Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

rudolf 23:52, 08 kwi 2015

Dołączył: 07 kwi 2015
Posty: 2
Pani Danusiu bardzo dziekuje za informacje. Mam jeszcze kolejne pytanka

2. Czy aktualnie po 3 tyg. przeprowadzić kolejne nawożenie? Jeśli tak to czy zastosować Yara ProComplex czy może saletre amonową a po 2-3 tyg. dopiero procomplex?
Nic nie stosować, bo sypałeś już ale za wcześnie. Lać wodę gdy sucho. Czekac na ciepło. Trawnik ruszy z kopyta jak będzie 20 stopni.

Założyłem że skoro przez te 3 tyg. dużo padało to ten nawóz na moim piaszczystym gruncie poszedl juz w doł gruntu i trawa do niego nie sięgnie. Czyli co poczekać jeszcze i za okolo tydzień (czyli 4 tyg. po pierwszym nawożeniu) zrobić kolejne? I wtedy dać ten wieloskładnikowy pro complex czy saletre amonową?

3. Co można zrobić w celu poprawienia właściwości gleby? Może zastosować Rosahumus albo posypac trawnik po wierzchu ziemią do trawników chodz nie wiem w jakiej ilości i jak to się rozprowadza po jego powierzchni(przez sito, rozprowadza grabkami). Może jeszcze coś innego?
Nie gorączkować się stanem trawnika, po zimie różnie one wyglądają, potem szybko zapomnisz, bo trawnik się poprawi. Abyś nie "przedobrzył" z nawozami, jest to szkodliwe jak za dużo sypiesz. Rozprowadza się w takiej ilości, w jakiej da się rozprowadzić, sypiesz i grabisz.

Czyli ma Pani jakieś doświadczenie ze stosowaniem RosaHumus lub UGmax? Czy to raczej tylko czysty marketing?

4. Jak wyeliminować odkładanie przez trawnik siana, bo ono się pojawia w całym sezonie?
Kosić kosiarką z koszem, robić drugą wertykulację we wrześniu.

Zawsze kosze z koszem Ale ta trawa potrafi po miesiącu już naprodukować tyle tego siana że mi przebija ono z posród zielonych liści jak nisko kosze. Rozumiem ze to wynika raczej ze składu mieszanki a nie z braku jakiś składników pokarmowych? Bo zwróciłem uwagę iż aktualnie od około roku zmienili skład mieszanki trawy Gold Grass którą sprzedaje producent.
No nic spróbuje ją trzymać nisko.

5. Czy na glebie piaszczystej powinno się robić wertykulację na 1-2cm w głąb? Bo tutaj również są różne opinie.
Wg mnie nie ma to znaczenia, ale robić.[/quote]

Ok, spróbuje naostrzyć noże wertykulatora, moze efekt bedzie lepszy i nie bedzie wyrywal tyle trawy.
marbrz 21:14, 09 kwi 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Kurcze jak zobaczyłem trawnik po wertykulacji ten z poprzedniego postu to z przerażeniem spoglądam przez okno. U mnie po wertykulacji wiosennej od 5 lat potocznie zwany "trawnik" wygląda tak jak na fotkach. Efekt widoczny jest dopiero po kilku tygodniach jeśli jest ciepło.
Rudolf, ja na Twoim miejscu jeszcze raz bym wygolił wszystko do zera i przy ciepełku sypnął saletrą wapniową.

pati_xd 09:51, 13 kwi 2015

Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 12
Witam, zagladalam tutaj juz tamtego lata 2014, gdy zalozylam trawnik z rolki, gdzie wygladal jak ze snu, pozniejszym latem trawnik zaczal metniec w oczach, jak sie dowiedzialam od sklepowych zrodel, przesadzilam z azotem i wypalilam trawe w niektorych miejscach, kazali mi ja obficie podlewac, tak tez uczynilam. Zima byla nie za sroga, a dzis po moich wypocinach wiosennych, walowaliu trawnika, bo wystepowaly nieroznownosci, potem rozprowadzilam pierwszy nawoz w tym sezonie z wapniem, za tydzien wybija termin zapodnaia kolejnego nawozu, z witaminami ...ale z informacji, ktore zaczerpnelam na tym forum oraz telefonicznie od dostawcy trawy, wszystko robilam bez zarzutu, moja trawa na dzien dzisiejszy wyglada nieciekawie
Wlasciwie to mam problem ze snem, bo ciagle mysle gdzie popelnilam blad.... wrzuce dwie fotki z tamtego roku i z tego, i jakby znalazla czas Pani Danusia lub inna osoba na poswiecenie sekundy i rozwiazaniu moich koszmarow... bylabym wdzieczna.


Jak ktos ma jakis pomysl, bede wdzieczna.

tak wygladalo rok temu po zalozeniu



zdjecie z bliska:


kolo bramki:


a tak jak wyglada z widoku:




____________________
Gardenarium 19:28, 13 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoś nisko, zrób wertykulację, albo przegrab grabkami, potem posyp kompostem przesianym albo ziemią ogrodową z worka. Przegrab grabkami plastikowymi (wachlarzem), dosyp nasion lekko, przegrab, przemieszaj i podlej, czekaj na ciepło, trawnik się zabuduje i zapomnisz o tym co widzisz. Tylko ciepło musi być i tyle.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pati_xd 19:33, 13 kwi 2015

Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 12
dziekuje za odpowiedz, z tym cieplem to roznie bywa... noce br zimne u mnie sa. Ale pogrzebie i zbadam sprawe, brzmi latwo ale sie okaze w praktyce.. jeszcze raz dziekuje za odpowiedz.
____________________
Gardenarium 19:35, 13 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popatrz na zdjęcia w tym artykule

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie

Każdy się "trzęsie" nad tym trawnikiem, a tu tylko trzeba aby ciepła pogoda była i wszystko się naprawi.

Ja jednak ciepła nie rozdaję, tylko dobre rady
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pati_xd 19:58, 13 kwi 2015

Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 12
Bradzo fajny poradnik, ten juz czytalam wczesniej i zastosowalam sie do niego czesciowo, zostaly mi tylko dwa kroki do wykonania. Tylko jak juz dosieje ta nowa trawe, to ten letni nawoz sobie odpuscic? I czy latem bede mogla nawozic trawe ? Fajnie ze jeszcze sa ludzie ktorzy robia cos dla hobby a nie tylko dla pieniedzy. Pozdrawiam.
____________________
mena 22:33, 13 kwi 2015

Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 1
Postanowiliśmy zasypać nasz bardzo nędzny trawnik ( dwa gatunki traw obok siebie o różnej barwie, założony na humusie i piasku) czarnoziemem- uczyniliśmy to jesienią. Warstwa jest niejednorodna od 5 do 10 cm grubości. Wówczas nie używaliśmy glebozgryzarki przed zasypaniem. Czy teraz wiosną zalecane byłoby użycie glebozgryzarki - są miejsca, gdzie ta " stara' trawa zaczyna wyrastać. Czy po przegrabieniu ziemi i oczyszczeniu m.in. z kamieni bez glebozgryzarki wysiewać nowa trawę?
Proszę o pomoc, w miarę możliwości, w rozwiązaniu mojego problemu.
Załączam kilka zdjęć.

Gardenarium 07:58, 14 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie można nasypać na istniejącą trawę warstwy ziemi, bez jej połączenia. Trzeba użyć sprzętu i wymieszać te warstwy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zieloniasta 17:41, 19 kwi 2015

Dołączył: 19 kwi 2015
Posty: 3
Witam,
jesienią założyłam trawnik. Wydawało się, że będzie ok, ponieważ nawiozłam czarnoziemu, przemieszałam, wysiałam i nawiozłam.
A obecnie tragedia. Nawet przy torach jest zielona podczas gdy u mnie sucha, brzydka i rzadka (miejscami braki). Zastanawiam się czy nie został spalony nawozem? Wtedy co? Do usunięcia i od nowa sianie?
Zastanawiam się jak to ugryźć
Gleba jest byle, trawnik jest słabo zakorzeniony, unosi się jakby (czyli pewnie potrzebuje zwałowania), jest dobrze nasłoneczniony, nieopodal lasu, czyli pod spodem piaszczysta gleba.
Czy nawieźć mogę go florovitem na mech (z większą zawartością żelaza)? Bo ogólnie wygrabiać nie ma co (ze wzgl. na słabe zakorzenienie i rzadkość), a potem zwałować i podlać?
z góry dziękuję za poradę bo spędza mi to sen z powiek.

...zdjęć niestety nie posiadam, ale trawa wygląda jak na padoku gdzie szczypią ją konie... przesuszona, rzadka (z brakami, ale też miejscowo przesiana) i zielona w 20%?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies