Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek - tragedia - pomocy :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek - tragedia - pomocy :)

popcorn 14:22, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie,
reszta wokol domu w miare zagospodarowana. Tylko ten przedogrodek straszy...
Powod prosty - lezaly tam haldy zwirku granitowego (uzylismy go na wiosne na podsypanie rabat i fundamentow dookola domu). Miejsca po zabranym grysie zagospodarowuje powoli. Ale chyba krece sie w kolko... chcialabym Was prosic o podpowiedzi, czy ide w dobrym kierunku? Jak polaczyc to wszystko bvy stanowilo spojna, interesujaca calosc?

1/zamowilam 50 sadzonek bukszpanu. Zamierzam go zuzyc na obwodki - polowe na obwodke warzywnika (z prawej strony widac pas ziemi, to wlasnie pas o ktory poszerzylam niedawno warzywnik, na jego skraju bede sadzic bukszpany)
Druga polowe na obwodki od frontu domu, na pewno obwodke rabaty rozanej (gorny lewy rog zdjecia). Przed plotem rosna irgi, za nimi berberysy czerwone, ktore za pare lat maja stworzyc zywoplot. Calosc rabaty podsypana jest zwirkiem granitowym.
Poniewaz trawa wchodzila mi w plot, bo nie ma podmurowki, wzdluz granicy posadzilam niedawno mozge trzcinowata. Niech sobie rosnie, zamaskuje granice pomiedzy grysem a trawa po tej stronie plotu. Mam nadzieje to dobry pomysl...
Plot jest za nisko, by pod nim rozlozyc wloknine (a chcialam ja dalej przeciagnac, w tej chwili jest tylko pod granitowym zwirkiem).

W centralnej czesci sa trawy, na szambie - widac wlaz.
Mam problem, bo nie wiem gdzie maja byc najwyzsze rosliny, robiace za tlo. Chyba przy plocie? Wiec tam powinnam posadzic kilka miskantow ktore posadzilam przy szambie?

Nie wiem tez czy rabate rozana obwiesc bukszpanem ze wszystkich stron, czy moze od strony kostki -podjazdu zamiast bukszpanu dac szpaler z lawendy?
czy lawende pomiedzy roze, a bukszpan dookola?
Jaki ksztalt nadac tej rabacie z rozami- miala byc polkolista, ale przy plocie rosnie sosna czarna, a na srodku tej "okraglej" czesci deren. Moze zrobic prostokat, a wzdluz dluzszego boku posadzic jakies zimozielone w charakterze tła?
Chodzi mi o to by od furtki nie mozna bylo ogarnac calego ogrodka...
Przed domem bezposrednio, posadzilam grupe liliowcow i lilii, obok w prawo idac irysy, dalej jezowki. Przed nimi 2 piwonie krzaczaste. Przed liliowcami grupe rozchodnikow. Zamierzam je poprzedzielac bukszpanowymi plotkami. Czy moze tylko gdzieniegdzie zimozielone tujki, bukszpany czy cyprysy wystarcza? Chodzi o to by w zimie i wczesna wiosna nie bylo tu tak łyso... i marza mi sie kule i stozki zimozielone...
Help
Najpierw zdjecia jak jest teraz, potem z naniesionymi moimi pomyslami.



____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 14:41, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
I naniesione bukszpanowe obwodki...
chciaz chyba lepiej byloby zrobic jedna, wzdluz calej rabatu pod domem, a w srodek wrzucic gdzieniegdzie bukszpanowe kulki?
Bo mi sadzonek nie wystarczy

Pod domem planuje kilka iglakow szczepionych na pniu i ze 2 stozki z cisa lub bukszpanu, by zroznicowac wysokosc. I zeby byly zimozielone..
____________________
Mój nowy ogródek
zielona11 14:45, 08 sie 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Ja gdzieś czytałam, że warto sadzić lawendę wokół róż, bo mszyca za lawendą nie przepada
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
popcorn 15:41, 08 sie 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
I chyba posadze, pomiedzy nimi, a cala rabate zaobwodkuje bukszpanem
tylko co do reszty mam watpliwosci... dobrze toto bedzie wygladac kiedys?
k.
____________________
Mój nowy ogródek
zielona11 16:07, 08 sie 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Jeśli bukszpan w obwódkach miałby być rzadko posadzony (a 50 sadzonek uwierz mi to nie jest dużo patrząc na Twoją rabatę) to chyba lepiej wybrać część rabaty i posadzić go gęściej.

Co do kompozycji - niech się wypowiedzą mądrzejsi ode mnie. Ja mam hopla na punkcie symetrii i dla mnie wszystkie rabatki powinny być symetryczne i pociągnięte równą linią
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
annka 16:26, 08 sie 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
A ja słyszałam opinię że symetria jest miarą ćwierćintyligencji Tak powiedział mój wujek do ciotek które z przyniesionych na Zaduszki zniczy (każdy inny) próbowały utworzyć jakąś symetryczna kompozycję na grobie
To oczywiście żart. Karolina czy Ty chcesz się odsłonić od drogi? Zrób zdjęcie od strony siatki patrząc od ulicy na dom. Czasem bryła domu narzuca jakąś kompozycję. Większość osób będzie patrzyło na Twój przedogródek wchodząc do Ciebie a nie siedząc na twoim dachu
____________________
Funkiowe zacisze
Sebek 16:50, 08 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Tak myślę o Twoim przedogródku i mi wpadły dwa pomysły do głowy
Pasuje mi tu albo rabata na środku, a wokół trawnik. Wtedy ładnie to ona wygladądałaby otoczona bukszpanem, a w środku mogłyby być bonsai albo kule różnej wielkości - nawet na kiju

albo rabaty wokoło, a w środku trawnik

Myślę, że przy bramie na pewno będziecie kłaść kostkę lub sypać żwir, dlatego myślę, że to oczko przy bramie mi tam nie pasuje. Te rabaty według mnie powinny być wszystkie ze sobą połączone jeśli byłby na obrzeżach. Jeśli byś szła według drugiej wersji to przed płot dałbym coś wyższego, ale nie żywopłot - bo widzę, że niezbyt niska ściana będzie przed płotem
Myślę o drzewach o kulistej koronie - takie jak u Danusi, ale zawsze zapominam jak się nazywa, ale chyba prunus umbraculifera. To te co wyglądają zza muru

Pod nimi można posadzić hortensje limelight, a pod hortensjami mogą być jeszcze te trawy co masz na wyspie
Obok wiadomo - warzywniak, ale przed nimi myślę, żeby zmieściła się bukszpanowa obwódka, a za nią jeszcze znalazłyby miejsce jakieś byliny. Pod domem myślę, że nie sadź wysokich roślin i ekspansywnych, ale coś zimozielonego by się przydało - jak rododendrony - no i także byliny wymieszane z jednorocznymi.
Najważniejsze co mogę doradzić to posadź rośliny w większych grupach - np. irysy w jednym miejscu.
wysyłam jeszcze link do wątku o przedogródkach
http://www.ogrodowisko.pl/watek/273-przedogrodek?page=1
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 16:51, 08 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
annka napisał(a)
A ja słyszałam opinię że symetria jest miarą ćwierćintyligencji Tak powiedział mój wujek do ciotek które z przyniesionych na Zaduszki zniczy (każdy inny) próbowały utworzyć jakąś symetryczna kompozycję na grobie

Wiem, że nie o tym mowa, ale także układam znicze symetrycznie, tylko są zawsze przezroczyste i po kilka sztuk - więc jest mi łatwiej
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Pwl 16:59, 08 sie 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Sebek napisał(a)

albo rabaty wokoło, a w środku trawnik



Też za tym jestem jeszcze dodałbym na środku trawnika trzy cisy cięte w dowolną formę, np. łezkę
albo stożek i posadzone w jednej linii wzdłuż. Z upływem lat nad wszystkim tym są się zapanować. Cisy
mogą być małe i z czasem osiągną pożądany rozmiar.
____________________
paweł
GabiK 17:44, 08 sie 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Karolino, tak jak narysowałaś, wydaje mi się nieporządnie. I trudno do zapanowania nad takimi nierównymi liniami bukszpanów.
Jeżeli chciałabyś taki układ rabat, to bym zrobiła równą linię i podziałki pomiędzy.
Ale może lepiej tak jak Ci proponują wyżej? Zupełnie zmienić układ?
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies