Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny ogród ze skarpami

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny ogród ze skarpami

polinka 22:19, 04 lip 2019


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Jeszcze tak się patrzę na trzecią wersję i jeśli ta skarpa jest łagodna tzn. tam gdzie planujesz miskanty jest prosto to mogłoby być takie rozwiązanie. Chodzi o to, ze jak będziesz podlewać to aby woda nie spływała na dół.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
amatorodniczka 17:49, 06 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Ja już nie wiem co w tych szkółkach sprzedają..
ID nie są ID, a teraz gracillimusy - w każdej doniczce była etykieta wsadzona z informacją i zdjęciem, że to Miscanthus sinensis "Gracillimus"
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 19:30, 06 lip 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Weronika to taki standard w zasadzie najlepiej gracki brać od kogoś kto już ma i mógłby odstąpić sadzonkę
____________________
Kasia - tu na razie jest...
amatorodniczka 22:52, 06 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
kasiab napisał(a)
Weronika to taki standard w zasadzie najlepiej gracki brać od kogoś kto już ma i mógłby odstąpić sadzonkę


Ja jednak wolę zaryzykować coś tam z nich na pewno wyrośnie, a i tak nie mam od kogo brać, nie znam nikogo w okolicy kto ma..
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 23:41, 06 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Małe porównanie ze szkółki trzcinników KF i molini Heidebraut


Skarpę przy grabach zamierzam obsadzać w ciągu najbliższych 2 tygodni

Zauważyłam, że trzcinniki miały znacznie więcej rdzy niż molinie, tak jak pisałyście.. no ale chyba można zadbać jakoś i zapobiec tej rdzy co?





____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
kasiab 06:48, 07 lip 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Weronika oczywiście że można. Dziewczyny robią opryski różne. Z tego co wiem to trzeba uważać koło czego się je sadzi. W dużym skupisku ma Nawigatorka na pewno.
Piszesz że wolisz zaryzykować z kupnem w szkółce ja to rozumiem. Uważam że jak zależy Ci na konkretnych odmianach to warto się ogłosić tutaj że jesteś zainteresowany ła zakupem czy wymianą
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Magda70 08:25, 09 lip 2019


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Moje KF mialy rdzę może ze 2 razy. Niczym nie pryskam...i w sumie jakoś nie raziła ta rdza aż tak bardzo. Można się przyzwyczaić. A trawa fajna bo szybko startuje wiosną.

Jeśli to prawdziwe gracki to nie powinny Ci zakwitnąć jesienią. Te oszukane kwitną i nimi nie są
A jak będziesz na wakacjach w moich okolicach to krzycz...wykopię ci bo ja mam te właściwe
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Johanka77 08:57, 09 lip 2019


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Jak dla mnie to za dużo gracków w takich skupiskach. Gracki są mega w szpalerze, ale w kilku rzędach ich nie widzę.
Na skarpę to ja jestem za KF. To pewniaki. Ja miedzianem pryskałam raz i od tej pory już nie rdzewieją.
No i przy tym Twoim tarasie na moje gracki za wysokie. Rozplenice, hakone. Albo jak wysokie to molinie bo one bardziej ażurowe. Lub seslerie czy inne niższe.
Obejrzyj sobie u navi molinie pod tarasem lub skupiska seslerii u Ren.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
amatorodniczka 20:11, 09 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Dziewczyny a co myślicie, o tym żebym np. nie obsadzała całej skarpy w jednym gatunku tylko np. zastosować jakieś max 4 gatunki na tej łagodnej skarpie?

Przykładowo u samej góry Gracillimusy w szpalerze (na skarpie lub na płaskiej rabacie pomiędzy grabami) lub zamiast gracków Molinie, a w niższych partiach rozplenice Little Bunny i tą zieleń przełamać bylinową bielą ? Np. Liatra kłosowa biała albo rozchodnik biały ewentualnie przetacznik ?

Albo zrezygnować na skarpie z wysokich traw i dać same rozplenice ... ?

Wtedy mamy 3 gatunki, ewentualnie dodać jakąś trawę niską ?

Jeśli chodzi o przełamanie zieleni myślałam też o fiolecie, podoba mi się u innych ale niebardzo jestem przekonana, bardziej widziałabym biel

Tak wyglądałoby z grackami:



Co do gracków byłam dziś w szkółce u Kapiasa i zobaczyłam Miskanta Grosse Fontaine i już się wystraszyłam, że jednak te kupiłam, ale znalazłam tam też gracki - były identyczne jak te co ja kupiłam, nawet 2 dokupiłam więc mam teraz 13 skoro w takiej szkółce piszą, że to gracillimusy to mam wielką nadzieję, że jednak te moje to też gracki..


____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 20:46, 09 lip 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Opcja z moliniami gdzieniegdzie + rozplenice + tutaj akurat Odętka wirginijska "Alba" - widziałam w ogrodzie pokazowym połączenie rozplenic z tą byliną i ładnie też się prezentowało, rośnie 60 cm wysoka max 120 .. (może być przetacznik albo liatra kłosowa)

Wtedy stworzą się nam prześwity i rabata będzie bardziej otwarta





a tu wspomniana odętka

____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies