona na głęboką wodę... zakładam swoją zieloną odskocznię
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies