Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Projekt Ogród - małe, wielkie marzenie :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Projekt Ogród - małe, wielkie marzenie :)

katece 13:48, 03 lut 2020

Dołączył: 13 lis 2019
Posty: 4
Witajcie! Po wielu miesiącach (nawet latach...) podczytywania z ukrycia nadszedł czas na mój własny wątek. Dopiero teraz, ponieważ lada chwila ruszamy z budową wymarzonego domu. W zeszłym roku zrobiliśmy ogrodzenie oraz wyrównaliśmy tył działki który nie powinien ucierpieć podczas budowy, tak aby zacząć tworzyć ramę ogrodu. Na jesień wsadziłam pierwsze drzewa

Coś o mnie:
Zacięcie ogrodnicze mam od dzieciństwa, dobre 15 lat bawię się w nasionka, rozsady, rozmnażanie itp. w ogrodzie mamy. W zeszłym roku zrobiłam matecznik z trawami i bylinami pod kątem tego ogrodu.

Działka:
1090 m2, południowa wielkopolska, ok 40 cm hummusu i glina. Tył działki przeoraliśmy, nawieźliśmy ok 13 cm na oko lekkiej ziemi, znów przeoraliśmy. W dołki pod drzewa mieszaliśmy z ziemią z worków/piaskiem.

Co mi się podoba:
Ogród nowoczesny - ale bez przesady Bez dużych ilości kamienia. Rabaty z trawami, bylinami - koniecznie muszą być. Gabiony też są super. Lubię duże drzewa - dodają uroku i intymności. Kolorystyka biały/ lila/niebieski. Może gdzieś z tyłu poszaleję z innymi kolorami.

Cel na 2020:
1) osłonięcie płotu betonowego - prawdopodobnie ze względów praktycznych będą to tuje Smaragd.

2) poza tujami stworzenie ramy ogrodu która będzie spójna z wizją całego ogrodu. Wysokie iglaki + drzewa liściaste. Wychodząc na taras chcemy czuć się komfortowo, wierzę że taki komfort dadzą nam drzewa dookoła

3) sad i jagodnik - wsadzenie drzew owocowych i krzewów.

Na tę chwilę, bardzo proszę o opinię dotyczącą układu drzew już wsadzonych (na zielono na projekcie). Wsadziłam je pół roku temu, aby już sobie mogły rosnąć. Nie wykluczam przesadzenia, ale wolałabym to zrobić tej jesieni niż za kolejny rok. Miałam wizję buk/ambrowiec/tulipanowiec jak na projekcie, ale im dłużej o tym myślę tym mniej to widzę... Generalnie podoba mi się wizja że po bokach są tuje, a pod koniec ogrodu przechodzą w "wyższe" i szersze iglaki. Podoba mi się, że są to różne iglaki, mimo że znam zasadę jak najmniejszej różnorodności gatunków. Największa zagwozdka jest właśnie z bukiem/ambrowcem/tulipanowcem... Długo myślalam żeby zostawić tylko jedno jako soliter, ale nie mogłam się zdecydować i kupiłam wszystkie Jednak nie jestem pewna jak to będzie wyglądać w takim układzie, czy da się miejsce pod nimi sensownie zagospodarować. Może ambrowca przesunąć bardziej w stronę tarasu, aby osłaniał od południa/zachodu? Wg szkółki powinien urosnąć do ok. 10 m. Buk rośnie ogromny, ale raczej po długim czasie i dobrze znosi cięcie. Tulipanowiec "powinien" mieć ok 12 m wys i 5 szer.
A może to zupełnie za duże drzewa jak na taką działkę?
Co myślicie o aktualnym układzie (pytam głównie o te 3 "duże" drzewa), będę wdzięczna za wszystkie sugestie. Na zielono zaznaczyłam to co już jest wsadzone. Załączam również opcje innego ustawienia ambrowca i tulipanowca.


makadamia 14:21, 03 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć,
Najpierw kwestie techniczne:
napisz w podpisie jak masz na imię (na forum taki zwyczaj, że mówimy do siebie po imieniu i dziwnie mi do Ciebie pisać per Katece) i zrób link do swojego wątku, żeby łatwo można było Cię znaleźć.
A potem pisz często w innych wątkach, żeby ściągnąć do siebie gości

A teraz merytorycznie:
nigdy ale to NIGDY nie sadzimy w szpalerze różnych drzew.
Dużo jest zasad projektowania i wiele z nich widziałam złamanych z dobrym rezultatem ale odstępstwa od tej nie widziałam nigdy

Jeśli szpaler - to tylko z takich samych drzew
Jeśli mają być różne drzewa, to sadzone albo w grupie (tutaj masz przykłady różnych kompozycji) albo rozstrzelone w różnych punktach ogrodu. Dobrze się sprawdza sadzenie w trójkącie albo po przekątnej.

Jeżeli tulipanowiec przy tarasie, to np.: ambrowca posadziłabym przy pomieszczeniu gospodarczym. A buka wyprowadziłabym na front, jako solitera.
Chociaż oczywiście najlepiej byłoby się ograniczyć do max. dwóch dużych drzew i lepiej by było, żeby były takie same.

Sprawdzałaś, które z tych trzech gatunków polubią Twoją glinę?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies