Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wymarzyłam sobie wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzyłam sobie wrzosowisko

anuska2507 20:16, 02 kwi 2019


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Dzień dobry wszystkim,
trafiłam tutaj szukając inspiracji do stworzenia swojego ogrodu. Wydaje mi się, że wiem, co chciałabym w nim mieć, jednak brakuje mi wiedzy, pomysłowości i doświadczenia, aby połączyć to w jedną całość i stworzyć spójną kompozycję.
Dlatego też proszę Was o podpowiedzi.

Na początek kilka ważnych szczegółów:
- mieszkam na zachód od Wrocławia,
- front działki nie jest osłonięty; jest wietrzny i nasłoneczniony; posiada lekki spadek terenu
- tył działki graniczy z lasem
- gleba - pod wierzchnią warstwą humusu sam piasek, nie trzyma wody.
Poniżej wklejam schematyczne rysunki:



Jaki styl ogrodu, kształt rabat będzie tu bardziej pasować? Inspirowany lasem, naturalny, nieregularny? A może raczej nowoczesny, prostokątny, jak ścieżki wokół domu?
Czy w takich warunkach można założyć wrzosowisko? Czy będzie ono dobrą ozdobą frontowej części działki?
Z czego nasadzić żywopłot po północnej stronie? Tuje? Po południowej stronie, za płotem, rośnie rząd cyprysów. A może nawiązać do lasu w sąsiedztwie i wybrać coś nieformowanego i mniej "formalnego"?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 20:23, 02 kwi 2019


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Front działki w powiększeniu (1 cm odpowiada 1 m).
Niestety odwróciło mi zdjęcie do pionu

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Gardenarium 07:36, 03 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poprawiam

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
makadamia 11:18, 03 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anuska, bez zdjęć nic nie podpowiemy. To jak pytać "W jakiej sukience będę dobrze wyglądać?" i nie wstawić zdjęcia figury.
Poza tym, dopasowanie ogrodu do otoczenia to jedna rzecz (wielkie brawa za to: mało kto myśli o tym, żeby ogród pasował do sąsiedztwa) ale druga rzecz, to dopasowanie do upodobań właściciela. Jeżeli np.: masz bardzo uporządkowaną naturę, lubisz wyraźnie określone kształty i porządek na rabatach, to nie będziesz się dobrze czuła w ogrodzie naturalistycznym.

Wrzosowisko wydaje się być znakomitym pomysłem na Twoje warunki: piasek i słońce. Zwykle uznaje się jednak, że przez większość roku nie jest zbyt dekoracyjne, dlatego raczej nie robi się ich na froncie domu. No chyba żeby zrobić je w wersji eleganckiej, tak jak robiła je Danusia w swoich ogrodach albo Andżelika: z brzozami i trawami.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anuska2507 19:48, 03 kwi 2019


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Pani Danusiu, dziękuję za poprawienie zdjęcia.

Makadamia, już spieszę ze zdjęciami. Po wczorajszym nieudanym wstawianiu zrezygnowałam z dalszego wklejania.
Co mi się podoba? Nie jestem zwolenniczką robienia wszystkiego "od linijki", choć wiadomo, że pewne uporządkowanie jest zawsze mile widziane. Podobają mi się kontrastowe zestawienia, np. bordowych berberysów z iglakami, lub zestawienia iglaków o różnych odcieniach, stąd na mojej rabatce jałowiec Lime glow. Miłym akcentem kolorystycznym byłoby właśnie barwne wrzosowisko Drugą opcją, którą biorę pod uwagę, są róże. Te na rabatce z kamykami mają kolor ciemno czerwony, były posadzone 2 lata temu i kwitną pięknie do późnej jesieni.
Z bukszpanami mogę się rozstać.

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 19:50, 03 kwi 2019


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568




____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 19:55, 03 kwi 2019


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568



____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
makadamia 11:16, 04 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Piękny areał!

Ale wrzosowiska takiego jak sobie w pierwszej wersji wyobraziłam to tutaj nie widzę. W wersji eleganckiej, tak jak Danusia robi, to tak.

Zła wiadomość jest taka, że żeby mieć ładny, elegancki ogród, to trzeba będzie ciężko popracować nad glebą, bo na piasku to Ci naprawdę niewiele urośnie.
Najlepiej byłoby w całości przekopać, nawieźć ciężkiej ziemi (czyt.: gliny), kompostu i obornika. Zrobić plan dla całej działki. Dopiero sadzić.

Piszecie się na takie przedsięwzięcie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anuska2507 19:30, 04 kwi 2019


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Areał jest, a jakże! Prawie 12 arów. Więc tym bardziej trzeba na nim rozplanować wszystko z głową Wiem, że dużo pracy przede mną. 2 lata temu nawieźliśmy 11 wywrotek ziemi, a zeszłej wiosny założyliśmy trawnik za domem. Mój mąż nie pozwoli już go ruszyć Teraz w grę wchodzi jedynie kupowanie podłoża dedykowanego pod sadzenie konkretnych roślin.

Ogród z wrzosowiskiem Danusi widziałam, tak właśnie trafiłam na to forum Chciałabym jeszcze podejrzeć ogród Andżeliki, o którym wspomniałaś wcześniej - czy mogłabyś podsunąć mi nazwę wątku?

____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
makadamia 07:59, 05 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Proszę bardzo:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7289-na-zielonej-trawce

Z takich typowych ogrodowiskowych ogrodów to jeszcze:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4156-wizytowka-any-ogrod-maly-czyli-wygrana-walka-z-ugorem
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7457-madzenie-ogrodnika-sezon-2017

To co? Planujemy?
Zdjęcia mam, plan mam, kierunek wytyczony, mogłabym coś wymyśleć tylko brakuje mi jeszcze informacji, co ma się znaleźć na podwórku: na razie jest taras i warzywnik. Nie wiem: ma być większy? mniejszy? sad? placyk dla dzieci duży/mały? trawnik zapewne duży miejsce na basen przewidzieć? jakieś ognisko? altanka?

Na tym etapie możesz popuścić wodze fantazji
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies