Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzybienie w naszych stawach - Nymphaea

Agania 10:25, 05 wrz 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
przemekg napisał(a)
Nymphaea 'Wanvisa' - Lilia Wodna
długo nie brak było czekać to jej drugi kwiat.







No i zaskoczyła nas Twoja Wanvisa, nie tylko Ciebie Przemku, wygląda nieziemsko, jeszcze czegoś takiego nie widziałam, wszystkie lilie są piękne, ale to jest ciekawostka wśród wszystkich lilii.

____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Agania 10:29, 05 wrz 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Mariusz napisał(a)
Ale zestaw, ciekaw jestem wanvisy - proszę komentuj w sezonie jak rośnie.
'Texas Dawn" piękna żółta odmiana o dużych i wyniesionych kwiatach ponad lustro wody, jest wśród moich faworytów, no i oczywiście 'Perry's Orange Sunset', z nazwą trafili w dziesiątkę, sam zobacz .



Nawożenie przy rozsadzaniu. W stare kosze, wtykam kostki osmokote w połowie kwietnia.


Mariusz, Perry's Orange Sunset' to chyba moja faworytka, mam miejsce na jeszcze jedną
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Mariusz 06:23, 07 wrz 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Może nie kwitnie tak obficie jak 'Attraction', ale warto, choćby ze względu na duże i ciekawie wybarwione kwiaty.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 06:11, 08 paź 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
No i dodam że znosi zacienienie, wówczas wydaje duże, kształtne kwiaty, ale w tych warunkach jest ich mniej, lilie jednak najbardziej kochają słońce.



____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 06:18, 08 paź 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Do cienistych oczek śmiało można posadzić Sioux, rośnie w nich dostatecznie dobrze.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 15:28, 17 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
'Tina' zakwitnie w miarę obficie jeśli zapewnimy jej żyzne podłoże i oczko wystawione na całodniowe działanie słońca. Bulwiaste kłącza musimy zamówić już w lutym, dotrą do nas na przełomie marca z kwietniem. Niezwłocznie sadzimy je w 2-3 litrowych doniczkach w żyznej ziemi i całkowicie zanurzamy w wodzie o temperaturze ok. 20 stopni. Nie mam potrzeby doświetlać, jeśli lilie są w szklarni, to o tej porze roku wystarczy światło naturalne.
Gdy woda w oczku ogrzeje się (zazwyczaj po 15 maja) przesadzamy je do większego kosza (ok. 50l) wypełnionego żyzną, ciężką ziemią z dodatkiem nawozu osmokote do roślin wodnych (1 kostka na 5 - 10 l ziemi). Można dodać 15% kompostu najlepiej liściowego. Kosze wstawiamy do ciepłego oczka. Gdy końcem czerwca lilie wyglądają słabo, dodajemy nawóz w dawce jak poprzednia.
Lilie mogą długo pozostać w oczku, kwiaty pojawiają się jeszcze w październiku. Zimowanie jest kłopotliwe, bulwy zazwyczaj zamierają, dlatego traktuje je jako rośliny jednoroczne, zakupując co roku nowe.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
ewa_k 17:51, 17 lis 2014


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
taki trochę dla mnie sztuczny kwiat, ale ciekawy układ płatków? pręcików? wewnętrznych. W jakich rejonach rośnie w naturze?
____________________
Ewa
Mariusz 18:14, 17 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Ta akurat wyhodowana w Stanach Zjednoczonych w 1974, natomiast najbardziej znane i najbliższe nam gatunki tropikalne to grzybienie egipskie. Często uprawiane są w akwariach pod nazwa lotos tygrysi, a naturalną ich krainą jest wschodnia Afryka.
W Polsce uprawia się jeszcze kilka innych odmian tropikalnych.
Pozdrowienia słodziutkie Ewo
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
ewa_k 22:16, 28 lut 2015


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Zauważyłam że lilia w boczku wypwypuszcza liść. Czy to normalne o tej porze? Kosz jest na głębokości ok 1,20. Jest to jej pierwsza zima u nas. Kiedy powinnam ją nawozić? Ryby też już szaleją. Wiosna czy zmyłka?
____________________
Ewa
Mariusz 11:16, 02 mar 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Jak najbardziej normalne, są przypadki kwietniowych kwiatów , to są liście rozwinięte z czerwonawych zawiązków liściowych - organów zimujących. Wegetacja i życie w oczku trwa bez przerwy, tylko spowalnia razem ze spadkiem temperatury wody. Takie pierwsze liście są słabo wykształcone i zdeformowane. Nawożenie mniej więcej w połowie kwietnia, ale jak masz silną odmianę, to jest zbędne. Podstawa to żyzna ziemia .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies