Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w dolinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w dolinie

Roocika 09:59, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Malgosik napisał(a)
Przywrotniki masz okazałe. Przenieś w nowe miejsce. U mnie rosną z fioletową szałwią.

Witaj
Rosną jak na drożdżach, zaraz zjedzą cisa Z kolei szałwie mnie chyba nie lubią
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 18:57, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Dziś posadzone rośliny z doniczek. Z przodu lilaki palibin, bez Black lace Eva i kalina japońska. Wszystko na jednym zdjęciu. Jest pusto. Pomiędzy graby wsadziłam kalinę japońską shasta, co do niej dosadzić do towarzystwa? Nie mam na razie pojęcia. Może ktoś ma pomysł?


Tyle miejsca...
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 18:58, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Ambrowiec. Wciąż nie wypuścił liści, czekamy, wygląda na to, że będą.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 19:01, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Z kalina mogę posadzić:
- bez czarny lacinata
Lub
- tawułę van houtta
Lub
- śnieguliczkę dorenbosa
Lub
- derenie
lub
- miskanty
Co tam będzie pasować?
Na razie nie mogę się zdecydować.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 19:13, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
A może świdośliwy forest prince?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
makadamia 19:54, 20 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Asiu, taki właśnie problem z sadzeniem krzewów. póki nie urosną, to połacie gołej ziemi straszą. Aktualną rewolucję robię m.in. właśnie z tego powodu, a przecież u mnie powierzchnia o tyle mniejsza.

Nic z tego co wymieniłaś bym nie sadziła - za duże.

Albo bym sadziła zadarniacze na całej powierzchni, albo bym posadziła niskie krzewy na obwódkę (palibiny, tawuły japońskie, berberysy, irgi). One trochę zasłonią tą ziemię. A z tyłu położyć gazety, kartony i przysypać korą.

Ewentualnie, myślę żeby posadzić jakieś rozłożyste hosty, parzydła leśne, rudbekie - tanie byliny, które łatwo i szybko się podzieli a duże rosną i miejsce zajmą. A jak krzewy urosną, to będzie je można przesadzić w inne problematyczne miejsce
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Roocika 20:09, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
To całkiem niezły pomysł, mogłabym powtórzyć to co mam na skarpie (irgę lub tawulec pogięty, planuję jeszcze śnieguliczkę hankok na środkowa skarpę, to jest ponoć nie do zdarcia)?
Asiu a miskanty, może je posadzić za kaliną i grabami i wtedy okrywowe do tego? A czy jeżówki tam pasują?
Boje się, że byliny zjedzą wiosna ślimaki, tam jest strasznie mokro od jesieni do wiosny, wystarczy odkryć kamien i jest pełno golasów...
Chociaż może parzydel nie zjedzą? Na pewno zjedzą hosty i bergenie.
Ale jeżówki i rudbekie to też byliny... Chyba muszę posadzić i zobaczyć...
Ehhh dylematy
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 20:21, 20 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
A carex id pasuje tutaj, czy to nie te klimaty?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gruszka_na_w... 21:31, 21 maj 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22114
Roocika napisał(a)
A carex id pasuje tutaj, czy to nie te klimaty?


Asia dobrze Ci radzi.
Turzyca ID mocno się rozłazi i później trudno ją będzie wykopać.

U siebie jako zadarniacze wykorzystałam płytko korzeniące się byliny. Sprawdził się zwykły kuklik, rogownica, płomyk szydlasty, irysy syberyjskie, zwykłe pierwiosnki bezłodygowe.
Bez za dwa lata będzie miał 3 metry wysokości i tyleż szerokości.
Palibiny nie rosną duże. Zasada jest taka, że im mniejszy krzew, tym sadzi się go więcej. Może uda się go gdzieś powtórzyć?
Na skraju rabaty można posadzić niziutkie krzewinki - tawuły japońskie, żylistek nikko.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Roocika 21:50, 21 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Asia dobrze Ci radzi.
Turzyca ID mocno się rozłazi i później trudno ją będzie wykopać.

U siebie jako zadarniacze wykorzystałam płytko korzeniące się byliny. Sprawdził się zwykły kuklik, rogownica, płomyk szydlasty, irysy syberyjskie, zwykłe pierwiosnki bezłodygowe.
Bez za dwa lata będzie miał 3 metry wysokości i tyleż szerokości.
Palibiny nie rosną duże. Zasada jest taka, że im mniejszy krzew, tym sadzi się go więcej. Może uda się go gdzieś powtórzyć?
Na skraju rabaty można posadzić niziutkie krzewinki - tawuły japońskie, żylistek nikko.

Dzięki Haniu za rady. Muszę pomyśleć z tymi bylinami. Na pewno spróbuję irysy syberyjskie.
Ale patrząc na moją zjedzona szałwię trochę się boję..
Bza chcemy powtórzyć z drugiej strony i na dużej skarpie. Ale ten rok to tylko ta strona, więc muszę myśleć przyszłościowo... Tam wszystkie rośliny muszą się nadać na dużą skarpę.
Dziś wygrzebałam derenia świdwę midwinterfire, może go wykorzystać jednak? Można go ścinać...Wydaje mi sie, że tam po prawej stronie kaliny jest trochę więcej miejsca, bo ta kalinę posadziłam bardziej z przodu po lewej niż narysowałam na planie. Na zdjęciu jak się przyjrzeć to w okolicy ego kabla, co leży przy środkowym grabie.

I mogłabym go powtórzyć gdzieś przy ambrowcu??? Daje jakieś odrosty, więc później przeniosę sobie na skarpę.
Mam bodziszki korzeniastego, dobrze u mnie rośnie, może się nadać chyba jako zadarniacz?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies