Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Początki nowej grządki

Pokaż wątki Pokaż posty

Początki nowej grządki

Olezia 13:31, 03 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Czesc jestem Ola, Ogrodowisko czytam od dawna.

Podziwiam Wasze ogrody oraz talent pani Danusi. Zawsze przed zakupem rosliny czytam co.macie na jej temat do powiedzenia Sama posiadam "duze pole do popisu" tzn dzialke 25ar, niestety pozbawioną starej roslinnosci.

Wszystko zostało wykarczowane, ale po prostu nie było co zostawiać, rosly tu same stare mirabelki i dziki bez, patyczki jeden kolo drugiego. Trawnik udalo sie zalozyc w kwietniu 2019 roku, jest tu glina i wyglada srednio, mimo podlewania latem sie zaskorupia. Planowana aeracja juz niebawem.

Przy ogrodzeniu posadzone thuje szmaragd, aby oslonic sie od wiatru, dzialka na dosc otwartej przestrzeni. Obecnie jestem na etapie zakladania rabaty frontowej..polozylismy wraz z mezem obrzeze z kostki brukowej w takie troche fale, ale na dlugosci 50m jest ich 4-5 wiec moim zdaniem wyglada to calkiem ok. Chcialabym prosić Was o sugestie odnosnie planowanych nasadzen. Posadzilam tam juz 5robinii akacjowych i migdalek przy furtce. Wiem, ze robinia jest.niepolecana, mnie sie ona jednak podoba no i cena byla niska. Uznalam, ze sprobuje, a jesli nie to kiedys wymienie na wisnie umbra czy tam sliwe.

Myslalam o posadzeniu miedzy akcjami umbra hortensji limelight, za nia od plotu miskanta Gracilimus lub Sarabande?
Do wykorzystania mam tez 50 berberysow Thunberga, 25 szt tawuly Goldmund oraz 25szt tawuly Forebelli, 10szt kosodrzewiny. Berberys, tawuly i kosodrzewina musze gdzies posadzic, bo.sie zmarnuja. Hortek ani traw jeszcze nie posiadam. Mam tez 3 suchodrzewy? Chyba tak sie nazywaja i 3 biale budleje dawida.

A na parapecie siewki lawendy, szalwii omszonej, jezowki purpurowej, kostrzewy sinej i rozplennic. Chcialam Was prosic o podpowiedzi czy moj zestaw roslin jest ok i jak to ewentualnie posadzic zeby bylo dobrze. Co dokupic?

Dodam ze rabata biegnie przez cala szer dzialki 50m dluga, minus brama i furtka no to z 45m. W najszerszym miejscu gdzie jest szambo ma okoko 8m a tak to 2-3m.

Co posadzic na szambie zeby sie przyjelo (plytko gleby). Wystawa poludniowa,nasloneczniona caly dzień. Dziękuję za wszelkie sugestie.

Dorzucam swoje bazgroly pogladowe
Olezia 13:34, 03 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Olezia 13:37, 03 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Aha w rogu za szambem myslalam o jakims drzwie pendula. Z rozpostarta korona, aby troche ta przestrzen zapelnic. Co polecacie,zeby szybko rozroslo sie na boki? Myslalam o wiaz camperdownii, buk pendula, lipa pendula, morwa pendulw, buk pendula, lub wierzba pendula.
agapant 18:32, 03 mar 2020


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1290
Ola widzę że już masz wątek, super.
Jeszcze musisz zrobić podpis swojego wątku.
Znajdziesz dokładną instrukcję w pomocy technicznej.
Jest to ważne bo nikt do Ciebie nie trafi. Wątek powinnaś mieć w projektowaniu tam dziewczyny zaglądają i pomagają. Ja to chyba słabo.
Danusia powinna Ci pomóc przenieść wątek. Wystarczy poprosić.
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
agapant 18:35, 03 mar 2020


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1290
Na szambie raczej nic nie urośnie. Może mobilna ławeczka, zakątek do odpoczynku. Pomyśl. A po za tym plan niezły.
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
Olezia 09:16, 06 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Hej Agnieszko (domyslam sie, ze Aga) dziękuję Ci za Twoje podpowiedzi, to prawda jeszcze troche nie ogarniam tego forum musze chwilkę tu pobyc, chyba juz mój wątek został przeniesiony do właściwego działu, dziękuję dobremu duszkowi, który to uczynil wczoraj udalo mi sie kliknac kilka zdjec dla Ciebie, zeby pokazac co juz udalo mi sie ogarnac. Jakosc troche slaba, bo akurat synio chciał isc oglądać kury, a nie robić zdjęcia wiec tak na szybko
Olezia 09:29, 06 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Jest to taki ogolny zarys moich ogrodowych pomysłów. Cala rabata pod plotem do ogarnięcia, marzy mi sie morze roslin wkolo domu najbliższej furtki rosnie migdalek pod nim czosnek. Posadzilam go na jesieni, ale jest do przesadzenia tak, zeby mialo to rece i nogi. Szkoda bylo go nie kupic, bo w casto byla wyprzedaz 50cebulek za 10zl, wiec kupilam 100szt i tak go upchalam na zime. Planuje posadzic trawy ozdobne, duuuzo traw. Zakochałam sie w nich, raz ze sa piękne, a dwa, że w ciagu jednego sezonu robia robotę w pustym ogrodzie. Moje rozplenice pryrosly niesamowicie z malutkiej doniczki wyrosly sliczne, duze kepy. Dlatego planuje nasadzic ich sporo, aby ogrod wydawal sie "dojrzalszy". Chcialabym posadzic po klika sztuk jakiejs trawy ktora, bylaby tlem i akcentem w rabacie. Myslalam o jakiejś ulozonej trawie, ktora roslaby strzeliscie do góry. Miskant Saranbande lub Gracillimus, lub Trzcinnik Kartll Forester. Czy ktoś mógłby podzielic sie opinia na ich temat?
Pozdrawiam Ola
makadamia 11:59, 06 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Olu, ilości roślin masz imponujące - to dobry początek

Napisz dokładnie, jakie wymiary ma Twoja rabata, bo na rysunku wygląda na dużo głębszą niż na zdjęciach.
I czy obrzeże układaliście na suchym betonie czy na samym piasku
Napisz także, jakie masz tutaj strony świata.

Żywopłotu nie chcecie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:07, 06 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ot, wychodzi, jak posty czytam
Wszystko przecież napisałaś w pierwszym poście
Ale trochę podrążę temat.

Napisałaś, że rabata ma szerokość 2-3m, ale patrząc na to zdjęcie, to na oko oceniam, że w najwęższym miejscu ona ma ok. 1m głębokości.

Olezia napisał(a)


Wystawa południowa, to znaczy, że ulica jest od północy, tak? (upewniam się, bo wystawa jest często mylona z kierunkiem)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Olezia 20:13, 06 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Hej Makadiamia, milo ze zajrzalas tak dokładnie ulica jest od polnocy. Rabata jest caly dzień na sloncu. Masz racje w najwezszym miejscu tak bedzie nieco ponad metr. Te dwa brzuszki z falek maja 2.5m. Brzuszek od wjazdu do domu jest "grubszy" 4m a ten na szambie az 8m. Bo chcielismy ten dekiel z szamba schowac w rabacie, zeby nie sterczal w trawniku. Myślałam o zywoplocie, chyba najbardziej z cisa mi sie tam widzi ale nie jest to warunek konieczny, pomyslam zeby odsunac sie nieco od plotu, zeby w razie czego zmiescil sie tam żywopłot gdybym kiedys w przyszlosci go chciala. Moze na jesieni z takich patyczkow jesli juz, bo niestety ale sadzonki w doniczkach przekraczaja moj budżet. Myslalam tez zeby na ten panel od plotu puscic bluszcza taki zwykly ciemnozielony, ale nie wiem czy go nie wypraży to slonce. Pisalam ze nie jest to warunek konieczny bo dom stoi dosc daleko od szosy, gdyby stal blisko pewnie juz dawno bym sie szczelnie zasadzila żywopłot dawalby zapewne fajne tlo, ale licze ze trawy ozdobne mógłby spełnić poki co ta role. Wysylam rysunek z pomiarami, sorrki jesli proporcji nie odtworzylam jak należy, ale mysle że bedzie widac o co chodzi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies