Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Okno na ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Okno na ogród

HannaR 13:51, 27 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Toszka napisał(a)

tnę ostro aż do pni.


Ojej!!!
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
HannaR 14:19, 27 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Toszka napisał(a)


Odbijają jak wściekłe, tylko samo cięcie trzeba z głową przeprowadzić

Mój brabant ma jakieś 20 lat. Cięłam go tylko powierzchownie i miejscowo. Nigdy po całości. W środku ma gołe gałęzie. Chyba nie mogę ciąć za mocno, bo zostanie łysy drapak.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
eVka 14:43, 27 sie 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Toszka napisał(a)


Tu się absolutnie nie zgodzę. Tnę mocno brabanty co 6 tygodni, choćby z racji tego, że odziedziczyłam je, działka wąska, a zywopłot musi być wąski. Co 3-4 lata tnę ostro aż do pni. A one po 5-6 miesiącach są znów obrośnięte. Za moją namową i Polinka tak skorygowała swoje brabanty w drugim ogrodzie. I też już w połowie sezonu były na nowo zielone.
Odbijają jak wściekłe, tylko samo cięcie trzeba z głową przeprowadzić

No to może za ostro je przycięłam, bo moje bardzo wolno odbijają. I tak będę je jeszcze ciąć na prostopadłościany, bo na razie wyglądają nieciekawie.
____________________
Toszka 20:21, 27 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
HannaR napisał(a)

Mój brabant ma jakieś 20 lat. Cięłam go tylko powierzchownie i miejscowo. Nigdy po całości. W środku ma gołe gałęzie. Chyba nie mogę ciąć za mocno, bo zostanie łysy drapak.

Zasada jedna, tniemy głeboko do miejsca póki jest zielone. Mi wystarcza jak ciut zielonego z gałęzi wyrasta, bo wiem, że za moment będzie przyrost.
Ale to ja Chociaż z ręka na sercu przyznam się, że jak pierwszy raz cięłam ponad 30 letni krzak, to też mi ręka drżała. Trzy lata sukcesywnie przycinałam formując takie drzewiszcze jak twoje w walec

Haniu, mocniej możesz przyciąć. Jesli dojdzie światło do środka, to z obecnie łysych wewnetrznych gałęzi zaczną przyrosty wyrastać.
Jesli masz obiekcje to rozłóż na raty - pierwsze cięcie mocno formujące i prześwietlające, tak by wpuścić do środka na pień słońce. Za rok (albo pół roku) jak od środka zacznie się zielenić, znów zetniesz część wierzchnią.

Jesli by to był szmaragd, to ta sztuczka nie uda się, ale z brabantem...

Ewo, a twoje brabanty młode czy pełnoletnie?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
HannaR 20:28, 27 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Ok. Tak zrobię.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
eVka 21:33, 27 sie 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mój brabant pełnoletni, ma spokojnie z 15-20 lat. Za mocno to przycięlam do drewna i teraz bidak próbuje nadrobić.
____________________
mrokasia 21:39, 27 sie 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18156
Toszka napisał(a)


Jesli by to był szmaragd, to ta sztuczka nie uda się, ale z brabantem...



Wielka szkoda, że ze szmaragdami tak się nie da . Mam takich wyrośniętych, nigdy nie ciętych, grubych delikwentów w żywopłocie...
Brabanty też mam, w tym roku cięłam je w pionie pierwszy raz, na próbę i już widzę, że można było mocniej, na wiosnę się poprawię .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Toszka 05:48, 28 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasiu, przy szmaragdach podstawą jest regularne czyszczenie z suchego od środka by doswietlić i stopniowe strzyżenie zielonej płaszczyzny. Szmaragd nie ma takiej mocy jak brabant, ale też ładnie odrasta. Tylko to czyszczenie z suchego... nie jest to moje ulubione zajęcie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mamuska1980 14:57, 28 sie 2018


Dołączył: 24 sty 2016
Posty: 981
Witaj Haniu
Wpadam z rewizytą
Ogródek śliczny , szykuje się metamorfoza, będę Cię podglądać
pozdrawiam
____________________
ogród zapracowanej mamuśki
HannaR 20:03, 28 sie 2018


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
mamuska1980 napisał(a)
Witaj Haniu
Wpadam z rewizytą
Ogródek śliczny , szykuje się metamorfoza, będę Cię podglądać
pozdrawiam


Witaj Gosiu,
Dzięki za pochwały i zapraszam. Na pewno będę tu jeszcze dużo zmieniać.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies