Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ja też zaczynam:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ja też zaczynam:)

lenka 00:32, 06 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Witam wszystkich forumowiczów.
Całkiem niedawno ja również rozpoczęłam prace w moim ogrodzie. Bardzo się cieszę,bo mimo,że w ogrodzie panuje ciągle bałagan - rozbudowa domu jeszcze trwa,nie ma ścieżek i trawnika to nie mogłam się powstrzymać i zaczęłam obsadzać przedogródek. Nie chciałam żywopłotu, chciałam aby głównie były to rośliny zimozielone i tworzyły kaskadę.Padło na kolorowe jałowce i cyprysy. Powstały dwie rabatki przedzielone ścieżką.Pod ścianą domu posadziłam trzy hortensje,po drugiej stronie przy ogrodzeniu do jałowców dosadziłam rozchodnik okazały. Nie jestem pewna czy dobrze to zaaranżowałam,co o tym myślicie? Poradźcie czy coś odjąć,dodać,zamienić? Rozchodnik okazały jest w dwóch kępach,może dosadzić jeszcze jedną? Gdzie wsadzić tulipany i jakimi ewentualnie bylinami uzupełnić rabaty? Przy ścianie domu myślałam o dosadzeniu tawułek Arendsa i żurawek. Proszę o rady Dodam jeszcze,że słońce jest do południa(wschodnia wystawa),rabatki mają szerokość ok 1m-1,15.
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
lenka 00:33, 06 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
I jeszcze lista wsadzonych roślin:
1.żylistek Strawberry Fields
2.jałowiec Plumosa Aurea
3.jałowiec Blue and Gold
4.rozchodnik okazały
5.mahonia
6.berberys Atropurpurea Nana
7.cyprysik Fernsprey Gold
8.jałowiec Arnold
9.jałowiec Blue star
10.cyprysik Filifera Aurea Nana
11.cyprysik Tsatsumi Gold
12.hortensja ogrodowa
13.hortensja Anabelle
14.jałowiec Sentinel
15.jałowiec Dream Joy
16.berberys Maria 2szt
17.berberys admiration 2szt
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Pwl 12:53, 06 wrz 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Witaj Lenka, masz sporo różnych gatunków Istnieją takie niepisane zasady na uzyskanie efektu
poprzez sadzenie kilku roślin z tego samego gatunku obok siebie aby tworzyły naturalnie wyglądającą
rodzinę. łatwo to pokazać na przykładzie wrzosów, jeden posadzony w ogródku nie będzie wyglądał
tak dobrze jak 5 czy 6 obok siebie tworzących dywan. Cyprysiki (te płożące żółte) są bardzo fajnym
wyborem ze względu na swój pokrój i formę, ale potrzeba im towarzystwa, jeśli masz jeszcze dwa
gdzieś posadzone to może zastanów się nad przekopaniem ich i posadzeniu obok siebie?

Skoro jest to słoneczna strona południowa to od strony chodniczka wzdłuż można nieregularnie
posadzić wrzosy. Teraz jest na nie sezon i bez problemu można je kupić, na pewno też pod koniec
września zacznie się ich wyprzedaż po promocyjnych cenach. Chociaż i teraz nie jest to duży wydatek.
Zauważyłem że rośliny są posadzone "na zmiane" raz wysoki, raz niski, jak podrosną stworzą nieładny
efekt.. Wytypowałbym jeden punkt który ma górować nad resztą i tak obsadził roślinami aby nie było
tak dużych różnic w wysokościach, to jest też na plus ze względu na to że nie będą się wzajemnie
zasłaniały. I druga rzecz, to łączenie kolorów, lepiej pogrupować rośliny podobne kolorem.Na pewno
jeszcze ktoś coś podpowie, mam nadzieję że może to co napisałem będzie Ci pomocne w uzupełnieniu
Twojego projektu przedogródka
____________________
paweł
Gardenarium 22:33, 06 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wkleiłam razem, żeby nie latać po ekranie. Łatwiej analizować będzie.

lenka napisał(a)
I jeszcze lista wsadzonych roślin:
1.żylistek Strawberry Fields
2.jałowiec Plumosa Aurea
3.jałowiec Blue and Gold
4.rozchodnik okazały
5.mahonia
6.berberys Atropurpurea Nana
7.cyprysik Fernsprey Gold
8.jałowiec Arnold
9.jałowiec Blue star
10.cyprysik Filifera Aurea Nana
11.cyprysik Tsatsumi Gold
12.hortensja ogrodowa
13.hortensja Anabelle
14.jałowiec Sentinel
15.jałowiec Dream Joy
16.berberys Maria 2szt
17.berberys admiration 2szt
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:37, 06 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wg mnie jest za dużo gatunków. Jeśli hortensje to kilka sztuk, ale jednej odmiany czy gat.
Dwie i każda inna nie dadzą Ci oczekiwanego efektu. Spróbuj ograniczyć ilość gatunków do 7 (góra). Ja bym zrezygniowała ze wszystkich jałowców. Za kilka lat wspomnisz moje słowa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lenka 00:40, 07 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Usunąć jałowce?-wszystkie? Są aż tak ekspansywne? W takim razie czym zastąpić Arnolda by jakiś akcent pionowy dodać?
Daliście mi do myślenia-chyba czeka mnie bezsenna nocka .
Dziękuję za pierwsze wskazówki
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Limka 14:42, 07 wrz 2011


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
Jałowce, te wysokie kolumnowe są ładne do czasu kiedy dolnych gałęzi nie stracą. To zauważyłam u siebie w ogrodzie.

Jeśli tulipany to sadzi sie w czymś co zakryje usychające po kwitnieniu liście np. runianka japońska. Hortensje biało kwitnące ładnie wygladają kiedy mają jakieś ciemne tło. Widziałam zdjecia hortensji biało kwitnącej z perukowcem purpurowym - cudo. Cyprysik groszkowy karłowy - mam od kilku lat jest super.
____________________
Nasadzenia przed domem
lenka 01:20, 08 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Przez ten przedogródek spac nie mogę
No to teoretycznie pousuwałam jałowce i wymyśliłam sobie coś takiego
zielony stożek,przy nim żółta trzmielina,obok rozchodnik okazały,jakaś kulka na pniu pod nią bordowa żurawka,dalej może cyprysik filifera aurea nana- to rabatka przy ogrodzeniu-czy teraz trochę lepiej?
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
lenka 01:22, 08 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Natomiast po drugiej stronie przy ścianie domu same hortensje. Czy te berberysy mogłabym zostawić?
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
lenka 01:28, 08 wrz 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
I jeszcze takie pytanko -mam taką żółtą funkię, rosła sobie w kącie ogrodu,trochę zagłuszona,przeniosłam ją niech sobie czeka na swoje stałe miejsce
ktoś mógłby mi podpowiedzieć jaka to odmiana, w szkółce takiej nie widziałam a chciałabym więcej-może mogłabym ją wsadzić przy hortensjach?
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies