Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ja też zaczynam:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ja też zaczynam:)

ewalm 23:52, 04 lis 2011


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Mnie pomysł z różą się podoba, ale owszem jest kłująca i może to przeszkadzać - zależy jeszcze jak duży stół tam planujesz i ile miejsca zostaje wokół niego
'Lovely Fairy' bardzo ładnie i obficie kwitnie (moja jeszcze kwitnie, a były juz przymrozki). No i jeśli coś za bardzo wystaje do środka placyka to róże można przecież przyciąć.

Rożaneczniki nie rosną przesadnie szybko i wcale nie jestem pewna czy są zbyt duże w tym miejscu - nie wszystkie odmiany osiągaja duże rozmiary. Od różaneczników mniejsze i też zimozielone oraz kwitnące wiosną są azalie japońskie. Jedne i drugie wolą półcień, który tam chyba będzie (choć miałam różanecznik sadzony w pełnym słońcu i nieosłonięty innymi roślinami, który przeżył wiele lat) i glebę kwaśną - i co do wymagań glebowych bardzo się z różami nie zgadzają. No i z tego względu zastanowiłabym się nad takim sąsiedztwem.
Chociaż w tym miejscu coś zimozielonego ładnie by wyglądało. Można pomysleć o rozdzieleniu róż i różaneczników przegrodą wkopana w ziemię, na przykład folią kubełkową.

Róże można zastąpic niskimi odmianami tawuł japońskich, najlepiej o jasnych liściach - jesli potencjalne kłucie jednak Cię zniechęca. Tawuły też zakwitną latem i też na różowo.
____________________
Ogródek na trzy lata
Sebek 00:04, 06 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
lenka napisał(a)

Rozważ hortensje silver dollar także

Nie jestem pewien co do róży - możesz zahaczać o nie ubraniami - o ukłuciach nie wspomnę


Rh są za duże na to miejsce - to żywopłocik ma być wyeksponowany,a rh od razu go zakryją.
Tam na pewno nie - już lepiej przy placyku


Hej Seba
Masz na myśli te RH w pobliżu serbów? No właśnie nie wiem jeszcze dokładnie ile tam mi miejsca zostanie, wstępnie zakładam,że promień koła trawy to 4m a promień placyku to ok 1,5m ale to są założenia umowne

A jak nie róża to co?? Zastąpić ją Rh po obu stronach placu? A latem powtykać w nie donice z roślinami kwitnącymi?


O 8 - rh zakryją obwódkę


Placyk jest mały i na pewno będzie tam ciasno - może daj tam jakieś miskie miskanty???

Albo kule z cisa na pniach podsadzone hakone

Albo lawenda???? Chyba to trzecie najodpowiedniejsze
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 12:50, 06 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rh jeśli na słońce to daj zwarte z grupy Yakushimanum i dużo sztuk

Polecam "Daniela", "Fantastica".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lenka 14:13, 07 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Odnośnie pozycji 5-posadzę świerka serbskiego ale Danusiu, wiem, pamiętam-wszędzie podkreślasz,że lubisz serby i je polecasz, bo ładnie rosną, dają się formować ale naprawdę uważasz, że na mojej niewielkiej powierzchni nie będzie ich za dużo??- ot taka ostatnia tląca się we mnie wątpliwość na temat tych świerków...
Usunę perukowca a zamiast róż dam Rh w odmianach które polecasz i tym samym uroczyście oświadczam,że tę część mojego projektu uważam za zamkniętą Yuppiii Nawet nie wiecie jak się cieszę

Dziękuję Sebastianowi, który często do mnie zaglądał i zawsze coś podpowiedział oraz pozostałym kilku osobom które zechciały napisać coś od siebie. W ogrodnictwie dopiero raczkuję więc każda wskazówka i Wasze podpowiedzi są dla mnie cenną nauką.

Największe podziękowania kieruję oczywiście Danusi,za inspiracje, za to, że zawsze cierpliwie zerkała na moje mazgrołki i analizowała listę roślin, podpowiadając jak ulepszyć projekt. Twoje doświadczenie Danusiu i chęć dzielenia się z nami wiedzą, zawodowymi projektami, realizacjami są bezcenne.Dzięki Tobie i Ogrodowisku uniknę wielu błędów,nerwów, niepotrzebnie wydanej kasy na marny efekt- tutaj to zrozumiałam, że niestety nie każdy projekt mimo,że zaprojektowany przez Projektanta będzie ładną kompozycją roślin zdobiących ogród długie lata...
Danuś z serca wielkie- DZIĘKUJĘ

Dla Was kwiatuszek



Ale.... to jeszcze nie koniec......
Zostały rabatki boczne no i przedogródek od którego tutaj zadebiutowałam, zrobiłam nawet wirtualny projekt a który jednak nie do końca spełnia moje oczekiwania (w końcu trochę się już od Was nauczyłam i zaczynam kręcić nosem ) więc chciałabym go jeszcze poprawić. Może więcej osób będzie chciało pomóc w tworzeniu moich rabatek??
Pozdrawiam serdecznie
____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
Sebek 12:26, 10 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
lenka 12:00, 22 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
No to przyszła pora na przedogródek, który niestety zanim trafiłam na Ogrodowisko zdążyłam latem obsadzić głównie jałowcami. Próbowałam już go nawet trochę przeprojektować (początek wątku) ale postanowiłam wrócić do niego raz jeszcze.
Przedogródek to głównie dwie długie i wąskie rabaty przedzielone ścieżką.Rabata przy ogrodzeniu ma długość 8,30m i szerokość 1,20 natomiast przy elewacji domu jest dłuższa i trochę węższa ok 0,90. Dodatkowo na ścianie domu jest skrzynka z licznikami i właz do piwnicy.



1. okna
2. właz do piwnicy
3. skrzynka z licznikami


____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
lenka 12:08, 22 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Na rabatę przy ścianie pomysł jakiś mam- przede wszystkim kompozycja z kulek i ilexu podpatrzona z ogrodu z lustrem

dalej może hortensja anebelle (bo akurat już tam rośnie ale nie jestem pewna czy ją zostawić ), właz do piwnicy obsadzony bukszpanem i dalej RH



Myślałam też o samych kulkach i stożkach ale wydaje mi się,że będzie zbyt monotonnie



____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
lenka 12:20, 22 lis 2011


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 459
Większy problem mam z rabatą przy ogrodzeniu



Za ogrodzeniem stoi skrzynka elektryczna i latarnia.


Czym ją obsadzić aby było ładnie cały rok?
Z tych roślin, które już tam rosną najbardziej zależy mi na rozchodniku bo mam kilka ładnych krzaczków



i cyprysiku Filifera Aurea Nana ale nie wiem czy da się je razem na jednej rabatce zestawić.

____________________
, Ogrodowiskowe inspiracje
bociek 18:57, 22 lis 2011


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
lenka napisał(a)
Większy problem mam z rabatą przy ogrodzeniu



Za ogrodzeniem stoi skrzynka elektryczna i latarnia.


Czym ją obsadzić aby było ładnie cały rok?
Z tych roślin, które już tam rosną najbardziej zależy mi na rozchodniku bo mam kilka ładnych krzaczków



i cyprysiku Filifera Aurea Nana ale nie wiem czy da się je razem na jednej rabatce zestawić.



Lenka, a nie chcesz sie wyslonic od ulicy? Moze wykorzystac Danusiowy pomysl na ekran z cisa a pod nim rozchodniki podsadzone zurawkami i gdzieniegdzie jakas trawka?
Z praktycznego punktu widzenia zaslaniajac sie od ulicy zapobiegniesz nadmiernemu kurzeniu sie, ale tez zbieraniu smieci u siebie. Niestety ludzie czasami lubia komus sprezentowac to i owo.

No nie wiem, ja chyba bym sie odgrodzila...
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
Sebek 23:24, 22 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli chcesz się osłonić to zostaje Ci cis na żywopłot.

Możesz też posadzić nad płotem wiśnie umbraculifera
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies